Bolygók csak csillag közelében jöhetnek létre?
Első: nem.
Kérdező: Van egy nagy korong, mint egy galaxis, csak kisebb középre bemegy a sok anyag, ez jol összesurusodik ebből lesz a csillag de a korong kering, így sok kis por-törmelék ami a korngot alkotta pályára áll majd ezen a palyan azok osszesurusodnek es jol lesznek majd bolygok.
A bolygók, a csillagkeletkezés "melléktermékei". Ha bizonyos feltételek adottak, a csillagok keletkezésének befejező fázisaiban bolygórendszer is képződhet az adott csillag körül. Nagyon valószínű, hogy a legtöbb, a Napnál nem sokkal nagyobb csillag körül bolygók is kialakultak/kialakulnak.
A nagyon nagy csillagok erős csillagszele viszont valószínű szétfújja a maradék anyagot, és bolygók nem állnak össze körülötte. De amúgy is a nagy tömegű csillagok Sokkal rövidebb ideig élnek mint a kisebbek.
Például a Nap 10 milliárd évig, egy 3 Naptömegű 500 millió évig, egy 30 Naptömegű csak 6 millió évig él, azaz tartózkodik a fősorozaton.
Valószínű spontán, csillagkeletkezési régiók nélkül nem alakulnak ki bolygók. De a csillagkeletkezési helyeken kialakulhatnak "elvetélt csillagok" is, ezek az úgynevezett barna törpék. Se nem csillag, se nem igazán bolygó. Tovább gondolva elképzelhető lenne még kisebb objektumok kialakulása ezen helyeken, mondjuk Jupiter méretű gázbolygóké, de az biztos, hogy Föld típusú kőzetbolygó csak a anyacsillaga körül alakulhat ki. Azért, mert a végső formáját az anyacsillag sugárzása alakítja ki.
Elkóborolt bolygók, persze lehetnek szép számban a Galaxisban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!