Mennyi szakasza van a koronavírus járványnak, és mik ezek?
Olvastam, hogy Magyarországon a második szakaszban járunk - ez a csoportos megbetegedések időszaka. Ha jól emlékszem, a románok viszont már a harmadik szakaszban vannak.
Mennyi szakasz van még hátra, mik ezek, és meddig tartanak?
nézd meg a WHO coronavirusra vonatkozó honlapjait.
A lefolyás jellemzően egy alig érzékelhető, igen lassú esetszám növekedésű szakasszal kezdődik, utána átmegy lineáris szakaszba (az új esetszámok vonatkozásában), ezután exponenciális növekedés következik, aztán ismét lineáris, majd lenullázódik.
Ez a főszabály. A mérték azonban rendkívül sok mindentől függ, egyik szélsőség, hogy gyorsan megy meredek lieárisba, majd hatalmas exponenciális rész követi rövid időre, és úgyanígy cseng le. Ha az egészet egy idő-új eset koordinátarendszerben felrajzolod, egy aránylag szű, nagyon magas haranggörbét kapsz. Megfelelő intézkedések hatására ez a görbe jelentősen ellaposodhat, de kicsit hosszabb időtartamú.
Legfontosabb gyakorlati különbség: az első (meredek) esetben kevesebb lesz az összes megbetegedés, de olyan angy számú a virulens szakaszban, hogy összeomlik tőle az egészségügy (nem bírja kapacitással), ezért a halálozási arány durván nagyobb. A második esetben kicsit több a megbetegedés, viszonylag hosszú, de a halálozás meglehetősen csekély is tud lenni. Alapvetően az egészségügy felkészültségtől, a hozott intézkedések szakszerűségétől, de leginkább a lakosság fegyelmezettségétől függ, a görbe merre tolódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!