Ausztráliában miért december-január-február a nyár? Miért nem egységes a világon?
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Ausztrália a déli félgömbön van, Magyarország az északin. Elvileg lehetne ott is ugyanakkor ugyanilyen idő, mint itt.Hogy mégse, ahhoz a föld forgását és keringését kell megnézni. A föld a nap körül kering, ennek az ellipszisnek a síkját ekliptikának nevezzük. A föld a saját tengelye körül forog, azonban a föld forgástengelye nem merőleges az ekliptika síkjára, hanem kb. 66°-os szöget zár be vele. Ennek következménye, hogy a tál itt és ott pont fordítva van. A magyarázat: Ez a tengely mindig ugyanúgy áll, miközben a föld kering. Ezért az ekliptikán a föld június 21-én tekintve, a napsugár Magyarországra délben a merőlegestől csak kb 19°-kal kevesebb irányból süt, Ausztráliára (amelynek bizonyos pontjai a -47 szélességi körön vannak), ugyanekkor pont úgy süt, mint ránk december 21-én. A nyár attól van, hogy soká süt a nap hozzávetőlegesen merőlegesen, a tél meg attól, hogy alig jön a horizont fölé, tehát kevésbé tud melegíteni.
Ha a föld forgástengelye az ekliptikára merőleges lenne, ugyanabban a pillanatban északon és délen az átellenes helyen pont ugyanolyan szögben sütne. Akkor mindenütt pont ugyanakkor lenne minden évszak.
Az eltérés tehát egy fizikai jelenség, az ember már jó régen képes volt ezt megérteni, ezért nevezte el így a dolgokat. Némi tanulással a mai ember is képes megérteni ezt, tanulás nélkül azonban ez nem lehetséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!