Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Honnan tudja a tükörkép, hogy...

Honnan tudja a tükörkép, hogy én honnan nézem?

Figyelt kérdés
A tükörben, ha nem magunkat sasoljuk, hanem a mögöttünk levő háttér képét, akkor az, hogy mit látunk a tükörben, függ a tükör síkjára mért látási szögtől. Amit azért nem értek, hiszen az adott fényrészlet a józan eszem szerint a tükör síkjának egy konkrét területére esik, amelynek nem kellene elmászkálnia amiatt, mert én éppen másik nézőpontból figyelem. Olybá tűnik, mintha a tükör "mögött" levő világ valós lenne, holott a józan ész azt diktálja, hogy a teljes kép csak az ezüstös színű felületen van rajta mint egy festmény, ezzel szemben a tükörben levő képet tudom forgatni a saját nézőpontommal (természetesen csak addig a határig, míg a tükör mögé nem lépek). Mi erre a magyarázat, ha ismert egyáltalán?

2020. márc. 31. 23:41
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Miért kell ehhez tükör? A tárgyak honnan tudják, honnan nézed őket, honnan tudják, merre felé verjék vissza a fényt?
2020. márc. 31. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
A térben ezt meg tudom magyarázni, hiszen az elmozdulásommal elmentem onnan, ahol az adott fényrészlet van. De a tükör esetében a fényrészletnek ott kéne lennie a sík felületen, ami nem mászhatna el onnan a nézőponttól függően.
2020. márc. 31. 23:52
 3/11 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
Te a visszavert fényt látod ezt a vissza vert fényt veri vissza a tükör. Ez mindenhol jelen van ahol "világos van" Szóval ahogy mozogsz ép csak a máshonna vissza vert fényt fogod látni. (persze lehet rajta filozofálgatni... de szerintem a tehén másik oldala nem lesz lila csak mert nem látom)
2020. márc. 31. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Ha jól interpretálom, amit írsz: Nem azt látom, ami a tükör síkján van, hanem ami onnan a szememig eljut?
2020. ápr. 1. 00:07
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Vegyén elö egy lapot meg egy vonalzót.

A lap egyik oldalán van a tükör síkja, egy kissebb egyenest jelölj ki rajta.

Rajzólj gel egy szabálytalan alakzatot és azon kívül A, és B pontot egymástól elcsúsztatva a tükör síkjával párhuzamosan.

A két pontból húzz egymássak lét párhuzamost egyenest amik metszik a tükört.

A két metszéspontból más szögből látod az alaktatot?

Igen.

Ezért csúsznak el a tárgyak ha mozgunk...

2020. ápr. 1. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Ez olyan, mintha egy kerítésen lévő apró lyukon át próbálnál kukucskálni. Ott is mindig mást látsz attól függően, hogy hogyan mozgatod a fejed.

Ha egy nagyobb fotópapírt (vagy akár sima papírt) teszünk a lyuk elé (mondjuk zárt dobozban egy lyukkal), akkor a teljes túloldali táj megjelenik rajta, fejjel lefelé. Amikor te mozgatod a fejed, csak annyi történik, hogy eldöntheted, ennek a képnek melyik apró részletét látod éppen, tehát a papír melyik kis részére eső fényt engeded épp a szemedbe.

A tükörről a teljes szoba képe visszaverődik, minden tárgyról, ami előtte van, de te ebből a sok fénysugárból csak egy szűk tartományt látsz, a szemed helyzetétől függően. Amikor mozogsz, csak azt választod ki, hogy a visszavert fénysugarak közül melyik jusson a szemedbe.

Az meg már tiszta horror, hogy akár ketten is nézhettek egyszerre a tükörbe, és két különböző képet láttok. :)) Pedig szegény tükör még mindig minden fényt visszaver, szanaszét a szobába, és a két ember ebből a sok fénysugárból csak kiválaszt magának két szűk tartományt.


A TV-kábelen sem csak az a műsor jön, amit épp nézel. Kérdezhetnénk, hogy a szolgáltató honnan tudja, mit akarok nézni, de valójában ő mindent elküld, és én ebből csak egy szűk tartományt engedek a "képernyőre tenni".

2020. ápr. 1. 00:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

"a józan ész azt diktálja, hogy a teljes kép csak az ezüstös színű felületen van rajta mint egy festmény"

Nem, ez nem így működik. A tükör előtt lévő pl. asztal minden pontjáról a tükör minden pontjára esik fény. De vegyük csak egy pontját (mondjuk egy sarkát) az asztalnak, onnan is a tükör minden pontjára esik fénysugár, tehát a tükör felületén nem áll össze kép, ahogy egy falra ragasztott papíron sem látszik a szoba képe.

A sok ilyen (egy pontból kiinduló) fénysugár a tükör különböző pontjairól különböző irányokba verődik vissza. Ezért van az, hogy több irányból is láthatod az asztal sarkát a tükörben. Viszont hogy a tükör melyik pontjáról visszaverődő fényt fogod látni, az a te helyzetedtől függ, tehát hogy melyik fénysugár útjában van épp a szemed. Amelyik pontból visszaverődött fényt látod, a tükör azon pontjában látod az asztal sarkát. Ha mozogsz, akkor azért látszik a tükörkép változni, "mozogni", mert a tükör más-más pontjáról visszaverődő fény útjában állsz.


Egy ilyen ábrát találtam.

[link]

Te mondjuk a C és D pont között mozogsz. Az O tárgy képét a tükör felületén az A és B pont között látod mozogni. Ettől még egyszerre verődik vissza minden irányba, de te csak ezeket látod. Szóval az, hogy a tükrön épp hol látod a tárgyat, a te helyzetedtől függ.

2020. ápr. 1. 03:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Utolsó, kezdem érteni, köszönöm a válaszod. Kicsit azt esik nehezemre még elképzelni, hogy miért alakulhat ki kép a szemünkben, de ha jól értem, ott arról van szó, hogy mivel szűk a pupilla rése, amit tekintsünk most egy matematikai pontnak, akkor az asztal sarkáról érkező fénysugarak közül csak az az egy jut a szemembe, ami keresztezi a pupilla útját.


Továbbá az ábrán a piros szaggatott vonal fizikai jelentését nem értem, hiszen a tükör mögött nincs semmi, ami a tükörkép szempontjából releváns lenne.


Valamint az is kérdés számomra -- bár ez már inkább egy újabb téma lehetne --, hogy miért látjuk a nem a szemünkbe érkező fénynyalábot, különösen ha lézerfényről van szó. Pl. tüzijátékoknál amikor lézerekkel játszanak, látom, hogy az egyenes lézervonalak az ég felé mennek, amik nem keresztezik a pupillám útját. Hogyan lehetséges, hogy mégis látom őket? Fotonok szakadnak le oldalirányban az egyenesen haladó fotonokról?

2020. ápr. 1. 10:58
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Az utso kérdésedre a valasz h a levegoben levo szennyeződerol utkozik es ugy megy a szemedbe. azaz iranyt valtoztat kozben és te nem a rendes lezernyalabot latod (atool meg is vakulnal)
2020. ápr. 1. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

"mivel szűk a pupilla rése, amit tekintsünk most egy matematikai pontnak..."

Igen, pontosan.


"az ábrán a piros szaggatott vonal"

Ott valóban nincs semmi, de mivel a fény a tükörről abból az irányból fut be a szemünkbe, az agyunk úgy értelmezi, mintha ott lenne a tárgy, amit látunk. Tehát az a piros szaggatott vonal a szemünk/agyunk által (mondjuk tévesen) látott fénysugár. Nem arra megy a fény, de mi mégis úgy látjuk, mintha. (Olyan, mintha valaki bemenne egy faluba észak felől, ezért mindenki azt hiszi, hogy északról indult, pedig keletről jött, csak félúton elkanyarodott dél felé. A szemünk (látásunk) is csak azt tudja, melyik irányból kaptuk a fénysugarat, de azt nem tudja, hogy irányt váltott-e útközben.)


"egyenes lézervonalak az ég felé mennek, amik nem keresztezik a pupillám útját"

Ez így van, közvetlenül nem is látod a lézer fényét, hanem azt a fényt, ami a levegőben lévő anyagokról szóródik. Kicsit a levegő molekuláiról is, de inkább a szálló porról, páráról, stb. (Teljes vákuumban például nem látnád a lézercsíkot.)

2020. ápr. 1. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!