Honnan tudják a tudósok hogy hogy néz ki a mi galaxisunk?
Rákeresnek a Guglin!
Nem értem, mi itt a baj. Kinéznek az egyik oldalo, utána kinéznek a másik oldalon és megvan a teljes kép. Ez így miért nem oké?
"Rákeresnek a Guglin!
Nem értem, mi itt a baj. Kinéznek az egyik oldalo, utána kinéznek a másik oldalon és megvan a teljes kép. Ez így miért nem oké?
"
Menj be egy hatalmas erdő közepébe bekötött szemmel, nézz ki balra meg jobbra, és ennek alapján rajzold le felülről!
Szerintem a csillagászatban rengeteg olyan dolog van,ami feltételezésre alapul.A tudósoknak gőzük sincs sokmindenről,csak találgatnak,számolgatnak.Nem azt akarom mondani,hogy hülyék,mert nem azok.De nem kéne tényként közölni olyan dolgokat,mikről nincs bizonyítékuk.Pl ősrobbanás...hagyjuk már,hogy vissza tudják követni a dolgokat...Honnan a fenéből??Meg pl ha volt is ősrobbanás,azt mondják,előtte nem volt idő...Miér ne lett volna?Csak akkor senki és semmi nem volt,aki mérje...
Amúgy vicces válasz a kérdésre..: Chuck Norris lefényképezte kívülről a galaxisunkat:)
"Menj be egy hatalmas erdő közepébe bekötött szemmel, nézz ki balra meg jobbra, és ennek alapján rajzold le felülről!"
Azért nem egészen. Hiszen térképet is rajzolnak igen régóta, anélkül, hogy megnézték volna felülről.
Megfordítom kissé a példádat: ne erdőt vegyünk, mert az túl sűrű, átláthatóság szempontjából a galaxisok inkább egy erdei tisztáshoz hasonlítanak. A mienk is! (Persze itt a "tisztást" nem "erdő" veszi körül, hanem "sivatag", de ezzel most ne törődjünk.)
Ha leraknak egy TISZTÁS közepén (vagy szélén) körülnézegetek, majd KÖRÜLBELÜL le tudom rajzolni a tisztás alakját. Persze, lehet, hogy kicsit tévedek, és ha jobban megnézem, akkor néhol javítani kell rajta...
A lényeg, hogy:
- Egyrészt EL KELL LÁTNI a tisztás (vagy a galaxis) széléig, azaz ne legyen olyan sűrű, mint egy erdő, mert akkor nem látom a szélét, amit le kell rajzolnom.
- Másrészt MEG TUDJAM BECSÜLNI a tisztás (galaxis) szélének, vagy egyéb látható részeinek az IRÁNYÁT és TÁVOLSÁGÁT, hiszen ez alapján tudom lerajzolni, hogy azok egymáshoz képest hogyan is helyezkednek el.
Szerencsére el is látunk a galaxisunknak (majdnem) minden részére, és vannak is megfelelő műszereink, melyekkel az egymáshoz képesti szögeket, távolságokat megfelelő pontossággal mérni tudjuk.
És igen, ott van az a bizonyos MAJDNEM. Galaxisunk sok területét nem látjuk, mert a közelebb lévő csillagok, csillaghalmazok, intersztelláris ködök (pl. por), gázfelhők, stb. eltakarják előlünk. Ezért fordulhat elő, hogy néha rátalálunk valami új, eddig még nem ismert részre.
De azért nagy vonalakban ismerjük az alakját: lapított spirálgalaxis - ez már teljesen bizonyos, és olyat nem fogsz találni sehol, hogy gömbhalmaz, vagy szórt halmaz lenne...
Pedro
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!