Tényleg létezik halhatatlan medúza?
Itt egy másik érdekes állat:)
#6
Egyrészt mutációk nem csak külső hatásra képződnek. A mutációk jelentős része a DNS másolása során bekövetkező hibák miatt jelenik meg.
Másrészt azért a medúzát is éri bőven ionizáló sugárzás (mondjuk az valószínűleg igaz, hogy kevesebb, mint az embert).
"és mivel nem is a tenger fenekén lakik nagyon radioaktív izotópokkal sem találkozik. Hacsak a tápláléklánccal be nem jut oda amit az ember szétszórt."
Azért nem csak az ember szór szét radioaktív izotópokat. Elég sok természetes radioaktív izotóp is megvan a táplálékban és vízben (pl. C-14, K-40, H-3), persze kis mennyiségben, de még mindig nagyobban, mint amit az ember "szétszór". A kozmikus sugárzás meg valóban kevéssé érinti a víz alatt, de az nagyságrendileg ugyanakkora hatás, mint amennyit a táplálékban és vízben levő izotópok okoznak.
Az aljzat távolsága valószínűleg tényleg befolyásoló tényező lehet.
"Ugye az embernél és hasonló fejlett élőlényeknél a kromoszómális dns -ünk végén telomeráz van mint lezáró és abból osztódáskor mindig elfogy egy egy darab."
1. A DNS végét lezáró szakaszt telomernek nevezzük. A telomeráz a telomer meghosszabbítására képes enzim.
2. A "fejlettebb élőlény" az összes eukariótát jelenti. Tehát a medúza DNS-nek végén ugyanúgy van telomer, mint az emberéén.
"De ha jól emlékszem találtak olyan szárazföldi (földalatt élő) férget ami meg visszaépíti a saját telomeráz dns végeit."
Na, ezt megint az összes eukarióta tudja, legalább bizonyos sejtjeiben. Az emberi csíravonal sejtekben (meg a legtöbb tumorsejtben) ugyanígy működik a telomeráz enzim, ami meg tudja hosszabbítani a DNS-t. Enélkül elég nehéz volna a szaporodás.
#8
Ahogy a 9. válaszoló írja, a telomeráz enzim (felesleges) aktiválódása hozzájárulhat a rák kialakulásához. A rákos sejtek 90%-ában aktív a telomeráz (ezzel szemben a normál működésű sejtek közül csak nagyon kevésben: csíravonalsejtek, őssejtek).
Másként fogalmazva a telomer hossz az egyik szabályozója a sejtosztódásnak. Ha ezt a mechanizmust kiiktatjuk, az jó eséllyel több gondot jelent, mint hasznot.
Amúgy nagyon alaposan kutatják az öregedést, és azt, hogyan lehetne lassítani. Azonban egyrészt ez nagyon komplex dolog, másrészt azok a fajok, amelyek lassan vagy nem öregednek, máshogy működnek, mint az ember, ezért nem könnyű az ott tapasztaltakat alkalmazni. Mindenesetre dolgoznak az ügyön.
Csak megjegyezném hogy szándékosan nem szerettem volna a rákosodás esélyének növekedése illetve a korlátlan sejtszaporodás miatti egyéb problémák fellépése felé elvinni a dolgot.
Nyilván ezt a medúza és a féreg is sokkal jobban le tudja kezelni mint a fejlettebb lények vagy akár mi. Csak összezavarjuk vele a kérdezőt.
És igen a szaporítósejtjeink tudnak telomert hosszabbítani (azaz visszatekerni a biológiai órát) de ez csak magára a szaporítóanyagra történik meg, a szaporító anyagot termelő sejt önmagának nem hosszabbít! Illetve megemlítendő hogy ez az attrakció pl Dolly -nál a klónozott báránynál az embernek sem sikerült! Vagyis dolly annyi telomerrel született mint az x éves bárány amit leklónoztak! ennyivel hamarabb is pusztult el.
És mivel most itt egész élőlények várható élettartamáról van szó nincs is jelentősége! A már megszületett élőlény minden sejtjén utólag ezt nagyon nehéz (értsd lehetetlen) megtenni.
Szintén nyilván való hogy a föld minden élőlénye ugyanannyi C-14, K-40 izotópot kap függetlenül az élőhelytől, de akkor ez szintén irreleváns.
H-3? Triatomos hidrogénre, Tríciumra esetleg elírással Hélium háromra gondolsz?
#13
Pedig azért a tumorképződés annyira nem jelentéktelen probléma.
"És igen a szaporítósejtjeink tudnak telomert hosszabbítani"
Na meg egy csomó másik őssejtünk.
"csak magára a szaporítóanyagra történik meg, a szaporító anyagot termelő sejt önmagának nem hosszabbít!"
Ezt most kifejtenéd, mert én így nem tudom értelmezni. A telomer hosszabbítás az nyilván az örökítőanyagra vonatkozik, nem a sejtre. És ezek a sejtek elég sok osztódáson átmehetnek, mert különben nem tudnánk szaporodni sem.
"pl Dolly -nál a klónozott báránynál az embernek sem sikerült!"
Dollynak valóban kb. 20% rövidebbek voltak a telomerjei, mint amit az életkora indokolt volna. Ugyanakkor nagyon sok esetben a klónozott állat telomerjei nem rövidebbek, sőt bizonyos esetekben hosszabbak, mint várható volna.
(Shortened telomeres fejezet)
"És mivel most itt egész élőlények várható élettartamáról van szó nincs is jelentősége! A már megszületett élőlény minden sejtjén utólag ezt nagyon nehéz (értsd lehetetlen) megtenni."
???
Utólag nehéz, de mondjuk nem muszáj utólag. (De mint fenn írta, ez sok esetben úgy tűnik, magától helyre áll.)
"H-3? Triatomos hidrogénre, Tríciumra esetleg elírással Hélium háromra gondolsz?"
Tríciumra. Feltételeztem, hogy egyértelmű (ugyanazt a jelölést használtam korábban is, és azt sikerült megérteni). Nem tudom, hogy jönne ide a triatomos hidrogén vagy He-3 izotóp???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!