Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezhetne az emberiséget...

Létezhetne az emberiséget kiírtó vírus? Miért nem jött létre még ilyen?

Figyelt kérdés

A koronavírus apropóján emlélkedtünk barátokkal skypeon. Ugye tudjuk, hogy milyen dögvész pusztított a középkorban országrészeket elnéptelenedve. Ilyenek mint pestis, kolera, lepra, spanyol nétha, stb stb... de ezek habár nagyon erősek voltak és magas volt a halálozási arány, mégsem írtották ki az embert.


Olyan az immunrendszerünk, hogy valahogy megbírkózunk ezekkel. Elvileg van akadálya, hogy egy 98%-os halálozási irányú vírus jöjjön létre? Eddig miért nem jött ilyen létre? Evolúcionálisan van akadálya ennek? Gondolom az evolúcióval úgy alakult ki, hogy az immundendszer erősségéhez alkalmazkodva jöttek létre ilyen vírusok?


2020. febr. 24. 11:07
1 2
 11/18 hollófernyiges ***** válasza:
100%
Akkor milyen evolúció szabályai érvényesek, ha nem a hagyományos?
2020. febr. 24. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 hollófernyiges ***** válasza:
100%

"az elődjéből igen gyorsan ki tud fejlődni másik változat"


Akkor már az egy új vírus, egy új faj, a régi meg kihalt vagyis nem túl sikeres. De egyébként is, ha van két verziója, mondjuk az ebolának, az egyik 2 nap alatt, a másik egy hét alatt öl, akkor a második fog terjedni, mert több lehetősége van a fertőzötteknek továbbadni az infekciót.

2020. febr. 24. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
100%

#10 Egyféle evolúció van 😃 ezt most benézted, öreg.


Nincs hagyományos meg modern evolúció.

Fogalmi zavarokat kéne tisztába tenni. Létezik viral host, és viral host cell.


[link]


A vírus szubmikroszkopikus biológiai organizmus, amely nem sejtes szerveződésű és csak más élőlények sejtjeiben, parazitaként képes szaporodni. Minden életformának, növényeknek, állatoknak, gombáknak, egysejtű eukariótáknak és baktériumoknak megvannak a vírusos fertőzéseik.[1]



[link]

2020. febr. 24. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim válasza:
47%

a #1 belinkelt kérdés az én kérdésem


ez nem!


engem inkább a mesterségesen előállított virus kérdése izgat illetve a nanotechnológiával előállított patogén katalizátorok

2020. febr. 24. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
0%

Önmagában mem hiszem.

Egyébként az egyik válaszoló említette, hogy a sarkörök jegébe be lehetnek fagyva veszélyes vírusok.


Nem.


Az RNS-nek és a DNS-nek is megvan a bomlási ideje, de ezen kívül sem tud egy vírus gazdatest nélkül sokáig életben maradni.

2020. febr. 24. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
33%

"Akkor már az egy új vírus, egy új faj, a régi meg kihalt vagyis nem túl sikeres."

Az evolúció nem így működik. Minden faj a maximumra törekszik, és az idő eldönti, hogy megmarad vagy eltűnik. Egy vírus esetén nem fog leállni egy fertőzési hullám csak azért, mert azzal két hét alatt ki fog pusztulni. Igenis fertőzni fog, alkalmasint ki fogja irtani a saját hordozóit, és kipusztul, kiszelektálja a természet. És ezt el tudja játszani 1-5-50 évente, mert nagyon könnyen és gyorsan jönnek létre életképes (oké, működőképes) variánsok. Csak ez kevéssé vigasztalja az ott élt embereket.

Szóval igen, létrejöhetnek ennyire fertőző és kvázi önpusztító variánsok, semmilyen szabály vagy törvény nem fogja meggátolni a rövid de erőteljes ittlétüket.

2020. febr. 24. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 sadam87 ***** válasza:
47%

#16

"Igenis fertőzni fog, alkalmasint ki fogja irtani a saját hordozóit, és kipusztul, kiszelektálja a természet."

Alkalmasint például a myxomatózis vírus esete nem ezt mutatja: ahova betelepítették, ott drasztikusan csökkent a virulenciája. Azaz épp úgy változott az evolúció hatására, hogy kevésbé károsítsa a gazdát.

[link]

(Itt az esetleírás van, a következő oldalon az elemzés folytatódik.)


#12 (hollófernyiges)

"De egyébként is, ha van két verziója, mondjuk az ebolának, az egyik 2 nap alatt, a másik egy hét alatt öl, akkor a második fog terjedni, mert több lehetősége van a fertőzötteknek továbbadni az infekciót."

Azért ez nem biztos. Ha minden más tényezőben megegyeznek, akkor valószínűleg igaz, de az erősebb gazdakárosító hatás általában gyorsabb szaporodással is jár, azaz könnyen lehet, hogy a gyorsabb ciklusú vírus hatékonyabban fertőz is. Emellett ha mindketten ugyanabban a populációban van jelen, és nagy a fertőzöttség mértéke, akkor kvázi versengés alakul ki közöttük a gazdákért, és itt általában az a populáció kerül előnybe, amely gyorsabban használja fel a forrásokat - jelen esetben a gazdákat. (Azaz hiába hagyná tovább életben a "lassabb" vírus a gazdákat, ha a másik gyorsan kinyírja a gazdát, mikor együtt fertőzik meg.)

A fertőzés útjától és hatékonyságától (és ezáltal például a gazdapopuláció szerkezetétől) is nagyban függhet, melyik stratégia a hatékonyabb. Abban mindenesetre egyetértek, hogy ha a parazita nagyon gyorsan, és nagy arányban öli meg a gazdát, az általában (de nem mindig!) evolúciósan nem előnyös.

2020. febr. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 hollófernyiges ***** válasza:
66%

"a sarkörök jegébe be lehetnek fagyva veszélyes vírusok.

Nem."


[link]

2020. febr. 25. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!