Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ember hogyan fogja bírni a...

Az ember hogyan fogja bírni a mély űrt?

Figyelt kérdés

Az jövő űrhódításában az ember hogyan fogja bírni tartósan a mély űrt, amikor fél év ISS után sem tud már lábra állni, elcsökevényesednek az izmai, hosszas rehabilitációt igényel, a csont is ritkul, a szívet is nagyon megterheli?


És mi van a háttérsugárzással?


Ha jól tudom az űrhajósoknál mérik a sugárzás dózist, és ha átlépnek egy bizonyos értéket, akkor többé már nem mehetnek az űrbe.

Hogyan fogják ezt megoldani évekig, vagy a Marson, Holdon még tovább, ahol semmilyen mágneses mező nincs, ami megvédené őket?


2020. jún. 14. 11:26
 1/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem aktuális a probláma. Mire az lesz, találnak rá megoldást. Az előbbire a mesterséges gravitációt, az utóbbira szigetelést, esetleg mesterséges atmoszférát.
2020. jún. 14. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Ha arról van szó, hogy a spacex valami forradalmi dolog kezdete, és már gyártják a modulokat a Hold körüli űrállomásra, és még ebben az évtizedben ismét Holdra, és a Marsra lépnek, akkor... ezért gondoltam, hogy akkor ez már eléggé aktuális lehet.


Vagy ez az egész csak üzlet, ami a jól fizető űrturistáknak szól, és semmi realitás nincsen a közeljövőben a Mars meghódítására? Már csak egy oda-vissza út is évekbe telne az űrhajósnak.

2020. jún. 14. 11:56
 3/8 anonim válasza:
Olvastam arrol hogy megtudnank teremteni a mesterseges gravitaciot mar most is, centrifugalis erovel. Remélem kitalalnak valamit az okosok mert jahj minden almom egyszer az urbe jutni mig elek bar csak alom marad.. :)
2020. jún. 14. 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%
A mély-űr tudtommal a naprendszeren kívüli űrt jelenti, de legalábbis a Plútón túli zónát. Ha odáig emberes űrjárművel elakarunk jutni, akkor az említett problémák lesznek a legkisebbek. Mesterséges gravitációs hatást centrifugális erővel már most tudunk stimulálni, a sugárzást tömeggel, pl az ellátmánnyal tudnánk árnyékolni, a töltött részecskéket elektromos mezővel eltéríthetjük. Az űrhajónak nagy mennyiségű hidrogént-oxigént kéne szállítania, amit a legbiztonságosabban H2O víz formájában vihetne magával. A sok köbméternyi vizet védőpajzsként lehetne használni, ha nem egy nagy tartályban vinné az űrhajó, hanem szendvicsszerűen a burkolatban.
2020. jún. 14. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Előbb fog kilépni az ember, mint tudat a jelenlegi korlátolt biológiai testéből valami félig-meddig vagy egészen gépszerű dologba, aztán akkor már nem ezek lesznek a fő problémák.
2020. jún. 14. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

"Ha arról van szó, hogy a spacex valami forradalmi dolog kezdete, és már gyártják a modulokat a Hold körüli űrállomásra, és még ebben az évtizedben ismét Holdra, és a Marsra lépnek, akkor... ezért gondoltam, hogy akkor ez már eléggé aktuális lehet."

Aktuális lehet a megoldásokat keresni.

De az első utakhoz az említett problémák részleges megoldása is elég.


Az űrállomások mikrogravitációja tényleg jelentős egészségügyi probléma, de egyrészt egy Föld-Mars útnál hosszabb időt űrben töltött űrhajósok is tudtak regenerálódni, másrészt egyelőre semmit nem tudunk biztosan ,hogy ezek a problémák például mennyire jelentkeznének a marsi 2/3 G-nél. Egyáltalán nem biztos, hogy a csontrendszeri, érrendszeri problémák egyenes arányban állnak a gravitáció mértékével.


A forgatásos mesterséges gravitáció elvben jó, de gyakorlatilag nagyon nagy körön (minimum 100 m rádiusz) kel pörgetni ahhoz, hogy a coriolis-erőből származó mellékhatások ne tegyék pokollá az űrhajósok életét, plusz a tömegmozgások kiegyenlítése stabilan megoldható legyen.



A sugárzás-szigetelés valóban probléma, de ez is csak hosszabb távon.

A pár napos Apollo holdtúrák adatai megvannak, annyi terhelés "belefér".


Egy Föld-Mars út már valódi gond, főleg duplán, oda-vissza.


Az elegendő szigetelés megoldható ma is, a probléma ennek plusz tömegével, térfogatával van, ami jelentősen növeli az űrhajó méreteit és ezzel az építés és fellövés költségeit, nehézségeit.


A megfelelő mennyiségű víz, a poliuretán hab jó árnyékoló, ebből első amúgy is szükséges az útra, csak nem ilyen sok, tömege meg magas, a második meg ugyan könnyű, de sok plusz térfogatot jelent.


Amikor már ott vagyunk akár a Holdon, akár a Marson, a sugárzás-kivédés kisebb probléma lesz.

Az alacsony gravitáció esetleges káros hatása meg, mint írtam, nem tudjuk egyelőre.

Az egyre hosszabb túrák alatt ez majd ki fog derülni.

2020. jún. 15. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Wadmalac ***** válasza:

Korrekció, elütés miatt:

"a marsi 1/3 G-nél."

2020. jún. 15. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Egy út a Marsig a megfelelő indítási ablakban indulással egész jól lecsökkenthető időtartamban. Így nek kell annyi időt fenn tölteniük mikrogravitációban. Logisztikailag is kivitelezhető az út. Egyedül a sugárzás ami nem megoldott még.
2020. jún. 16. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!