Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Szerintetek lehetséges, hogy...

Szerintetek lehetséges, hogy a ma létező élet kezdetleges építőelemei a dinoszauruszokat elpusztító aszteroidán jutottak a Földre?

Figyelt kérdés
2020. márc. 18. 12:28
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
Mondjuk nem értem, hogy a dinoszauruszok akkor miért nem fejlődtek ki megint.
2020. márc. 18. 14:14
 12/23 anonim ***** válasza:
100%

Nem voltak adottak a feltételek. Talán majd egyszer, pár tíz millió év múlva.

De a természet nem feltétlenül ismétli önmagát. Lehet, hogy teljesen új irányt vesz majd az evolúció. De az tuti, hogy ez a folyamat sokkal gyorsabb lesz, mint hogy aminosavakból szinte nulláról jöjjön létre új életforma. Az a folyamat 3-3,5 milliárd éve már lezajlott, a későbbi élőlények mind az akkor létrejött egyedek leszármazottai.

2020. márc. 18. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 anonim ***** válasza:
100%

Először is, ahhoz, hogy az egész élet újrainduljon, az kellett volna, hogy teljesen kisterilizálódjon a Föld. Ne maradjon se állat, se növény, se gomba, de még egy vacak baktérium se, mert ha már csak egyetlen baci megmarad, akkor az sokkal előréb tartott volna mint a nulla-élet. És akkor a baci utódai uralnák ma a Földet. Ezen kívül is, minek szorultunk volna a meteoriton levő pár aminosavra, amikor a Föld már tele volt aminosavakkal, halott dínók meg halott növények (stb) formájában. Az alapanyagok azért nem vesztek volna el. Ez tök más helyzet, mint az, hogy nincs SEMMILYEN aminosav, és jön egy meteor amin van háromezer molekulányi.


Ha az élet újraindult volna azt onnan lehetne látni, hogy hirtelen végeszakadt volna minden élőlény folyamatos kövületeinek, és egy darabig (amíg az új élet kifejlődik), nem láttunk volna semmilyen életformát a kőzetekben, aztán megint nagyon egyszerűek és egyre bonyolultabbak. És azok pedig csonttanilag, rendszertanilag nem illeszkedtek volna a kihalt élet csonttanába, rendszertanába. Innen is lehet tudni, hogy az életnek csak egy nagyon pici szelete halt ki.



"Mondjuk nem értem, hogy a dinoszauruszok akkor miért nem fejlődtek ki megint."


Miért fejlődött volna? Az evolúció az nem úgy megy, hogy ami egyszer volt, annak lennie kell. Az evolúció az élőhely-típusokat tölti be a rendelkezésre álló alapanyaggal. Ha be van töltve, akkor sokkal nehezebb oda betörni.


Pl.: Látjuk, hogy Ausztráliában van farkas-szerű lény (erszényes farkas), azaz a farkas élőhelye be van töltve. Erszényes emlőssel, ami SOKKAL messzebb van rendszertanilag a farkastól, mint mondjuk egy egér. Viszont alakilag és biológiai szerep szerint az erszényes farkas közelebb van a farkashoz.

Ugyanígy a Darwin-pintyek esetében pintyek töltik be a harkályok szerepét, holott a pintyek nem harkályok.

Az evolúció mindig az épp üres élőhelyre hoz tehát egy szereplőt. A kihalt dínók helyei nagyon gyorsan át lettek véve (vagy csak simán megszűntek), így már nem tudtak újra kifejlődni a dínók. Ezúttal eljött az emlősök kora, amik amúgy a dínók miatt sem tudtak labdába rúgni.

2020. márc. 18. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 Wadmalac ***** válasza:
91%

"nem értem, hogy a dinoszauruszok akkor miért nem fejlődtek ki megint."

Ahogy anno ők fékjei voltak az emlősök méret- és térnyerésének, most ez fordítva igaz.


De valahol tekinthetjük ilyen kicsit "újra-kifejlődésnek" a nagy testű futómadarakat.

Valószínűleg a nagyobb hasonlósághoz szükséges feltételek nem adottak, a jelen környezethez ez jobb, mint az ő verziójuk volt.

2020. márc. 18. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 anonim ***** válasza:
100%

"Kifejlődtek megint."

A dinoszauruszokkal együtt a madarak 90% is ha jól rémlik kihalt.

A mai madarak ősei tök más életmódot folytathattak, mégis sikerült visszahódítaniuk némi teret. Akadnak köztük ragadozók, meghódították a tengert megint (pingvinek).

Amerikában évmilliókig éltek nagytestű ragadozó madarak, a nem-madár theropoda rokonaikhoz hasonlóan.

[link]

Olyan helyen, ahova pedig alig jutottak el az emlősök szintén a madarak uralkodtak, pl. Új-Zéland.

[link]

[link]


Csak a theropodák élték túl, ezért theropoda-szerű mind.

A többihez hasonló sajnos soha nem fog már élni, mert a családfájuk megszakadt a kréta végén.


A kataklizma után valószínűleg nem maradt elég ragadozó, ami kordában tudta volna tartani az emlősök szaporulatát és elözönlötték a földet.

Ahogy az történt olyan helyeken is a földrajzi felfedezések idején, ahova az ember magával hurcolta a patkányt és a macskáját. Nem voltak természetes ellenségeik, elszaporodtak és kipusztították a madarak nagy részét.

Nem lepődnék meg, ha hasonló történt volna a kréta legvégén. :(

2020. márc. 18. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/23 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként a szinapszidák sem először uralják a földet. Az emlősök ősi rokonai voltak túlerőben a permben és még a triászban is. A dinoszauruszok ugye a triászban jelentek meg és kis termetű hüllők voltak. A szinapszidák viszont akkor már elefánt nagyságúra is nőhettek.
2020. márc. 18. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/23 anonim ***** válasza:
15%
Na jöttem helyretenni a dolgokat. A dínók 1 része megmaradt mint pl a krokodil csak az evolúció az tette a dolgát. A többi azért nem tért vissza mert nem voltak megfelelő körülmények. Nem volt megfelelő napfény oxigén hőmérséklet meg táplálék sem.
2020. márc. 18. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 anonim ***** válasza:
100%

#17

Azért a krokodil nem épp dinoszaurusz, csak egy közeli rokona. Az Archosauria két nagy fejlődési ága a Dinosauria és a Crocodilia. Előbbi vonalon alakultak ki a dinoszauruszok és később a madarak, utóbbin a krokodilfélék.

2020. márc. 18. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 anonim ***** válasza:
100%
De azért arca az van: "Na jöttem helyretenni a dolgokat."
2020. márc. 18. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/23 anonim ***** válasza:
100%
Hát most majd legalább utánanéz és helyre teszi magában a dolgokat :D Végül is ezért van a gyakori :)
2020. márc. 18. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!