Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Magyarországról mikor lehet...

Magyarországról mikor lehet sarkifényt látni?

Figyelt kérdés
Interneten láttam, hogy már egy párszor magyarországon is volt sarkifény és le is volt fényképezve. Állítólag erős naptevékenységekkor lehet látni. Mikor lesz ilyen legközeleb?
2008. nov. 22. 18:58
 1/7 anonim ***** válasza:
75%
Én meg pont a neten olvastam, hogy soha az életbe nem lehet itthonról látni... akkor viszont nem tudom.
2008. nov. 22. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
58%
Majd hogyha a föld pólusa levándorol idáig és mi leszünk a sarkvidék. Már csak pármillió és és lesheted!:P
2008. nov. 22. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
86%

"Erős naptevékenységet követően, mágneses viharok idején megváltozik a magnetoszféra szerkezete, ilyenkor a sarki fény alacsonyabb szélességi körö­kön, így nagyon ritkán Magyarországon is megfigyelhető."


Forrás: [link]

2008. nov. 22. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
0%
nos, a UPS ket hat alatt latalaban bekoti neked a National Geografikkot.. ott lathacc
2008. nov. 22. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
Igaz, én nem értek a témához, mindenesetre az szembeötlő, hogy mennyire hihetetlenül semmibe sem vesznek egyesek egy elsőre talán viccesnek tűnő kérdést, de ha van tudományos alapja, mert ott a link, akkor meg nem értem az egész hozzáállást :-(
2008. nov. 22. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

addig örülj, amíg nem látsz.


A sarki fény nem különösen örvendetes dolog. Tény, hogy baromi szép, csak éppen nagyon húzós dolog miatt keletkezik.

A napból folyamatosan töltött részecskék áradata érkezik a föld felé. Ezek, hála az égnek, reagálnak a föld mágneses terével. A folyamat maga kicsit azért bonyorultabb, de a lényeg, hogy a mező egy védőpajzsként borul a földre. Amikor egy részecske találkozik a mezővel, akkor eltérítődik és az erővonalak mentén halad tovább. Amikor az erővonalak "befordulnak" a föld felé, a mágneses sarkpontoknál, akkor a töltött részecskék találkoznak a légkörrel. Ez a találkozás okozza a sarki fényt. Kicsit olyan ez, mint a villám, az is azért világít, mert hatalmas energia halad keresztül a levegőn.

Na most ha Mo. felett sarkifényt látsz, az két dolgot jelenthet. Az egyik valóban a nagyon (inkább nagyon-nagyon) erős naptevékenység, a másik a mező átrendeződése. Hogy mi miatt következik be, az végülis mindegy, a lényeg, hogy ha belép a légkörbe, akkor már az sem kizárható, hogy leér a földig. Ez pedig nagyon csúnya dolgokat okozhat.

pl. elektromos rendszerek tönkremenetele (hiszen töltött résuzecskékről beszélünk), azaz áramkimaradások, számítógépes rendszerek hibái, tönkremenetele stb. Az sem elhanyagolható szempont, hogy olyan az egész, mint egy hatalmas mikrósütő. Szerintem te sem szeretnél egy mikrosütőben lenni.


Szóval addig örülj, amíg nem látsz, mert szépnek szép, csak éppen a pusztulást hordozza magában.

2008. nov. 23. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
A sarki fényt Magyarországról soha nem lehet látni, a wikipédia cikke sem említi az idöpontot, csak úgy odaírta a szerzö. (nincs forrása, ne hidd el. )
2008. nov. 29. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!