Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem tenyésztenek fecskét...

Miért nem tenyésztenek fecskét és méhet?

Figyelt kérdés
Sajnálom, ha valakinek egyértelmű ez, de engem őszintén érdekelne. Sok cikk született arról, hogy egyrészt a fecskék száma megfeleződött az utóbbi húsz évben, másrészt, hogy a méhek közül is sokan elpusztultak, pedig mindkettő jótékony állat és nagy szükség lenne rájuk a Világon (különösen a méhekre, bár szerintem a madarak is nagyon fontosak lennének...és itt nem csak a fecskéket értem, de most róluk olvastam több cikket, azért a kérdés.) Szóval...az ilyen állatokat nem lehet mesterségesen szaporítani? Miért nem tesznek valamit azok, akik értenek is hozzá, hogy ne pusztuljon rohamosan a Föld??? Illetve esetleg a mezei emberek, mint pl én tudok tenni valamit pl azzal, hogy a kertben milyen virágot/növényt ültetek? Vagy mit lehetne tenni?
2020. febr. 19. 14:54
 1/10 Wadmalac ***** válasza:
89%

Az a baj, hogy még ha lehetne is szaporítani (ami konkrétan fecske meg méhek esetén már önmagában nehéz úgy), nem vagy előrébb, ha nem találod meg a fogyás, pusztulás okát.


Az olyan lenne, mint a ház előtt folyamatosan kirohadó tuját félévente újraültetni, ahelyett, hogy megnéznéd, mi a franc pusztítja ki mindig. A problémát nem orvosoltad, csak szenvedsz egy szinte hatástalan tüneti kezeléssel.

2020. febr. 19. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
91%

Hogy a fenébe ne tenyésztenének méhet? Szerinted a méhész mit csinál? Méhet tenyészt, többek között.

Aztán a méhek kirepülnek a kaptárból, telezabálják magukat növényvédő szerekkel és elpusztulnak. Sajnos méhet nem lehet zárt térben tenyészteni, és ha a környezet tele van méreggel, akkor bármit csinálsz, bármilyen szuperkényelmes kaptárban tartod őket stb, a végén mégiscsak fogyni fognak.

A fecskével meg bármilyen vadonélő állattal meg az a baj, hogy általában nem lehet tenyészteni őket. A legtöbb állatnak van valami szaporodási programja, moondjuk évente egyszer vagy kétszer. Ha beviszed egy zárt intézetbe, ott se fog jobban szaporodni (sőt, általában rosszabbul, mert nem érzi jól magát), max azt éred el, hogy olyan utódok is túlélnek, amiket amúgy megenne a macska. (A háziasításnak egyik fontos eleme mindig az, hogy a szaporodási ciklust valahogy felgyorsítsuk, pl a tyúkból csak úgy ömlik a tojás.) Aztán, ahogy #1 írja, amikor kiengeded őket, akkor jól megdöglenek amiatt az ok miatt, ami eredetileg ölte őket, kivéve ha az pont a fiókát megevő macska volt, mert akkor a zárt teres szaporítás megoldást jelentene.

2020. febr. 19. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
96%
A méhészek tenyésztik a méheket. Télen kihal a családok fele, tavasszal visszaszaporítják az eredeti mennyiségre.
2020. febr. 19. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Fecskét tenyészteni nem lehet, de segíteni lehet nekik.

Február végén, március elején meg kell csinálni a fecskefészkek takarítását!

Erre azért van szükség, hogy a tolltetű ne gyötörje az állatokat.

Usgyi föl a létrára! A fészekből az óvatosan kiszedjük a régi korhadt almot, fertőtlenítünk, és friss, száraz kókuszrosttal pótoljuk.

A fertőtlenítést régebben kénezéssel csináltam, de áttértem a Insecticide 2000-re.

Légy erős! ilyen undi dolog lapul a fészkek mélyén:


[link]


Munkaruha, és utána zuhanyzás ajánlatos.

Tavasszal, és nyáron csak a potyadékot kell eltakarítani.

Még egy szabály: Ne idegeld a madarakat! Ne bámuld közelről, hosszan a fészket, ha etetnek a szülők! Ha a fészek közelében kell mozognod, ne is nézz rájuk! Legfeljebb oldalazva, egy villanásnyi időre. Ha kíváncsi vagy, használj távcsövet, vagy rejtett kamerát!

Hirtelen erős zaj is kerülendő.

Már régóta költenek nálam fecskék:


[link]

[link]

[link]


A képek természetesen jó, erős zoommal készültek.

2020. febr. 19. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
A mezőgazdasági vegyszerezés öli a méheket (és egyéb rovarokat is) tiltott anyagok használata, tiltott időben permetezés.
2020. febr. 20. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

#3 több mint fele megmarad télen. És nyáron is nagy küzdelmek vannak, hiszen rengeteg vegyszer ellen küzdenek a méhészek.

Nem egy méhész volt, akinek teljes méh családjait kiírtották a földművesek és hiába pereltek, a törvény nem védi az életet, csak a pénzt.

2020. febr. 20. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 EagleHUN ***** válasza:
100%

Méheket tenyésztenek, a fecskéket maximum segíteni tudjuk.


De mindkét faj (és még sok száz vagy sok ezer faj) fogyásásnak oka a a túlzott és mindent irtó vegyszerezés.


A méheket ez "csak" direktben érinti azokon a területeken (majdnem mindenhol 1-2 természetvédelmi terület a kivétel) ahol ezeket a szereket használják.

A fecskéket nem csak a méreg által pusztítja hanem az okozott táplálékhiánnyal is, hiszen több 100000 tonna rovar is hiányzik. És ez utóbbiba pl a szúnyogirtás is beleszól, ami elvileg nem mérgező, de táplálékhiányt okoz.


Áttéteken keresztül ez gyakorlatilag már minden (vadon) élőlényt érintő probléma, minden fogy a halaktól kezdve szinte minden más madár és hüllő is ami rovart eszik. Nem csak a fecskék.

Évek óta alig vagy semennyire sem látok békákat pl. Gyerekkoromban 80' évek tömegével voltak az árkokban állóvizekben "ebihalak" formájában is és eső után úgy mindenütt. Most semmi.

2020. febr. 20. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

Azok a fecskék amúgy mennyire pusztulnak ITT?

Ugyebár elég húzós utat ingáznak Afrikáig és vissza, be van lőve egyáltalán, hogy HOL tizedelődik az állomány?

2020. febr. 20. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Madarak esetén esetén fontosabb, hogy hol szaporodik az állomány, mint az, hogy hol történik a szelekció. Így pont nem sokat számít, hogy Afrikába teleknek, majd vissza jönnek és az erős / szerencsés marad életben.

Az ellenben számít, hogy az új generációk hol tudnak felnevelődni.

2020. febr. 20. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Madarak esetén esetén fontosabb, hogy hol szaporodik az állomány, mint az, hogy hol történik a szelekció."


Ennek megvan a jogalapja, ha pl. a jelen populáció-csökkenést a költőhelyek illetve a kikelő fiókák mennyiségének csökkenése okozza.

De ha a költözés közbeni szelekció lett sokkal drasztikusabb, akkor a költőhely változatlanul jó feltételei nem elegendőek, annak növekednie kéne a kompenzálásra.


Ezért lényeges kérdés, hol a hiba.

2020. febr. 21. 06:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!