Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Kepler-törvények "csak"...

A Kepler-törvények "csak" empirikus megfigyelésből származnak?

Figyelt kérdés

Következőket találtam, és nem igazán értem:

"...Kepler második törvénye - nem tudni, érvényes-e más naprendszerekben is"

[link]

Én azt hittem, ezek egyetemes törvények, és a gravitációs törvényekből következnek. (Ráadásul szerintem ez itt a harmadik törvény akar lenni.)


"Kepler ezeket a törvényeket nem egy elméletből vezette le, hanem Tycho Brahe pontos megfigyeléseiből kiindulva találta meg. Isaac Newtonnak sikerült ezeket egy általánosabb elméletbe beleágyaznia, de meg kell jegyeznünk, hogy a híres 1/r^2 -es gravitációs erőtörvényt ő a Kepler-törvények alapján vezette le."

[link]

Szóval tulajdonképpen megfigyelések alapján született egy formula, amit nem bizonyítani kell, hanem gyakorlati mérésekkel összevetni?



2020. febr. 14. 04:22
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Minden törvény empirikus megfigyelésekből származik. Sőt, minden törvényt empirikus megfigyelések igazolnak.


A kutatás lényege, hogy figyeljük a természet jelenségeit (beleértve ebbe az emberek közösségének tevékenységét is), megpróbálunk összefüggéseket találni különféle jelensége között, és ennek alapján készítünk egy modellt arról. Ezután megfigyelésekkel ellenőrizzük, hogy a modell jó-e.


A "Kepler nem elméletből..." kezdetű idézet jelentése az, hogy Kepler nem egy már meglévő elméletet bővített, egészített ki vagy nem abból vezette le modelljét, hanem közvetlen megfigyelések összességének elemzésével.


Természetesen a Kepler törvények más naprendszerekben is érvényesek. Ezek a törvények gyakorlatilag a Newton erőtörvények alkalmazásai naprendszerekre. Arról van szó, hogy a bolygók a gravitációs erők hatására mozognak úgy, ahogy mozognak. Természetesen a bolygóknak is van gravitációs vonzásuk, így egymásra is hatnak. Ezért nagyon komoly matematika szükséges egy pontos pályaszámításhoz. Kepler nagysága éppen az, hogy rendkívül bonyolult mozgásokban talált szabályszerűséget anélkül, hogy ismerhette volna a sokkal későbbi erőtörvényeket.

2020. febr. 14. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!