Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mély és tartós kómában...

A mély és tartós kómában fekvő embereknek vannak REM szakaszaik? És egyáltalán a REM állapot külső szemlélő által hogyan mérhető, észlelhető? Illetve minden REM alatt álmodunk, vagy előfordulhatnak olyan REM szakaszok, amelyek alatt nem?

Figyelt kérdés

Az első kérdés adott, nem igényel magyyarázatot, a másodikat viszont úgy értettem, hogy nem mint laikus, hanem mint orvos, biológus hogyan méri, figyeli egy alvó ember esetében a REM szakaszokat, hogyan állapítja meg, hogy az adott alvó egyén éppen REM szakaszt él-e át vagy sem? Az utolsó kérdésre meg azt hiszem nem a válasz, de szeretnék erre megerősítést kapni. :)


Bocsi, hogy így ennyi kérdést egybezsúfoltam, de egy téma nagyjából és nem akartam szétszabdalni három külön kérdésre. Előre is köszi a hasznos válaszokat!



2020. júl. 10. 21:38
 1/5 anonim ***** válasza:
Első kérdés: nincsen REM fázis. Második kérdés: az EEG görbét nézik.
2020. júl. 10. 22:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem kell hozzá semmi, csak a szemed. Ha látsz egy alvó embert, te is meg tudod mondani, hogy éppen REM fázisban van-e. A REM egy mozaikszó, magyarul gyors szemmozgást jelent. A külső szemlélő úgy tudja megállapítani az alvó személyről, hogy éppen REM van-e, hogy megfigyeli a szemeit. A mozgó szemgolyó mozgatja a szemhéjat is. Kérj meg valakit, hogy csukja be a szemét (nem összeszorított szemhéjjal) és mozgassa "gyorsan", mindenfelé a szemeit. A gyors szemmozgás nem extrém gyorsat jelent, kb random üzemben mozog, valójában nem túl gyorsan. Azért ez lett a neve, mert az alvás nem REM fázisaihoz viszonyították.


A kómának több formája van és több kategorizálás ismert. Van olyan kategorizálás, ahol az alvás is beleszámít, a kóma legenyhébb (és természetes) szintje. Mindkét esetben vannak ismeretlen, eddig még fel nem tárt összefüggések. Néhány dolog még nem tisztázott, elméletek vannak. Így a kómában lévő emberek REM fázisáról nem nagyon mondhatunk semmit, mikor még egy alvó ember (aki nincs kómában) esetén is kutatások folynak.

Az agyi aktivitás mérése segít a kutatóknak a munkájukban, nem csak az alváskutatásban, sok minden másban. Ezáltal érintik egymást a területek. Agyi aktivitást vizsgálták természetes pszichedelikum hatása alatt álló embereken (persze önkéntes alapon) és sok fura adatot kaptak. Van feljegyzés arról, hogy a megfigyelt agyi aktivitása ugyanolyan volt, mint alvásnál (utólag megfigyelve), pedig a megfigyelés alatt kapott feladatokat végezte éppen, láthatólag éber állapotban.

2020. júl. 11. 03:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Először is köszönöm szépen a hasznos válaszokat, mindenkit elpontoztam. :)


Amúgy tudom, mit jelent a REM, benne van a kulcsszavak közt kiírva, csak... nem tom, nem gondoltam bele, hogy külső szemlélőnek ez tényleg így látható lehet, de persze amúgy tök logikus. Alvó embereket meg nem szoktam csak úgy stalke-olni nyilván. xD


De akkor az elmondottak alapján az következtetés vonható le, hogy ha esetleg - csak tegyük fel elméleti síkon - egy kómában fekvő egyyénnek lennének REM fázisai, akkor azt könnyen észre lehetne venni.


Egyetlenegy kérdés maradt hátra: minden REM alatt álmodunk vagy előfordulhatnak olyan REM fázisok, amelyek alatt nem?


Ugye én ezt - bizonytalanul ugyan, de - megválaszoltam magamnak, viszont csak arra az egyszerű tényre alapoztam, hogy az alvás legeslegelső REM fázisa(egy nagyon korai REM fázis, rögtön az elalváskor jön asszem létre) álmot nem szokott hozni, hanem egy fura zuhanó érzést okoz, amire ugye sokan felriadnak, amikor észlelik.


De ettől még kérlek titeket, írjátok le erre a kérdésre is a válaszaitokat. :) Előre is köszönöm! :)

2020. júl. 11. 18:03
 4/5 anonim ***** válasza:

REM:

[link]

2020. júl. 13. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

"minden REM alatt álmodunk vagy előfordulhatnak olyan REM fázisok, amelyek alatt nem?"

A REM fázis mindig álommal jár. Vannak, akik egyáltalán nem emlékeznek rá, de ők is álmodnak.

2020. júl. 13. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!