Fekete lyuk megismerése lehet a kulcs az időutazás és teleportációs technika megalkotásához?
Igazából alig tudunk ezekről a helyekről valamit.
Einstein és Tesla is foglalkozott mindkét témával Tesla tanulmányai között kitudja mennyi volt ami ezt a két jelenséget konkrétan vizsgálta de halála utána lefoglalták az összes kutatási anyagát.
> Fekete lyuk megismerése lehet a kulcs az időutazás és teleportációs technika megalkotásához?
Mivel nincs kristálygömbünk, sem működőképes időgépünk, a jövőbeli fizikai felfedezésekről nem tudunk mit mondani.
> Einstein és Tesla is foglalkozott mindkét témával
Einstein nem tudom, hogy foglalkozott-e vele komolyabban, de nem tartom túl valószínűnek. Tesláról sincs tudomásom, hogy komolyabban foglalkozott volna a kérdéssel. A két tudós neve általában konteókban kötődik össze a teleportálással, időutazással.
> Tesla tanulmányai között kitudja mennyi volt ami ezt a két jelenséget konkrétan vizsgálta
Ha ki tudja, akkor a helyes válasz csak a ki tudja lehet. Tesla bár briliáns elme volt, de igencsak túl van misztifikálva a személye, amire részben ő maga is rájátszott életében. Volt egy csomó olyan kutatási eredménye, amiről az életében már kiderült, hogy zsákutca. Élesen kritizálta Einstein relativitáselméletét, de az alternatív „elmélete” egy kísérleti eredmények miatt elvetett koncepciónak a spekulatív továbbgondolása, gyakorlatilag mindenféle természettudományos igényességű tárgyalás nélkül.
Az ingóságát tudtommal valóban lefoglalták, mert tett utalásokat mindenféle fegyver találmányokra. De valószínű, hogy ez inkább arra szolgált, hogy hírnévben maradjon, mintsem valódik kutatási eredmények terméke lett volna. Tesla az élete vége felé eléggé elszegényedett és a háttérbe szorult.
Ha jobban szeretnél ilyemsi témákról profi dolgokat megtudni, ajánlom a PBS space time csatornát tecsőn, nagyon jól mond egy halom dolgot, amiket őszintén van hogy én se értek már.
Volt olyan elmélet hogy ha a fénysebességnél gyorsabban tudsz a fekete lyukba menni akkor kvázi át tudsz esni az eseményhorizont túltoldalára, és egy tök más helyen kilyukadni. Bevallom ezt a gondolatmenetet nem értem már teljesen.
Időutazás pedig már most lehetséges egy fekete lyuknál, "elég" ha csak a közelébe mész - az idő lassabban fog számodra haladni mint a távolabb lévő embernek.
Tesla pont hogy bírálta Einstein téridő elméletét, tehát ha valaki akkor ő pont nem foglakozhatott fekete lyukakkal vagy hasonlóan torzult gravitációs terekkel. Tesla elektromágneses terekkel akarta magyarázni a gravitáció jelenségét. De a tézise alul maradt Einstein elméletével szemben. Tehát tévedett és ezért tudhatjuk, hogy nem voltak neki még elektormágnes elven működő időgépei sem.
Az időutazás egy fantasztikus elképzelés. De nem világos, hogy mit is értünk pontosan ez alatt. Talán úgy lehetne megfogalmazni, hogy a megfigyelő a többi megfigyelő múltjában vagy jövőjében találja magát. Ez a jelenség elméletileg megtörténhet velünk egzotikus geometriájú téridőben. De csak addig, amíg nem sértjük meg a természeti törvényeket. Ezek ugyanis betonbiztos természeti törékenyeknek minősülnek. Értelmetlen dolog ezek figyelmen kívül hagyásról, vagy megszegéséről beszélni.
De szerencsére nem kell egyből feladni a dolgot. Mint említettem az időutazás nem egy jól meghatározható fogalom. Ha a torzult térben kóválygunk, akkor nagyon speciális esetekben megtörténhetnek időutazásként értelmezhető jelenségek: Van Stockum például kidolgozott egy elméletileg működőképes módszert: Ha egy gyűrű alakú, forgó fekete lyukat egy bizonyos irányból megkerülnénk, akkor elméletileg vissza kéne kerülnünk a múltba. Nyilván nincs olyan űrhajónk ami erre jó lenne és ilyen fekete lyukat sem találtunk még a természetben, a mesterséges megalkotásáról meg ne is beszéljünk. Vagy ott van Kip Thorne átjárható féregjáratairól szóló elképzelése. És akkor még nem beszéltünk az idődilatáció jelenségéről, amit szintén egyfajta időutazás szerű élményként lehetne megtapasztalni. És ez már egyáltalán nem csak elméleti dolog. Konkrétan a műholdjaink is "időutazók" lesznek ezen jelenség miatt és ezért át is kell állítani az órákat rajtuk, mikor túl jelentős lesz ez a hatás.
Szóval azért nem kell csak úgy rávágni hogy nincs időutazás. Amit ki lehet jelenteni az az, hogy nem lehet megsérteni a kauzalitást, vagy nem lehet olyan autót építeni, ami 88 mp/h-nál kilép a téridőből. Ha valaha képesek is leszünk a torzult térrel játszani, akkor sem lesz az időutazás annyira könnyed és elegáns mint a sci-fi filmekben. Legalábbis eddig úgy tűnik, hogy a téridő és a fekete lyukak nem alkalmasak arra, hogy ezt könnyedén, viszonylag kevés kompromisszummal megtehessük...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!