A - standardpotenciálú fémek csak akkor fejlesztenek H2 gázt savból, ha a sav híg, a + stpotenciálú pedig csak akkor, ha a sav tömény?
Nem.
A negatív standardpotenciálú fém azt jelenti, hogy megvan a termodinamikai feltétele a
M + HA -> MA + 0,5 H2
reakciónak. Ahol M a savat, H a hidrogént, A pedig a savmaradékot jelenti.
Azaz, energetikailag kedvezőbb, ha a fém megy oldatba, és a H2 távozik. Az ionos forma és a fémes forma közti energetikai különbség fedezni tudja a H+ -> H2 reakciót.
A pozitív standardpotenciál ennek az ellenkezőjét jelenti. A fémes forma olyan stabil, hogy az ionossá válásának az energiája NEM tudja fedezni a fenti reakciót.
Az, hogy a sav tömény vagy híg, ettől független. A sav töménysége nem játszik szerepet a TERMODINAMIKAI feltételben. A feltétel vagy igaz, vagy nem igaz, a sav töménységétől függetlenül. Más szavakkal, a Na standardpotenciálja negatív, teljese függetlenül attól, hogy a használt sav az mennyire tömény.
A sav töménysége a reakció KINETIKAI feltételéhez kapcsolódik. Ha túl híg vagy tömény a sav, akkor hiába kedvező energetikailag, nem tud lejátszódni a reakció. Ez az egyes fémek felületi minőségével, a savak oxidációs hatásával van összefüggésben, és elég bonyolult. Igazából ez a bemagolós rész, mivel realisztikusan nem fogod tudni kikövetkeztetni sehonnan, hogy melyik reakcióhoz kell tömény vagy híg savat használni.
A pozitív standardpotenciálú fémek SOHA nem adják a
M + HA -> MA + 0,5 H2
reakciót. Pontosan azt jelenti a pozitív standardpotenciál, hogy ez a reakció energetikailag kedvezőtlen.
A pozitív standardpotenciálú fémek csak akkor oldódnak savakban, ha az oldódást nem maga a savasság okozza. Általában az erős OXIDÁLÓ savak oldják ezeket a fémeket, pl. HNO3. De ha megnézed pl ezt a reakciót:
Cu + 4HNO3 → Cu(NO3)2 + 2NO2 + 2H2O
Nem fejlődik H2. Ez igazából nem egy sav-bázis reakció, hanem egy redox reakció. A nitrogén redukálódik, a réz oxidálódik.
Ahogy előbb is, itt is igaz, hogy a sav koncentráció hatása bonyolult, a fém felületi jellegétől, a reakció specifikus mechanizmusától függ, ezért igen nehéz logikusan kikövetkeztetni. Sőt, sok reakció lejátszódik erős és gyenge savakkal is, csak éppen máshogy. Szóval ez magolós.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!