Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen mértékegység az alábbi...

Milyen mértékegység az alábbi g betű? "A csontokra ilyenkor 20-50 g folyamatos erő nehezedik."?

Figyelt kérdés
gramm?
2020. máj. 29. 23:56
 1/6 Gugu Gabor ***** válasza:
100%

Érdekes lenne a szöveg környezet én mindene esetre erre tippelek:

[link]

2020. máj. 30. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 dellfil ***** válasza:
100%

Az a kis "g" betű nem a gramm rövidítése abban a szövegkörnyezetben. ("A csontokra ilyenkor 20-50 g folyamatos erő nehezedik.")

Az úgynevezett "nehézségi gyorsulásról" van szó. 20-50 g azt jelenti, hogy a födi nehézségi gyorsulás 20-50 szerese hat. Azaz ennyiszer vagy "nehezebb".

Ezt - a nehézségi gyorsulást - előidézheti egy gravitációval "rendelkező" tárgy, (tkp. bármi...:D) pl. a Föld, vagy a "sebesség" megváltozása, azaz a "gyorsulás".

Na mármost, ha csak a Földet vesszük példának, ott (itt! :D) a Földünk tömege miatti gravitáció 9,81 méter/secundum^2 gyorsulást ad. Ez az 1 g. Az alá nem támasztott tárgyak ekkora gyorsulással esnek a Föld középpontja felé. Ha meg alá vannak támasztva ennek a gyorsuláshoz megfelelő erővel nyomják az alátámasztást. De nagyon hosszadalmas lesz elmagyaráznom hogyan is függ össze mindez a sebesség változásból fakadó, és ugyanilyen "eredménnyel" járó erőhatással.

Egyszerűen arról van szó, hogy egy 9,81 méter/secundum^2 gyorsulással változik a "zürhajó" sebessége, benne nem súlytalanság van, hanem a földi gravitációnak megfelelő körülmények. (Ekkor a "lefelé" a mozgásirány ellenkező felénél van. :)

De itt egy eléggé... hm... Hát jó. Belinkelem:


[link]


Ne tévesszen meg, hogy csak a Földről dumál. Minden gravitációval "ellátott" égitestre, objektumra igaz, csak a tömegüktől, - és kiterjedésüktől!!! függően - más és más az értéke. Pl. a Holdon csak 1,622 méter/secundum^2 a nehézségi gyorsulás. Azaz 0,1654 g.

Némely segédlet:


[link]


[link]


dellfil

2020. máj. 30. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Csak kiegészítésül a fentiek mellett:

"20-50 g folyamatos erő nehezedik"

Pongyola megfogalmazás, mert nem erő. (A gramm pláne nem erő mértékegység.) Talán úgy lenne helyesebb, hogy 20-50 g nehézségi gyorsulásnak megfelelő erő. (?)

És nem mértékegység, csak egy jelzése az átlag földi gravitációs gyorsulásnak, ami ~ 9.81 m/(s^2). Ha ezt beszorzod a tárgy (csontok?) tömegével és még 20-50-nel, akkor kapod meg az erőt. Amúgy kb. annyit jelent, hogy a Földön ácsorgáshoz képest 20-50-szer éreznénk magunkat nehezebbnek.

2020. máj. 30. 04:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
55%

Azért vitatkoznék a fogalmakkal. Az a 20-50 g bizony erő.

Mint tudjuk, a tömeggel rendelkező testek között vonzóerő, úgynevezett gravitációs erő lép fel. Ettől gyorsulnak, ha nincs egyéb erő. A csontokra ható erő azt jelenti, hogy a testre, amelyben e csontok vannak, valamiért a földi gravitációs erő 20-50-szerese hat.

Más kérdés, ha ezt az erőt CGS vagy MKS rendszerben a megfelelő mértékegységgel ki szeretnénk fejezni. Fizikai sza értekezés esetén ezt is kell tenni. A hétköznapi életben azonban azt szoktuk mondani, az adott testre "x" g erő hat, ami azt jelenti, a földi körülmények között ható erő x-szerese. A földi körülmény pedig az, hogy a test a föld gravitációs ereje folytán, egyéb erő híján 9,81 m/sec^2 (aza g) gyorsulással halad.

Még egyszerűbben: a kérdésben szereplő g nem grammot, hanem földi gravitációt jelöl. Azt az erőt, amelynek hatásár a test g gyorsulással halad.

2020. máj. 30. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
59%

"Az a 20-50 g bizony erő."

Akkor ugyanazon g értéknél miért függ a tömegtől, amit a mérleg vagy rugós erőmérő mutat? :)

2020. máj. 30. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
55%
Javaslom még egyszer elolvasni az idézett választ. Különös tekintettel a 3. bekezdés 3. mondatát.
2020. máj. 31. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!