2006. augusztus 24-éig a Naprendszer kilencedik, legkisebb bolygójaként tartották számon, ma pedig (az Eris után) a második legnagyobb törpebolygónak számít.[3] Azóta a Neptunusz a Naprendszer legtávolabbi bolygója. A Föld holdjánál kisebb, magas hőmérsékleten összetömörült anyagokból álló, nitrogén–metán–szén-monoxid légkörű törpebolygó.[4][5]
Bolygó besorolását azért vesztette el, mert a Kuiper-övben egy olyan égitestet fedeztek fel, amely közel ugyanakkora. Ez az Eris törpebolygó, melynek felfedezése után a Nemzetközi Csillagászati Unió új bolygó-meghatározást alkotott, amely az Erist – és így a Plutót is – a bolygóktól külön kategóriába helyezi.
...ezen kívül azon a környéken még akad jó pár hasonló.
Márpedig a bolygók nem szaladgálnak tömegével.
2020. júl. 6. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
3/4 anonim válasza:
Meg azért is, mert nem söpri ki a palyáját, ellentétben az összes 8 ismert bolygóval. A törpebolygók pályája tele van aszterodiakkal, űrbéli törmelékkel stb. (Bocsi, ha nem a legmegfelelőbb szakszokincset használtam - csak hobbi szinten vagyok.jartas a csillagászat témában.)
2020. júl. 6. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
4/4 hollófernyiges válasza:
Nem csak az Eris miatt vesztette el a státuszát, hanem amikor a 2000-es évek elején indítottak egy átfogó kutatást a külső Naprendszer nagyobb égitestei után, gyors egymásutánban találtak hármat (Eris, Haumea, Makemake), amik kb. Plutó-méretűek voltak és ki tudja mennyi van még odakint. Úgyhogy két választása volt a csillagászoknak, vagy várhatóan nagyon sok bolygója lesz a Naprendszernek, vagy a Plutóméretűeknek csinálnak egy új kategóriát, a törpebolygót.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!