Mi lehet a bejrúti robbanás tanulsága?
Szóval felrobbant kb 2700 tonna hanyagul tárolt műtrágya.
Ha belegondolunk, bármelyik mezőgazdasági TSZ-telephely ahol nagyobb mennyiségű műtrágyát tárolnak akár egy időzített bomba lehet?
Nálunk van egy dunai kikötő a városközponttól 3-3,5 kilóméterre, ott rengeteg ilyesmit rakodnak-tárolnak. Szóval az ilyen helyek lényegében időzített bombák lehetnek?
Nálunk nem tárolnak és nem forgalmazhatnak tiszta ammonium-nitrát műtrágyát (legalábbis pár éve még így volt) vagy egy kis mészporral, vagy dolomit porral van keverve és így nem tud berobbani.
Egyébként az elmúlt kb. 100 évben nem ez volt az első eset amikor több száz tonna ammonium-nitrát felrobbant. (Az egyik első eset 1921. szeptember 21. [link] )
Hogy mi a tanulság?
Be kell tartani a veszélyes áruk kezelésére, tárolására és szállítására vonatkozó előírásokat.
Hát ja. Tanulság. Ahogy #4 írja.
2700 tonna robbanóanyagot 6 évig rohasztani egy sűrűn lakott területi, ilyen tárolásra semmilyen speciális kialakítással nem rendelkező raktárban olyan nagy hülyeség, hogy a komplett kormány belebukhat.
#6 Ez nem igaz, a nitrogén nem szereti túlságosan az oxigént, de ha már hozzá kapcsolódik akkor minél több oxigén van rajta annál stabilabb lesz (klór ugyanúgy). Fém nitrátokat hiába nézegeted nem fognak felrobbanni, az ammónium nitrát azért robban mert közepesen érősen kötött oxigén (nitrát), és hidrogén (ammónium) vannak benne amik szeretnek létrehozni egy szép stabil vízmolekulát, ugyan robban, de harmad olyan erős sincs mint egy gyakran használt modern robbanószer a hexogén.
Az eset tanulságát néhéz pontosan megmondani, az ammónium nitrát azért került oda mert egy azt nem megfelelően szállító hajóról lefoglalták, átmenetileg berakták ahová fért aztán évekig mindenki csak mutogatott hogy kinek kéne csinálnia valamit vele.
Az a tanulsága: ha hülye vagy és nem érdekelnek a szabályok akkor rábszol. :D
Ennyi, semmi több. Az ammónium-nitrát tárolására és forgalmazására vannak egész normális szabályok - ahogy a többi veszélyes anyagéra is, lásd ADR egyezmény - amit ha nem tartanak be, akkor ez a vége.
Mi a tanulság egy tömeges autópályás balesetből? Ha nem tartod be a rád vonatkozó szabályokat akkor ez van...
A toulousei ammónium-nitrát robbanás nem volt ennyire pusztító, pedigg ott is 3000 tonna volt betárolva. Igaz ők elkülönítve 300 tonnánként tárolták őket, a balesetben nem is pusztult el a város...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!