Időlassítót lehetséges lenne építeni?
A CERN méréseiben az a legnagyobb probléma, hogy az atommagok ütközésénél a szubatomi részecskék túl gyorsan repülnek szét és nem tudják kellőképpen detektálni őket, ezért mindenféle matematikai analízissel próbálják rekonstruálni, hogy mi történt az ütközés során.
Azonban: Bizonyított tény, hogy minél gyorsabban halad egy test, számára annál lassabban telik az idő. Mi lenne, ha belassítanánk valamilyen módon az ütköztetőzónát, hogy a szenzoroknak több ideje legyen detektálni a szétrepülő részecskéket? Akár ezred-tízezred másodpercnyi extra idő is jelentős különbséget jelenthetne véleményem szerint.
Megvalósítható lenne egy ilyen időlassító gépezet?
A CERN méréseit tervező és kiértékelő emberek tisztában vannak a relativitásemélettel, az egész nagy hóbelevanc és a számításokhoz használt elméletek is erre épülnek.
Sőt, létezik is olyan "időlassító" gépezet, amit használnak, ez pedig nem más, mint épp az a sebesség, amit te nehézségnek állítasz be. Nagy sebességű, rövid életidejű részecskék életideje megnövekszik a laboratóriumi rendszerben, így hosszabb utat tesznek meg, könnyebben detektálhatóvá válnak. (Közismert, CERN-en kívüli példa a magaslégkörben a kozmikus sugárzás hatására keletkező és gyorsan elbomló müonok esete, amelyeket itt a föld felszínen azért tudunk érzékelni, mert az idődilatáció miatt a mi vonatkoztatási rendszerünkben lassabban bomlanak el.)
Tehát mi is tulajdonképpen a kérdésed?
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!