Szerintetek az ember egy elcseszett faj?
Az emberiség történelme a beteg cselekedetekről szólt, gyilkosságról, rablásról, pusztításról.
A jelenlegi történeleme pedig a környezete, lakóhelye lepusztításáról.
Létre jöhetett volna ennél kártékonyabb, semmirekellőbb faj vagy ez az abszolút alja a lehetőségeknek?
> Voltak ilyenre is példák, de összességében nem ez volt túlsúlyba, hanem az indokolatlan vérengzések, szenvedés okozás és igazságtalanságok.
Ezt azért nem tudom belátni, mert ha ez igaz lenne, a világ – bűnözés, rombolás – szempontjából sokkal rosszabb lenne, mint amilyen az ókorban, középkorban volt. De ilyen szempontból azért csak látni kell, hogy a világ azért jobb hely lett, már ami az emberek együttélését illeti. Ez meg aligha következett volna be, ha nem lenne több pozitív irányú változás, mint negatív tényező.
Ami meg a környezethez, természethez való viszonyunkat illeti, abban is javulás látható. Amíg nem volt akkora hatásunk a természetre, illetve nem tudatosult bennünk, addig nem volt semmiféle gát, vagy korlát. Oda dobtad a szemetet, ahova akartad. A szennyvíz tisztítatlanul folyt a folyókba, tavakba, ha nem éppen a talajba. Hirtelen pl. Velence jut eszembe, aminek a fénykorában korlátok nélkül vágták ki az erdőket a mai Horvátország területén, olyan is lett a táj, kopár sziklák mindenfele. De ahogy tudatossá vált bennünk, hogy milyen hatást okozunk, úgy vannak egyre szigorúbb és szigorúbb környezetvédelmi, természetvédelmi szabályozások. A szennyvizet tisztítjuk, a káros anyag kibocsátást törvényekben szabályoztuk, ahogy az erdők védelmét is, környezetvédelmi, tájvédelmi körzeteket különítettünk el, próbálunk minden téren kevésbé környezetszennyező technológiát használni.
Önmagunkat korlátozzuk. Szemben mondjuk egy sáskajárással, ahol a sáskák addig zabálnak fel mindent, amíg van mit, nem fogják önmagukat korlátozni. Ilyen szempontból – köszönhetően az intelligenciánknak – az egyetlen faj vagyunk, ami nem csak a terjeszkedés maximalizálására törekszik, hanem más tényezőket is figyelembe vesz. Persze nyilván az ember az intelligenciájának azt is köszönheti, hogy jóval nagyobb hatást tud gyakorolni a környezetére. Ez is igaz.
Ja még az emberiség rettenetes említett cselekedeteiről, vérengzések, háborúk.
Nem szabad keresztülnézni a tényen, hogy a háborúban sem tömegek voltak vérengzők.
Még ha minden katona az lett volna, a katonák száma akkor is kisebbség volt az otthon békésen tovább ülőkhöz képest.
De nem, a katonák többsége sem volt vérengző, szadista szándékú. Kényszerből, parancsra, ideáktól agymosva harcoltak, egy nagyon kis létszámú hatalmi elit esetlegesen valóban vérengző, szadista vagy simán embertelenül hidegen praktikus céljait megvalósítva.
Szóval még a legsötétebb időkben sem volt az emberek többsége olyan, amilyennek az emberiséget lefested.
Jellemzően pont a túlzott agresszivitás, a humánusság hiánya a ritkább, az a deviancia.
Csak sajnos éppen az agresszívebbek tudnak a kevésbé agresszívebbeken hatalmat gyakorolni, hiszen csak azonos agresszivitással lenne az ő nyomásuk kivédhető.
Az emberiség többsége igenis humánus, békeszerető és nem érzéketlen a környezet pusztulására sem.
Csak ezen többség valódi vezetése nemigen tud megvalósulni, még demokráciában sem.
" az egyetlen faj vagyunk, ami nem csak a terjeszkedés maximalizálására törekszik, hanem más tényezőket is figyelembe vesz"
És valószínűleg az egyetlen, ami képes tudatosan korlátozni saját magát az ösztön-célok elérése terén.
És ebben is egyre jobbak vagyunk.
Szerintem nincs olyan hogy elcseszett faj... Mindegyik élőlény a Földön arra törekedik, hogy szaporodjon. Ehhez energiára van szüksége, amit a környezet anyagcseréjével tud biztosítani magának. Valamiért így alakult ki a Föld élet.
A kártékony, semmirekellő pedig nem természetes jelenségek, csupán emberi fogalmak. Rajtunk kívül semmi és senki nem tulajdonít jelentőséget ezeknek. Fajok tűnnek el és jelennek meg az évmilliók során. Látszólag az egész csak anyagkavargás, ami engedelmeskedik a fizika törtvényeink. Semmi sem ideokolja azt, hogy ennél többet lássunk bele a dolgokba...
Csupán az evolúció során kifejlődött egy igencsak fejlett agyú majom, ami kártékonynak gondolja magát. Ez az univerzum és a Föld bolygó szempontból teljesen lényegtelen. Vagy eltűnünk és evolúciós zsákutcaként végezzük, vagy elhagyjuk szülőbolygónkat (ahogy anno kimásztunk a vízből) és kibővítjük életterünket. Ha mi nem zabálunk fel itt mindet a Földön, akkor majd a többi állat megteszi. Mi legalább törekedünk a fenntartható életre. A többi állat nem tudatos környezetvédő. addig eszik, amíg van mit. Nincs olyan fejlett agyuk, hogy megértsék a környezetszennyezés és fenntartható bioszféra fogalmát. Van még rá kb. 4 milliárd évük amíg a Nap nem perzseli fel a bolygónkat. Utána már úgyis mindegy lesz...
Lehet, hogy nem fogod elhinni kerdező de az etológiai kutatásik szerint, az ember békés, a fajtársaival koperaló es empatikus faj. Sokkal inkább mint a főemlős rokonaink és a legtöbb állat.
Az állatvilágban az erőszak, mint az erdek ervényesites eszköze, a hétköznspok része. Ellenben nincs olyan emberi közösség ahhol ez ne számítana deviancianak.
Gondolj bele, hany ember lesz gyilkosság áldozatta mas halal okokhkz kepest mint rák vagy agyverzés. Gyakorlatilag egy marginális jellenség. Még akkor is ha a haborúk áldozatait is ide számítjuk. Meg egy háborúban is csak a katonak kisebb része öl, nem is beszelve a civilekről. A haború nem termeszetes viselkedese az embernek. Ez inkább egy civilizációs "vivmány".
Az emberi termeszettel ellentétes hogy elpusztitsa a masik embert. Ezert is borzolja a kedelyeket ha ilyesmi megis megtörtenik.
Hogy "az ember a legkegyetlenebb", varosi legenda szintű dolog. Nem állja ki a targyilagos összevetést.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!