Szerintetek a tudósok képesek lennének dinoszauruszokat feltámasztani?
Ahogy előttem is írták, a DNS nem marad meg elég sokáig. Jelenlegi tudásunk szerint a DNS még a legoptimálisabb körülmények között sem marad meg tovább kb. 7 millió évnél (és akkor már bőven nem olvasható). Jelenleg legfeljebb 0,4-1,5 millió éves mintákból tudnak DNS-t kinyerni.
A 90-es években volt néhány olyan publikáció, ami arról írt, hogy több 10 millió éves DNS mintákat sikerült kinyerni, de ezekről kiderült, hogy hibás eredmények (például a "dínó DNS"-ről kiderült, hogy emberi Y kromoszómából van).
Bizonyos mértékig talán vissza lehet következtetni a jelenleg élő fajok DNS-éből a dinoszauruszokéra, de azért ez elég kis pontosságú becslés lesz. (Illetve dinoszaurusz fehérjét már tényleg sikerült izolálni, de tudtommal csak minimális mértékben, így azért elég csekély információt nyújt.) Illetve a velünk élő dinoszauruszok (=madarak) DNS-ét lehet próbálni úgy módosítani, hogy jobban hasonlítsanak az "igazi" dinoszauruszokra. (Nyilván azért ebből nehezen lesz Tyrannosaurus.)
#1
"De még ép dns sincs mivel az a test halála után vagy a testen kívül pár óra alatt elbomlik."
Hát a nagy része biztos, de azért nem az egész bomlik el pár óra alatt. Nyilván nagyon függ a körülményektől is. Ebben a kutatásban például jellemzően kb. 0,5-10 nap közötti felezési időkről számoltak be különböző körülmények között. (Igaz, idéznek más kutatásokat, mik kisebb értékeket kaptak.)
#8 (TappancsMancs)
"Mai kutatói vélemény szerint legfeljebb pár száz éves dns lehet használható."
Mármint mire?
#9
"Mert hát találni nem találtak.."
De találtak. Több alkalommal is tudtak DNS-t kinyerni. Konkrétan először 2013-ban tudtak egy teljes neander-völgyi genomot megszekvenálni (egy kb. 50 ezer éves mintából). Nyilván ehhez az is kell, hogy a minta (illetve a benne levő DNS) nagyon jó állapotban maradjon meg.
"Szerintetek a tudósok képesek lennének dinoszauruszokat feltámasztani?"
Nem. Ez teljesen kizárt. Még szakszerű tárolás mellett is pár tízezer év alatt a DNS olyan fragmentált lesz, hogy lehetetlen lenne összesállítani a teljes genomot.
És ez még csak az informatikai része a dolognak. A puszta genom ismeretében sem lehetséges egy olyan biológiai inkubátor létrehozása, ami képes lenne leszintetizálni az első sejtet. Túl keveset tudunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!