Akkumlátortöltésnél melyik paraméter lényeges a töltőáramnál, hogy töltődjön a készülék?
Fontos kérdés: milyen akku?
Ólom-savas, NiCd, NiMh, Li-ion, Li-polimer?
Amúgy elvileg az akku névleges felszültsége fölött valamivel szokás tölteni. 12 voltos kocsiakkukat 13-14 V körül. Az általánosan 3,7 V-os li-ion akkukat jellemzően 5 V töltőfeszültséggel "küldik meg".
De már ez sem teljesen igaz, az új "gyorstöltők" jóval magasabb feszültséget is használhatnak, pl. a Galaxy S10+ töltője felszalad 9 V fölé is.
Az áram meg ugyebár a töltőfeszültség és az akku belső ellenállásának a függvénye. Adott feszültség adott ellenálláson I=U/R áramerősséget fog produkálni.
Csak hogy ne legyen egyszerű, az akkuk belső ellenállása a töltöttség mértékében változik. És persze a töltőfeszültségedből is csak annyi a hatásos, amennyivel magasabb az akku meglévő feszültségénél.
Ha az akku "tele van", a feszültségesés nulla lesz, nem folyik áram.
"Gondolom az áramerősség az mindegy, minél nagyobb, annál jobban töltődik egy készülék."
Egy bizonyos határig igen, akkutípus-függő, hogy az adott akku milyen áramerősséget képes abszolválni, milyen sebességgel képes a bevitt energiát kémiai módon eltárolni.
És közben melegszik is, ez is határt szab a maximum áramerősségnek.
"Ki van kötve, hogy adott készülékhez ennyi meg ennyi kell, hogy legyen, vagy mindegy csak menjen az áram?"
A Li-alapú akkuknak van egy elég bonyolult töltési "illemszabálya", a feltöltöttség mértékében folyamatosan szabályozni kell a töltőfeszültséget és ezzel a bevitt áramot.
Szóval a Li-ion töltő "okos" töltő, úgy szabályozza magát, hogy az akkunak legkevesebbet ártson, legkevésbé rontsa az élettartamát.
Ezért sem szabad a különböző típusú akkuk töltőit egymás közt cserélgetni. Petárdás-lakásfelgyújtós hejehuja lehet a vége.
Persze vannak saját beépített töltésszabályozós akkuk is, éppen hogy nyugodtan rádughasd mondjuk az USB 5V akármilyen tápra, de ha nincs ilyen belső szabályozás, azért kicsit lutri a dolog.
Akkutöltésnél a létező legfontosabb jellemző az áram!
A feszültség annyiban számít, hogy áthajtja a szükséges áramot, vagy sem, vagy túl sokat esetleg.
A melegedésen kívül gázképződés is lehet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!