Mi az a lokális potenciál?
Ha egy sejten akciós potenciált akarunk létrehozni, akkor a többi közelben lévő sejt ingerli azt a sejtet amelyen akciós potenciált akarunk kiváltani?
Ha a válasz igen, akkor azokon a sejteken amelyek kiváltják majd az akciós potenciált az ingerelni kívánt sejten azokon akciós potenciálok haladnak végig? És ennek hatására megnyílnak a ligand-függő ioncsatornák az ingerelni kívánt sejten, ami majd egy jellegzetes görbét mutat ami vagy felfele vagy lefele megy, esetleg a kettő összegződik és abból kapunk egy görbét. Ezt nevezzük lokális potenciálnak? Tehát magát azt a folyamatot amikor a sejttesten megnyílnak a ligand-függő csatornák? Ami ha elégszer történik meg akár akciós potenciált is válthat ki.
(Remélem érthetően írtam le, hogy mi a gondom.)
Valaki segítsen mert nagyon összezavarodtam. :/
1. válaszoló: igen, arra gondoltam, de pontosabban arra, hogy az hol és hogyan alakul ki, tehát maga a görbe hol jön létre. Tehát ezt a görbét a ligand-függő csatornák hozzák létre? Vagy még is micsoda?
2. válaszoló: igen, ezeket eddig is tudam, de én nem arra voltam most kíváncsi, hogy mi az akciós potenciál, hanem arra, hogy mit nevezünk pontosan lokális potenciálnak. Bocsi, ha rosszul fogalmaztam meg, és amiatt nem értetted, hogy még is mit nem értek.
Leírom máshogy.
Eddig számomra ezt jelentette a lokális potenciál fogalma: Ha x sejten akciós potenciált akarunk létrehozni, akkor a környező sejtek ingerlik x sejtet. És amikor odaérnek x-sejthez az ingerületek akkor lokális potenciálok keletkeznek x-sejten, majd ha ezek elérik az ingerküszöböt akkor akciós potenciál keletkezik.
Tehát ha egy sejten akciós potenciál keletkezik az a lokális potenciáloknak köszönhetően valósul meg, amik úgy jöttek létre, hogy a környező sejtek akciós potenciált küldtek az ingerelt sejtre amik ligand-függő csatornákat nyitottak meg, és ebből származik a görbe.
(Majd ha elég serkentő inger érkezik akkor megnyílnak a feszültségfüggő csatornák is, és az akciós potenciál elindul útjára, de ez már mellékes, csak azért írtam, hogy igen értem, de nem ez a gondom.)
Szóval eddig jól értelmeztem? Ez tényleg így van? Vagy valamit nagyon félreértek?
Az csak az eredménye az egésznek, hogy akciós potenciál keletkezik. De engem nem ez érdekel, hanem az, hogy mi történt azelőtt, hogy akciós potenciál keletkezett.
Mert én eddig úgy értem, hogy lokális potenciálok összegződtek. Amik környező sejtekről jöttek akik igazából akciós potenciált küldtek, aminek hatására a preszinaptikus membránból a vezikulák kiürítették a neurotranszmittereket, amik ligand-függő csatornákat nyitottak meg, majd ionok áramoltak a sejtbe, vagy akár onnan ki attól függően, hogy serkentő vagy gátló neurotranszmitterek ürültek-e. És maga a görbe ami mutathat lefelé, felfelé. És ezt a görbét a ligand-függő csatornák által keletkezett ion mozgás hozta létre (és most nem az akciós potenciál görbéjére gondolok, mert az felfele, meg lefele is megy, de itt csak az egyik történik.).
Ez történt? Ezt nevezzük lokális potenciálnak?
Csak mert ennél jobban már tényleg nem tudom leírni, hogy mi a gondom. :/
Kerestem képet is, ha ez segít, hogy mit értek görbék alatt: [link]
Az első kép. (IPSP és EPSP)
A piros és kék görbe, ezekre gondoltam felfele és lefele mutató görbék alatt.
Az elektrotónusos potenciálváltozás az egy membránpotenciál változás, ugyanúgy mint az akciós potenciál. Viszont az elektrotónusos potenciál az ingerhatás helyén hat, tehát lokálisan, helyileg. De ugyanúgy kialakulhat elektrotónusos potenciál neurotranszmitterek, tehát ligandok hatására is, nem feltétlenül kell inger. Ekkor is lokálisan hat az elektrotónusos potenciál, tehát kizárólag a ligand bekötődésének helyén.
(Tehát a posztszinaptikus sejt membránjában is ilyen lokális potenciálváltozás alakul ki, amikor a preszinaptikus sejt odaküldi a transzmittereit a szinapszis révén.)
A lokális potenciálcáltozás decrementummal terjed, tehát gyengül a távolság függvényében. Nincs küszöbpotenciál, és tetszőleges az amplitúdója.
Az akciós potenciál viszont nem csak lokálisan, nem csak helyileg hat, hanem ez egy tovaterjedő potenciálváltozás. Decrementum nélkül, tehát gyengítetlenül terjed és egységnyi amplitúdója van (minden vagy semmi törvény), és van küszöbpotenciál, amit el kell érnünk, ha akciós potenciált szeretnénk kiváltani.
Ugyebár ezeknek az elektrotónusos potenciálváltozásoknak van egy amplitúdója (nagysága). Ez az amplitúdó az ingerhatás helyétől , vagy a lingadkötődés helyétől exponenciálisan csökken. Ha kialakult egy ilyen lokális potenciálváltozás, nem feltétlenül lesz belőle akciós potenciál, lehet hogy megmarad lokálisnak, de átalakulhat tovaterjedő akciós potenciállá is. Lásd: serkentő és gátló szinapszis.
A posztszinaptikus sejt membránján transzmitter hatására kialakuló posztszinaptikus potenciál elektrotónusos. Ezt jól gondoltad. Azt is jól tudtad, hogy a lokális potenciálok összegződnek. Szummálódnak mind térben, mind időben. Ez egyértelmű, hiszen nincs refrakter periódusuk, tehát folyamatosan lehet ingerleni a membránt, újabb és újabb lokális potenciálváltozások fognak bekövetkezni. Ebből pedig az következik, hogy az önmagukban hatástalan ingerek is lehetnek hatásosak, mivel szummálódhatnak, és így kiválthatnak akciós potenciált. Tulajdonképpen minden akciós potenciál depolarizációs irányú elektrotónusos potenciálváltozásból alakul ki.
„Tehát ha egy sejten akciós potenciál keletkezik az a lokális potenciáloknak köszönhetően valósul meg, amik úgy jöttek létre, hogy a környező sejtek akciós potenciált küldtek az ingerelt sejtre amik ligand-függő csatornákat nyitottak meg, és ebből származik a görbe.”
Erre reagálnék: igen, lokális potenciáloknak köszönhetően valósul meg, de csak depolarizációs irányú lokális potencálváltozásoknak köszönhetően. Egy lokális potenciálváltozás lehet hiperpolarizáció is, de abból nem fog kialakulni akciós potenciál. És igen, itt ligandkapuzott csatornákról van szó.
Jól írtad, a görbéket a ligandfüggő ioncsatornák konformációváltozásának eredményeképpen kialakuló ionmozgások hozzák létre. Ha pedig kialakul az akciós potenciál, akkor az a feszültségfüggő ioncsatornák következménye, de ehhez az kell, hogy elérjük a küszöbpotenciált.
Remélem, érthető! És remélem, minden kérdésedre választ kaptál! :)
"Ja még annyit, hogy minden választ én írtam, tehát nincs első és második válaszoló. :D"
Ja okés! Köszi szépen, hogy vetted a fáradtságot, hogy ezt mind leírd, ment a like, és végre értem, szóval el nem tudom mondani mennyire hálás vagyok. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!