Szerintetek az ember egy elcseszett faj?
Az emberiség történelme a beteg cselekedetekről szólt, gyilkosságról, rablásról, pusztításról.
A jelenlegi történeleme pedig a környezete, lakóhelye lepusztításáról.
Létre jöhetett volna ennél kártékonyabb, semmirekellőbb faj vagy ez az abszolút alja a lehetőségeknek?
"az ember egy elcseszett faj"
Szinte szó szerint ezt mondta egy fotóriporter, miután végignézett egy (vagy több?) esetet, amikor afrikai gerillacsapatok (vagy mik) beszabadultak egy faluba, és ott olyan dolgokat műveltek az ott lakókkal, amit... mondjuk úgy, hogy nem várnánk az evolúció "csúcsától". A riporter kb. nem is nagyon tudott mást mondani arról, amit látott.
De azért nem kell általánosítani. Mondjuk úgy, hogy az ember extrém szélsőségekre képes. Olyan mértékben el tud távolodni az élővilágban "eredetileg" betöltött szerepétől, hogy az valóban elképesztő, mindkét értelemben. Vannak olyan vélemények, hogy egy zsákutca vagyunk a földi evolúcióban. Nemrég szóba került itt a gyk-n, hogy egy vírusnak milyen előnye származik, ha gyorsan elterjed és kipusztítja a hordozóit. Rövid távon előnyös neki, hosszú távon pedig be fog állni a korábbi egyensúly. Lehet, hogy az ember is ilyen zsákutcában halad, egy olyan ága a törzsfejlődésnek, ami rövid távon gyorsan fejlődik, nagyon sikeres, de olyan szinten borítja fel a környezete egyensúlyát, ami nem tartható fenn sokáig.
Ha ezt felismernénk, akkor ezzel a "természetellenesen" fejlett agyunkkal akár javíthatnánk is rajta. De jelenleg az az általános nézet, hogy csodálatosak, tökéletesek vagyunk. Ami egyébként igaz is, én értékelem, amit alkottunk, legyen az tudományos eredmény, művészeti alkotás, stb., de sajnos az emberi fejekben létező humán világ és az azon kívül lévő természet között egyre nő a szakadék.
Igen, a vírushoz való hasonlóság nekem is sokszor megfordult a fejemben.
Bár fejlődőképes az ember, a saját eredményeit szinte mindig maga ellen fordítja, a mértékletesség nem az erőssége az embernek.
Lásd világháborúk amikor a leges legújabb technikai vívmányokat vetették be egymás írtására. Mi volt az ha nem az ember által megteremtett földi pokol?
Most meg annyira oda vagyunk a technológiai haladásért, hogy az öl meg mindent a Földön, beleértve az embert is.
Minden esetre én nem siratnám nagyon az embert ha kipusztulna úgy mint a dinók, remélem még azelőtt bekövetkezik mielőtt más bolygóra tudnánk vinni magvainkat és folytatnánk ott a pusztítást.
Az ember egy erősen specializálódott faj.
Ezek a fajok általában nagyon sikeresek, de könnyen kipusztulnak, ha sokat változnak a körülmények.
AZ ember annyiban más, hogy nagyon erősen tudja változtatni a környezetét, viszont nem pusztul ki annyira könnyen.
> Az emberiség történelme a beteg cselekedetekről szólt, gyilkosságról, rablásról, pusztításról.
Meg nemeslelkű tettekről, önfeláldozásról, hősiességről, alkotásról, építésről.
> A jelenlegi történeleme pedig a környezete, lakóhelye lepusztításáról.
Meg a környezetéért való aggódásról, a környezettudatosság elmélyítéséről.
~ ~ ~
Az emberi faj, az emberiség emberekből áll, emberek összessége. Te is ember vagy. Te beteg cselekedeteket teszel, gyilkolsz, rabolsz, pusztítasz? Te lepusztítod a környezetedet, lakóhelyedet? Mert ugye te vagy az emberi faj egyik tagja.
~ ~ ~
> Létre jöhetett volna ennél kártékonyabb, semmirekellőbb faj vagy ez az abszolút alja a lehetőségeknek?
Minden, ami él – és ez az életnek nem csak velejárója, hanem kvázi feltétele – igyekszik a lehetőségeihez képest a legjobban kitölteni a lehetséges életteret. Nézd meg, hogy mi történik az növény- és állatvilágban. Egy invazív növényfaj addig szaporodik, és szorít ki más fajokat, amíg tud, illetve amíg nem jelenik meg természetes ellensége, ami egyensúlyi helyzetet kényszerít ki. Reflektálva a jelenlegi helyzetre, a vírusok is addig szaporodnak, amíg tudnak. Meg a baktériumok is. Meg a rovarok is (sáskajárások, vagy a lakást ellepő hangyák, adott esetben csótányok, szúnyogok), meg kvázi mindenféle állat.
Az ember annyiban különbözik, hogy sokkal több lehetősége van a környezetét egyrészt átalakítani, másrészt függetleníteni magát tőle. Viszont az embert az egyetlen lény, amit nem csak külső, kényszerítő hatások kontrollálnak, hanem képes önmagát is kontrollálni.
A rákhoz talán jobban hasonlít mint a vírushoz.
A természetnek vanna módszerei hogy egy túlszaporodott faj egyedszámát kordában tartsa, (Lásd:koronavírus) azonban az emberi faj túl okossá vált. Talán ha az ember képes rá hogy az életet elvigye más bolygókra akkor volt értelme ennek az egésznek...
"Meg nemeslelkű tettekről, önfeláldozásról, hősiességről, alkotásról, építésről."
Voltak ilyenre is példák, de összességében nem ez volt túlsúlyba, hanem az indokolatlan vérengzések, szenvedés okozás és igazságtalanságok.
Nagyon későn ébredt az ember, csak úgy 100 éve vannak kiforrott emberi jogok, de látható mily törékenyek ezek is, mily hamar meg lehet tagadni.
Az emberi önzőség ugyanakkor határtalan. Alázat semmi.
8
Szerintem pedig érinti a biológiát, ugyanis ha megfigyeljük az állatfajokat, ahány állatfaj annyi viselkedésforma. Tehát biológiai okai is vannak annak, hogy az ember ennyire pusztító és destruktív.
Hm, az első fotoszintetizáló egysejtűek az oxigénfejlesztésükkel kinyírták az akkori élővilág 96%-át.
Ennél nagyobb irtást semmilyen más faj nem hajtott még végre a Földön.
A saját fejlődésünk pedig a fejlődéssel párhuzamosan egyre kisebb agressziót, ön- és közveszélyességet mutat.
Nem nagyon lehet ezt rangsorolni, nem igazán van mihez.
Egy másik, hasonló fejlettségű idegen civilizációval összevetve lehetne először kimondani, hogy agresszívebbek, környezetkárosítóbbak vagyunk-e.
A származásunk, az, hogy mindenevőségünk mellett tulajdonképpen falkaragadozóból nőttük ki magunkat, eléggé determinálja az agresszivitás és az invazív viselkedést.
És ahogy egyre civilizáltabbak vagyunk, egyre inkább fogjuk vissza ezen múltunk "hátrányait".
Szóval nagyon szubjektív téma ez.
Nem nagyon lehet plusz-mínusz irányban eldönteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!