Az ablak üveg a fény 99 százalékát engedi át, ha jól írták. Akkor egy méteres vastagságú vagy pl. száz darab ablaküveg szorosan egymásmögé rakva semenyi fényt nem enged át?
Ha egy cm ablak üvegen a fény 99% megy át, akkor utána a következő egy cm-en is az átmenőnek a 99% megy át. Ezt ha elkezded grafikonon ábrázolni gyorsan rájössz, hogy egy exponenciális függvény írja le az áthaladást. Ezt hívjak Beer-Lambert törvénynek.
Különböző dolgok történnek a fénnyel amikor különböző határokhoz ér, megtörik, reflektálódik, szórodik és abszorbálódik az anyagban.
Amikor áthalad üvegen tehát, akkor amikor a levegőből az üveghatárához ér az előbbi jelenségek játszódnak le, valamint amikor az üveg után ismét levegőbe lép akkor is lejátszódnak. A fénynek a sebessége levegőben és üvegben más (sőt vákuumban megintcsak más, a vákuumbelit hívjuk fénysebességnek).
,,Mellékesen: nem torlódnak össze a fotonok az üvegben?" Ez egy nagyon jó meglátás, valóban a fényt ha elektromágneses hullámként kezeljük, akkor ilyen jelenségeket lelehet vezetni és nagyon érdekes mérési módszereknél fellehet haszálni.
Tehát nem egész egy méter óvegen a semmenyi fény sem hatol át. Olyan fényáteresztő képessége van mint pl. egy téglafalnak.
A fény sebességéről ha üvegből újból levegőbe ér: felgyorsul? Pl.10 cent üveg elnyeli a fény egy részét, legalább 10 százalékát, a többi foton ismét a ritkább közegre jellemző sebeséggel halad?
Igen, felgyorsul.
Az üvegben a fény sebessége 200000 km/mp körül van.
És az exponenciális görbe sose lesz nulla, tehát a vastag üvegen is átmegy valami kevés fény.
Nem, ez nem igaz.
Volt egy olyan kísérlet, hogy egy távcsövet odairányítottak az égen, ahol egyetlen csillag sincs, koromsötét az egész égdarab. Távcsővel nézve.
Egy hétig ment a fényképezés.
Annyi csillagot találtak, hogy meg se lehetett számolni, és néhány csillagnál túlexponált volt a kép.
Tehát 𝐯𝐚𝐧 fény még egy ilyen helyen is.
Értem, amit mondasz, de akkor sincsen olyan, hogy minden fényt elnyel.
Mindig %-ok vannak.
Sehol sincsen olyan réteg a vízben, vagy az üvegben, amelyik azt mondaná, hogy "na, én most minden fényt elnyelek".
Olyan persze előfordulhat, hogy már csak elvétve téved oda egy-egy foton.
A százalékokat nem összeadni, hanem összeszorozni kell. Pl. ha egy anyag egy bizonyos vastagsággal a fény 50%-át engedi át, akkor kettő ilyen egymás mellett nem a fény 100%-át nyeli el, a fény 50%-nak az 50%-át, azaz 25%-ot átenged.
Ha az ablaküveg a fény 99%-t engedi át, akkor 100 ablaküveg a fény (0,99)¹⁰⁰ = 0,366 szorosát, azaz a fény 36,6%-át át fogja engedni.
Ja és a hiba, a pontatlanság – a kerekítésből származó pontatlanság is – hatványozódik.
Ha az 99% valójában 99,1%, akkor 100 üveglap a fénynek nem a 36,6%-át, hanem a 40,5%-át engedi át.
Ha az 99% valójában 98,9%, akkor 100 üveglap a fénynek nem a 36,6%-át, hanem a 33,1%-át engedi át.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!