Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan lehetne összehasonlítan...

Hogyan lehetne összehasonlítani egy mobiltelefon, egy bázisállomás elektromágneses sugárzás energiatartalmát a látható fénnyel?

Figyelt kérdés
Ha elképzelnénk hogy a mobiltelefonok működési frekvenciáját addig növelnénk amíg az a látható fény tartományába esne akkor az milyen erős fény lenne. Tudom hogy nem működne mert a látható fény már a fizikai tárgyakon nem hatolna át. De ha ugyanazt az energiát fektetnénk be amivel a mobiltelefonok és a bázisállomások működnek de látható fény tartományában akkor az milyen erős fénynek felelne meg egyrészt amit a kézben tartott telefon kiadna valamint a bázisállomás?

2020. szept. 10. 11:34
 1/7 anonim ***** válasza:
82%
Energiát így nem lehet összhasonlítani, mert a frekvencia növelésével pont az energia nő. Vagy esetleg a sugárzáshoz szükséges energiabefektetésből ki lehet indulni, tehát pl. egy X wattos rádióadót véve egy X wattos izzó milyen fényerejű, de itt is inkább intenzitásról beszélünk, mint foton energiáról. (Az adó és az izzó hatásfokát is figyelembe kell venni, tehát a tiszta kisugárzott teljesítmény kell.)
2020. szept. 10. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim válasza:
81%

Nem igazán van értelme így ennek a kérdésnek...


Az oka:

X energiát fel lehet használni izzóhoz, fénycsőhöz, LED -hez, lézerhez...

Nyílvánvalóan ezek közül a lézer bocsájt ki szemmel láthatóan nagyobb fényt (egy irányban), a LED pedig a többi felsorolt fényforrással együtt több irányban. Azok közül is a LED a leg energiahatékonyabb, így a fénymennyiség annak alkalmazásával lesz a legnagyobb. Azonban ha ugyanúgy X energiát használunk fel egy hagyományos izzóhoz (egyébként abból is van többféle), akkor ott akár az energia 80% -ának megfelelő mennyiségű energia is "elveszhet" hő formájában...


Itt inkább az lenne érdekes, hogy a mobiltelefon, illetve a bázisállomások energiaszintjével (amihez tudni kellene, pontosan milyen mobiltelefont és melyik bázisállomást, annak milyen terheltségi szintjét alapul véve) mekkora fényt tudnának az egyes technológia megoldások előállítani.


Nos, a bázisállomások és a mobilok is változó energiaszinttel dolgoznak, így nyilvánvaló, hogy az adott fénytechnikai megoldások is más-más szintű fényt bocsájtanának ki ugyanazon energiaszinttel.


A bázisállomások teljesítménye 10-50W, legfeljebb 100W (egy 100W -os izzóhoz pont elegendő a csúcsteljesítmény). Más fénytechnikai megoldás ugyanekkora energiával nagyobb fényt tud előállítani. A LED pl körülbelül 10szer annyit, mint egy hagyományos izzó...


A mobiltelefon energiaszintje típusonként nagyon eltérhet, de körülbelül 0.1W - 2W között vannak (a szabályozásoknak megfelelően).

2020. szept. 10. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
85%

Az egyik összehasonlítás a teljesítmény, ezt leírták már, hogy 100 W körüli nagyságrendű, ami látható fényből nem sok: kb 60 ezer lumen, ami a "százwattosnak" nevezett égőből 60 darab (azoknak a régi izzóknak ugye csak pár százalékos a hatékonysága). Valahol fantasztikus is, hogy egy adótorony, ami kilométeres körzetben ennyi embert kiszolgál, ilyen minimális teljesítménnyel sugároz.


A másik összehasonlítás a fotonmennyiség, tehát hogy mekkora fényerőt képviselne darabra ugyanannyi, de 1800 MHz helyett 540 Thz-es foton. A fotonok energiája egyenesen arányos a frekvenciájukkal, tehát ez egy 300.000-es váltószám a kettő között. A 100 W helyett így 30 MW kéne, ha ugyanannyi látható fotont akarnál kipumpálni, mint amennyit egy GSM adótorony. Az azért már nem kis szám: egy top focistadion kivilágítása olyan 5 MW körül van.

2020. szept. 10. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
77%

A #2-es link alapján mondjuk itt ez a stadion világítási LED-panel, 360 W-os fogyasztással.

[link]

Ha 20%-os LED hatásfokot felételezünk, akkor ez megfelel 72 W radió adóteljesítménynek.

De hangsúlyozom, ez elég elnagyolt és ad-hoc összehasonlítási mód.

2020. szept. 10. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
76%

Ki a frász pirosozta végig a válaszokat?


Tényleg az egyetlen vizualizálható és mégis sántító összevetés a felhasznált elektromos teljesítmény alapján való összevetés.


De mocskos csalós, hiszen ugyebár az eltérő hullámhosszok áthatoló ereje, hatótávja, minden nagyon eltér.


Az összevetés a fenti példákkal arra mondjuk jó, hogy a mobiladók képzelt veszélyeit sikoltozó emberek valamennyire lássák, milyen kis energiákról van itt szó.

2020. szept. 10. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 2*Sü ***** válasza:

> mobiltelefonok működési frekvenciáját addig növelnénk amíg az a látható fény tartományába esne


Nem fog. Pont úgy nem, hogy hiába teszel egyre több és több kék izzót egymás mellé, a fényerő, meg az adott felületre eső energiamennyiség nőni fog, de a frekvencia nem, nem lesz a sok kék izzóból piros.


> elektromágneses sugárzás energiatartalmát


A teljesítmény az teljesítmény, az energia az energia, a watt az watt, a joule az joule. Ha egy közepes bázisállomás 400 W-os, az 400 W, fényforrásként is 400 W-os teljesítményt jelent. Egy 50 W-os kis cella meg 50 W-os. (A tendencia meg ugye az, hogy nem fél tucat nagyobb adótorony fedi le a várost, hanem sok kisebb teljesítményű cella. Átviteli sebesség, meg egyéb szempontok miatt ez szükségszerűen tolódik el ebbe az irányba, ami amúgy a mobilhálózat összes energiafogyasztására is jótékony hatással van, kisebb energia kell a hálózat üzemeltetéséhez.)


De itt ugye az is kérdés, hogy pontosan mire is vagyunk kíváncsiak. Az egységnyi felületre – mondjuk 1 m²-re – eső energia az nyilván a távolság négyzetével fordítottan arányos. Ahogy egy reflektor esetén is. Ha közel vagy, nagyobb a fényerő, még a hősugárzást is érzed, a napelemed termeli ezerre az áramot. Ha 50 méterre vagy tőle, akkor a fényerő kisebb, a kezedben lévő napelem éppen hogy működik esetleg. Ha 200 méterre vagy tőle, akkor már lehet, hogy alig látsz, a napelem működéséhez meg nincs elég energia. Nyilván a mobil adótorony által leadott energia egyre nagyobb és nagyobb gömbfelületen oszlik el. A Nap esetén ugye kellően távol vagyunk a naptól, az, hogy hegyen vagyunk, vagy egy síkságon, az már nem oszt, nem szoroz ilyen szempontból. (A beesési szög annál inkább, nem mindegy, milyen magasan áll a Nap.)


Mindenesetre Magyarországon a napsugárzás maximális teljesítménye 900-1000 W/m². Ez azt jelenti, hogy 100%-os hatásfok esetén 1 m²-re eső napfénnyel működtetni tudnánk egy 1 kW-os eszközt.


Ha egy 400 W-os közepes adótól 10 méterre vagy, akkor ez a 400 W egy 10 méteres gömb felszínén oszlik el, egy 10 méter sugarú gömb felszíne meg ugye 1256,6 m². Tehát itt egy 0,32 W/m² teljesítmény sűrűséget kapunk, ami a legerősebb napsugárzás teljesítményének nyilván a 0,032%-ka. 20 méteres távolság esetén ennek a negyede, 50 méteres távolság esetén ennek a 1/25 része.

2020. szept. 10. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
:) Még véletlenül sem 5g háborút akartam indítani:) Egyszerűen a szóban forgó energiát szerettem volna vizualizálni valahogy és mivel az elektromágneses sugárzás ezen tartománya nem látható nem érezhető valahogy a látható fényre valahogy "átalakítva" szerettem volna elképzelni!
2020. szept. 10. 22:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!