Az ablak üveg a fény 99 százalékát engedi át, ha jól írták. Akkor egy méteres vastagságú vagy pl. száz darab ablaküveg szorosan egymásmögé rakva semenyi fényt nem enged át?
dq (#11) is tudja hogy az #1-es válaszoló csak egy lépéssel közeledett a valós esethez.
Egyébként a fény reflexiója minden egyes üveg levegő határfelületen AR réteg nélkül ~ 4%.
Egy két centi vastag ólmon is átmegy a fény.
Csak nagyon kevés és nem minden hullámhossz.
Plusz olyan szóródásban, hogy abból össze nem rakod többé az eredeti képet.
Csak azt látod, hogy itt-ott kilép pár foton.
"És mi lesz a többi fotonnal, akiknek nem sikerült az átjutás?"
Ideiglenesen elnyelődnek, majd újra kilépnek, másik atomba be, onnan is ki, következőbe be...majd valahol a tárgy felületén távozik egy foton, ami már csak infra hullámhossz.
Hősugárzás.
14: Teljesen érdekes és "nem várt" melegíti az üveget. Az elnyelődő fotonok energiája hővé fog alakulni az üvegben. Amit pl. az üvegben lévő szennyeződések fokoznak is. Nagyenergiájú lézerrel végzett kísérleteknél előfordul pont ezért üvegtörés.
A "házilag" elvégezhető kísérletet nem írom most le, a neten több helyen megtalálod, mert rosszul elvégezve balesetveszélyes, de akár otthon a napfényt felhasználva is alaposan fel lehet melegíteni egy üveg darabot.
Csak érdekességként.
- Még a fény számára 100%-osan áthatolhatatlan falon is át tudna jutni a fény, ha létezne ilyen. Méghozzá úgy, hogy nem átmegy a foton, hanem egyszerűen csak a másik oldalára kerül.
- Az igaz, hogy a fény lassabban halad anyagokban, mint vákuumban, de ezt úgy teszi, hogy maguk a fotonok továbbra is, az anyagban is fénysebességgel haladnak. Ezek nem tudnak semmilyen más sebességgel menni.
Szóval hibás itt a "lassulás" és "gyorsulás"
kifejezéseket használni.
A fény anyagbeli sebessége egy "szuperpozÍciója" a foton fénysebességének és az anyag részecskéinek sebességének.
Minél lassabbak az anyag részecskéi, annál jobban csökken a fény átjutási sebessége.
Tudósoknak már sikerült rendkívül mélyen hűtött ún. Bose-Einstein kondenzátumban lelassítani a fényt pár m/s sebességre, éppen mert ebben az állapotban az anyagi részecskék sebessége csaknem nulla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!