Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mit tapasztalna egy vadász...

Mit tapasztalna egy vadász pilóta, ha folyamatosan emelkedne, mi ajkadalyozná meg a föld gravitációs terének elhagyasában? Tegyük fel hogy van elég üzemanyag és oxigén a pilótának.

Figyelt kérdés

2020. márc. 1. 14:36
1 2
 1/20 anonim ***** válasza:
61%

Tehát akkor nem repülővel megy, hanem rakétával.

Mert a repülőnek nincs elég oxigén.

Ezen kívül a magassággal csökken a felhajtóerő.


Rakétával nincsenek ilyen gondok.

2020. márc. 1. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A meghajtás az ami nem alkalmas a világűrbe jutásra. Rakétahajtóművekben van oxigén is, vagy más oxidálószer, így a légkör nélkül is képes működni a világűrben. A sugárhajtású repülőgépeknél ilyen nincs, azoknak szükséges a légkör levegője is, azt szívja be elöl a hajtómű.


Ha meg is próbálná, azt tapasztalná, hogy egyszerűen a gép nem megy feljebb egy adott magasságnál, mert a beáramló levegő kevés lenne a hajtómű működéséhez.

2020. márc. 1. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/20 anonim ***** válasza:
64%
Vannak vadászgépek amelyeknél a tolóerő nagyobb, mint a feltankolt (fegyverzet nélküli) massza felfelé mozgatásához kell, de vannak olyanok is, amelyeknél kisebb.
2020. márc. 1. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/20 anonim ***** válasza:
81%
Nem is tudna elég gyors lenni. A felsőbb rétegekben túl ritka a légkör, nem tudna repülni.
2020. márc. 1. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/20 anonim válasza:
0%
Az, hogy nem bírná ki a vadászpilóta szerkezete azt a hőmérséklet ingadozást, ami ezzel járna, tehát szétrobbanna.
2020. márc. 1. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/20 A kérdező kommentje:
Szóval amihez nem kell légköri oxigén, az már rakéta hajtómű. És mi a helyzet a sebességgel? Rémlik tanulmányaimból, hogy van valami szökési sebesség. A földről ez mekkora? Illetve, ha kisebb a sebesség, akkor mit érzékel a pilóta? Biztosan nem olyan, mintha egy falnak menne.Fontos, hogy sugár irányba hagyja el a "rakéta" a légkört?
2020. márc. 1. 17:06
 7/20 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Az első számú oka maga a hajtómű típusa, minden más másodlagos jelleggel van benne jelen, még a sebesség is és a szárnyak is. Első a technológia, hogy az égéshez kell az üzemanyagon kívül az oxidálószer is, nincs oxigén vagy oxidálószer, akkor nincs hatásfoka az égésen alapuló meghajtásnak.


A szárnyak igazából, akár maradhatnának is rajta, mert ha a hajtómű megfelelő lenne, akkor szárnyakkal, vagy azok nélkül is elhagyhatná a légkört a jármű. Legfeljebb a világűrben semmit sem érne a szárny, de nem is akadályozna semmit. Az űrrepülőgépeknek is volt szárnya, jól el is volt az ott rajta a világűrben is, nem is annak segítségével emelkedett fel, így a szárnyak, és a levegő felhajtóereje ebben lényegtelen.


A sebesség érdekes kérdés, de igazából azon sem múlna, ha lassabban viszont folyamatosan lenne meghajtása, egészen a világűrig. A nagy sebesség az gazdaságossági kérdés, mert egy lassabb sebességgel is feljutna az űrhajó, de exponenciálisan növekedne a hajtóanyag mennyisége és az nem annyira jó, így is drága az üzemanyag a nagy mennyisége miatt. A nagy kezdeti sebesség még így is kevesebb üzemanyagot fogyaszt. Ráadásul amikor a világűrben van, akkor még ugyanúgy el kellene érnie, a keringéshez szükséges sebességet, és akkor ott viszont kellene gyorsítania, és ha a világűrbe érkezve nincs meg legalább a keringési sebesség, akkor vissza is esne az űrhajó, egy ballisztikus pályán.


A nagy kezdeti sebesség összességében a kedvezőbb üzemanyag fogyasztás még így is, hogy nagy mennyiségeket égetnek el. (Az űrrepülőgép felemelkedése egész szakaszán másodpercenként 5 tonna üzemanyagot használt fel. Nagyon nem pár litert 100 km-enként.)


Egyébként csak annyit tapasztalna a pilóta, hogy nem emelkedik magasabbra a gép, mint amire tervezték. Ennyi. Még ha némi lendületből feljebb is menne, akkor is visszaesne a meghajtás elégtelensége miatt.

2020. márc. 1. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/20 anonim ***** válasza:
69%

#6

Van olyan hogy szökési sebesség, az arra kel hogy földkörüli pályára tudjon állni. Amúgy csak kimegy aztán visszazuhan, és ha rossz szögben akkor elég. Sugarirányban nem lehet elhagyni a földet. A rakéták sem sugárirányban mennek hanem kvázi vízszintesen. [link]

2020. márc. 1. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/20 anonim ***** válasza:
75%
A szökési sebesség csak akkor számít, ha nem tudod tovább hajtani.
2020. márc. 1. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/20 anonim ***** válasza:
100%

A repülőgép lényege, hogy a hajtómű megfelelő felhajtóerőt generál a levegőn. Ha nincs elegendő sűrűségű levegő, nincs emelkedés.

A rakéta lényege, hogy a hajtómű nagy sebességű kiáramló gázt generál, és a tehetetlenség (valamint a hatás ellenhatás) törvénye szerint a rakéta ellenkező irányban halad.

A szökési sebesség azt jelenti, hogy egy eszközt (nyilván rakétát) adott sebességre gyorsítanak rövid idő alatt, majd ezután a további erőhatás (sebességnövelés) megszűnik. Az erőtörvények szerint az eszköz az indító sebességének függvényében föld körüli pályára áll (a föld gravitációja ellenében) vagy elhagyja a földet.

Amennyiben egy űrhajót mondjuk 1 m/sec sebességgel hajtunk folyamatosan (azt most nem vizsgáljuk, mivel és hogyan), akkor természetesen el fogja hagyni a földet. Az más kérdés, hogy nincs olyan ismert technológia, hogy amennyi üzemanyag ekkor kellene, azt képes legyen fel is emelni.

2020. márc. 1. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!