Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Időlassítót lehetséges lenne...

Időlassítót lehetséges lenne építeni?

Figyelt kérdés

A CERN méréseiben az a legnagyobb probléma, hogy az atommagok ütközésénél a szubatomi részecskék túl gyorsan repülnek szét és nem tudják kellőképpen detektálni őket, ezért mindenféle matematikai analízissel próbálják rekonstruálni, hogy mi történt az ütközés során.


Azonban: Bizonyított tény, hogy minél gyorsabban halad egy test, számára annál lassabban telik az idő. Mi lenne, ha belassítanánk valamilyen módon az ütköztetőzónát, hogy a szenzoroknak több ideje legyen detektálni a szétrepülő részecskéket? Akár ezred-tízezred másodpercnyi extra idő is jelentős különbséget jelenthetne véleményem szerint.


Megvalósítható lenne egy ilyen időlassító gépezet?



2020. aug. 5. 16:48
 1/5 JhnyBp ***** válasza:
100%
Csak elméletben. Mert az ütközés pillanatában a detektáló eszközöket az ütközés pontjától minden irányban a fénysebességhez közeli sebessége kellene felgyorsítani. Kezdjük ott, hogy a Földön az ilyen kísérleteket csak vákuumban lehet elvégezni, a deketerok mozgásával a légüres teret is tágítani kellene, arról nem is beszélve, hogy mekkora hatalmas energiára lenne szükség akármilyen pici detektor mozgatásához, hogy az ütközés pillanatában álló detektor számottevő sebességre gyorsuljon, ami már megfelelő lassulást jelentene, és akkor még nem is beszéltünk hogy egy akármilyen pici detektorban is ekkora G gyorsulásnál mekkora feszültségek ébrednek az anyagszerkezetben, ami a rendkívül precíziós méréstechnikát azonnal tönkretenné... :)
2020. aug. 5. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
65%
Pl. a gravitációs térerősség ilyen "időlassító gépezet" (a földszinten lassabban jár az óra, mint a 30.emeleten). Ha a kísérleteket pl. egy neutroncsillag felszínén hajtanánk végre, akkor több időnk lenne a megfigyelésre. :-) De ha erre képesek lennénk, akkor már biztos tudnánk, mi a válasz a kísérleti problémára. :-)
2020. aug. 6. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy gravitáció a detektort is ugyanúgy lassítja mint a részecskéket.
2020. aug. 6. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
75%

A CERN méréseit tervező és kiértékelő emberek tisztában vannak a relativitásemélettel, az egész nagy hóbelevanc és a számításokhoz használt elméletek is erre épülnek.


Sőt, létezik is olyan "időlassító" gépezet, amit használnak, ez pedig nem más, mint épp az a sebesség, amit te nehézségnek állítasz be. Nagy sebességű, rövid életidejű részecskék életideje megnövekszik a laboratóriumi rendszerben, így hosszabb utat tesznek meg, könnyebben detektálhatóvá válnak. (Közismert, CERN-en kívüli példa a magaslégkörben a kozmikus sugárzás hatására keletkező és gyorsan elbomló müonok esete, amelyeket itt a föld felszínen azért tudunk érzékelni, mert az idődilatáció miatt a mi vonatkoztatási rendszerünkben lassabban bomlanak el.)


Tehát mi is tulajdonképpen a kérdésed?

2020. aug. 6. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
AZ, hogy még így is túl gyorsak :-(
2020. nov. 16. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!