Az űrszemét nem jelet veszélyt a műholdakra?
Ma már világszerte figyelik különböző állomásokról az űrszemetet, van ennek hivatala is. Konkrétan jegyzik a pályájukat és csak a cm-es méretek jelentenek ismeretlen törmeléket, a nagyobbak pályáját nyomon tudják követni.
Volt már rá ugyan példa, hogy ütközött két műhold, de ennek esélye szerencsére nagyon kicsi. A mennyiség ami fent van, az olyan arányban oszlik el, mintha Magyarország teljes területén elhelyeznél 3 műholdat. A lényeg, hogy nagyon kicsi az esély az ütközésre, de van azért. Inkább a láncreakciótól tartanak, mert ha beindulna, akkor tényleg sűrűn lennének a törmelékek.
Jelenleg a követő megfigyeléseknek köszönhetően, tudják mikor és hol és merre lehet fellőni bármit is. Az űrállomást riasztják, ha van valami és elkerülő manővert végeznek, valamint a hulladék többsége nem az ISS magasságában van. Az ISS pályáját és magasságát eleve egy nagyjából üres magasságba tervezték, így se működő, se elhasználódott műhold nem igazán kerül az útjába.
Az összeszedésén is rengetegen dolgoznak, és vannak rá kísérletek, hogy mit lehet kezdeni a helyzettel.
"közben szemből lőni fognak egy géppuskával"
Na ja, csak 20 óránként lőnek egyet.
Viszont, ha eltalál, akkor kaputt.
Kérdező, a probléma megoldása a mennyiségek összehasonlításával történik. Vedd azt a (mondjuk 100 méteres) autópálya szakaszt, ahol lőnek. Vedd az összes teret (térfogatszámítás, az autód összes térfogatát, és a kilőtt töltények összes térfogatát. No ha ezeket összehasonlítod, megkapod, mekkora eséllyel találnak el. Az űrrel és a műholdakkal ugyanez a helyzet.
A különbséget úgy tudnám érzékeltetni, hogy az autód gyűszűnyi, egy asztalon lévő egy méter magas levegőbe pedig óránként kilőnek mondjuk két mákszemet. Még mindig félnél?
És persze igaz az is, amit korábbi válaszok tartalmaznak: a nagyobbakat figyelik, és ki tudnak térni előle, azok ugyanis egy csiga sebességével közelednek (bár a hulladékhoz képest a csiga világbajnok lenne). Így már a mákszem se igaz, mondjuk baktériumokkal lődöznek.
"Előbb biztos a géppuskást akarnám eltüntetni valahogy."
Ez lenne a cél itt is, csak nagyon nehéz úgy.
Illetve az a baj, hogy a géppuskást elszedhetet, a további űrszemét-okozás elkerülésével, de a már kilőtt lövedékek nagy része cseszik leesni, ott kering.
És géppuskást leszedni könnyebb, mint a sokszoros hangsebességgel röpködő és sokmillió köbkilométerben szétszórt lövedékeket.
A módszerrel is van baj, már hogy az ideális még nincs meg, meg a költségekkel is baj van.
A másik baj, hogy bármit fellősz, elkerülhetetlenül lesz valamennyi űrszemete annak is, tehát az űrszemét-leszedő esetleges eszköznek is. Akkor illene sokkal kevesebb új szemetet csinálnia, mint amennyit le tud szedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!