Létezik elektron-elhajlás?
Az elektron hullám-részecske kettősége közismert. A kétréses-kísérlet során interferenciaképet kapunk (akárcsak a fénynél).
Viszont ilyen alapon az elektron 1 résen is hullámtulajdonságot mutatna nem? Hiszen a fényelhajlással lenne analóg.
De általában úgy szokták bemutatni a kétréses-kísérletet, hogy nincs elektron elhajlás. Csak egy sűrű, elektron által belőtt terület.
De már ott is ki kéne rajzolódnia a hullámzásnak, nem?
Kérdező: igen, egy résen is elhajlik, sima diffrakciós folt az eredmény. Az interferenciamintázat hangsúlyosabb, jobban vizsgálható.
#1 (giga facepalm) Nanométernél is kisebb résről beszélünk. Megnézném, ahogy a TV-jelnek megfelelően modulálod! A katódsugárcsövek elektronjait általában elektromágnesek mágneses terével (kisebb eszközöknél, pl. oszcilloszkópoknál pedig elektromos térrel) térítik el.
"De általában úgy szokták bemutatni a kétréses-kísérletet, hogy nincs elektron elhajlás. Csak egy sűrű, elektron által belőtt terület."
Ha nem lenne elhajlás, az a sűrű belőtt terület közel egy pont lenne, a rés méretében, nemdebár?
Ehelyett egy, középtől kifelé ritkuló becsapódási foltot kapsz, a kifelé csökkenő valószínűség függvényében.
"De általában úgy szokták bemutatni a kétréses-kísérletet, hogy nincs elektron elhajlás."
Ez a mondat nem igazán értelmezhető. Csakis úgy lehet bemutatni, hogy van elhajlás (más néven diffrakció), hiszen a dolog lényege éppen annak demonstrálása, hogy nemcsak a réssel pont szemben lévő részeken van becsapódás, hanem olyan helyeken is, amelyek az elektron részecsketermészetét feltételezve kizárhatóak lennének.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!