Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az alkalózis pontosan mi...

Az alkalózis pontosan mi okból veszélyes?

Figyelt kérdés

Az acidózis egyértelmű, hiszen ott hiányzik az oxigén.

De az alkalózis? Ott magas a pH, de ez mit okoz, molekuláris szinten? A vérfehérjékkel történik valami például?



2020. aug. 12. 14:50
 1/3 anonim ***** válasza:
Nagyon röviden: [link]
2020. aug. 12. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%

a vér élettani pH -ja 7.35-7.45

ez a hidrogénion 10 alapú logaritmusa ,

ez alatt és ez felett az élettel nem összeegyeztethető a vér pH-ja.


Klinikai pH -t mértek már 6.85 - 7.55 de ez ellenőrzött körülmények között volt.


A kóros alkalózis legelőszőr idegrendszeri panaszokat okoz, az ionizált Ca csökkenése pedig izomgörcsöket, tetániás görcsöket okozhat.


A tetania az idegrendszer ( központi/ perifériás) és az izomsejtek fokozott ingerlékenysége, mely gyakran tartós és fájdalmas izomgörcsökben manifesztálódik. Ha azok az izmok jutnak görcsbe, amelyek a kezet és a bokát mozgatják, akkor jellegzetes kéz és bokatartás lép fel (carpo-pedal spasmus). Amikor a hangrés izmainak a görcse következik be (laryngo-spasmus), akkor furcsa hangokat ad ki a beteg: hangos légzési hang(stridor) hallató, máskor rekedt, belégzési nehezítettség dominál (inspiratorikus dyspnoe). Károsodik a kardiovaszkuláris rendszer is: az EKG-én tachycardia,arthythmia, QT-szakasz megnyúlása, kamrai arrhythmia,stb figyelhető meg.


A tetaniás roham alatt fellép a carpopedal-spasmus, arcizmokat érintő spasmus, laryngospasmus, mely csak igen ritkán okoz teljes légúti elzáródást (obstrukció). A felső és alsó végtagon lehet ernyedtség, zsibbadás, érzéketlenség, izomfájdalom, görcsök. A görcs egyoldali is lehet. A roham idején a tünetek ritkán jelentkeznek együtt, inkább külön-külön, az eszmélet megtartott. A roham alatt a beteg stenocardiáról (szívszorulás) panaszkodhat, különböző EKG eltéréseket lehet kimutatni


Generalizált idegrendszeri roham is jelentkezhet, hyperreflexiával, öntudatvesztéssel. Néha choreiform mozgászavar figyelhető meg. A beteg a roham előtt és után lehet bágyadt, lehangolt, ideges, Súlyos hányás, hyperventilláció is kiválthat izomgörcsöket, paraesthesiát. Ritkán megjelenhetnek a záróizomgörcsök: a garatgörcs, pylorus stenosis (gyomorszáj), húgycső-,végbél-,sphincter Oddi-és méhgörcs.


Molekuláris szinten :

felborult ionháztartás ,

idegi és idegrendszeri jel átvitel nem optimális , neuronok akciós potenciálja csökken vagy túl magas.

2020. aug. 12. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

És még az előzőhöz , hogy igazából nem nagyon jut el a dolog molekuláris szintig mert már sejt szinten károsodik a rendszer .

pl.a sejt szintű membrán aktív/passzív transzportja.


De értelmezhetjük úgy is , hogy ezek a membránok fehérjék , úgynevezett membránfehérjék és csak meghatározott anyagokat engednek át,

(pl. ionok : Na+, Ca2+, K+, H3O+) és az erősen poláris, vízben oldódó anyagok , szőlőcukor, aminosavak , felvétele és leadása),

vagyis a közreműködésükkel történő anyagszállítás szabályozott folyamat. A koncentrációviszonyoktól függően a transzport passzív és aktív is lehet.

2020. aug. 13. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!