Az elektronok saját magukat kergetik ezért vannak körkörös elektronpályán?
Létezik, hogy ha párhuzamos világban egyszerre létezik ugyanaz az elektron akkor az egyik világban olyan tulajdonsága van, ami a másik világban az ellentéte és ezért kergeti saját magát, mert folyamatosan ki-belép a két világ között?
Mintha egy mágnes lenne ami egyszer vonzza egyszer taszítja saját magát két párhuzamos világ között.
Én sem értem mit akarok kérdezni.
az elektronpálya nem körkörös. az a Bohr-féle atommodell, ami bizonyos dolgok megértését nagyban megkönnyíti, de egyébként egyáltalán nem jó.
még az "s" héjak azok, amik mondhatni körkörösek, de az is gömb, a többi egyáltalán nem az.
ebben, az első oldal alján van kép arról, hogy miként néznek ki az egyes pályák:
A fizika története során, ahogy megismertük az atomok világát, egyre pontosabb modelleket alkottunk az atomról. Lásd: [link]
1. Az atomot először egy oszthatatlan egységként képzelték el.
2. Aztán rájöttek, hogy az atomban vannak pozitív és negatív részecskék, ekkor jött a Thomson-féle „mazsolás puding” modell.
3. Aztán rájöttek, hogy az atom tömegének jelentős része egy nagyon kis térrészen koncentrálódik. Ekkor jött a Rutherford-féle atommodell. Nyilván az ember egyéb kapaszkodó hiányában már jól ismert struktúrákból indul ki, ez a modell úgy képzeli el az atomot, mint egy mini naprendszert, ahol az elektronok keringenek az atommag körül.
4. Ezzel a modellel volt több gond is, pl. a keringő elektron elektromágneses sugárzást bocsátana ki, ez munkát végezve csökkentené az elektron energiáját, így az elektron beleesne az atommagba. Illetve a modell számos kémiai jellemzőre nem adott jó magyarázatot. Jött a Bohr-féle atommodell, amiben már az elektronok kötött pályákon keringenek.
5. De ebben is problémás a keringő elektron. Illetve a kvantumfizika fejlődésével új kép rajzolódott ki, hogy hogyan is helyezkednek el az elektronok az atomban. Ez a kvantumfizikai atommodell, ami jórészt Heisenberg és Schrödinger eredményeiből következik. Az elektronoknak itt nincs határozott pozíciójuk. Egy-egy elektron különböző pozíciókban különböző valószínűséggel vannak. De nem „ugrálnak” ezen pozíciók között, hanem egyidőben az összes lehetséges pozícióban egyszerre vannak jelen, az elektron egy szuperpozíció állapotában van. A különböző elektronpályák esetén ennek a valószínűségi függvénynek a jellegzetességei mások.
Amit az első válaszoló linkelt, az is kicsit csalóka kép, de nehéz igazán jól szemléltetni a valóságot. Ami ott az „s” héj, amit egy gömb reprezentál, az valójában inkább néz ki így: [link] , de még ez a kép is alkalmat ad valamiféle hibás elképzelésre.
~ ~ ~
Tehát az elektronok az atomban nem keringenek az atommag körül, nincs határozott pozíciójuk, a pályájuk nem „körkörös”, nem „kergetik” egymást.
Innen meg minden további spekuláció nem csak pusztán spekulatív, de hibás alapokon nyugvó spekuláció.
~ ~ ~
> Én sem értem mit akarok kérdezni.
Nem gond, de előbb próbáld meg megérteni, hogy mit is akarsz kérdezni, nézz utána a témának, majd utána írj ki kérdést. ;-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!