Mi a különbség egy vírusszűrős és egy nem vírusszűrős maszk között? Kezelik valami anyaggal, ami megöli a vírusokat, vagy csak kisebb lyukak vannak rajta?
#10 A dolog ott hibázik, hogy az N95 NIOSH maszk a 95%-os szűrő...
Ez a 2500 Ft/maszk és már egy ideje nem lehet kapni. Tehát a 95%-os nyújtana megfelelő védelmet pont.
Az FFP2-es hasonló 94%-os.
Az FFP1-es (900 Ft-os) maszk szűr 80%-ban, ez már inkább munkaruházat és porszűrésre való. Valószínűleg a vírusvédelemre már nem ajánlható.
A sima orvosi maszkok még csak FFP vagy N skálás besorolást sem kaptak! Tehát egészen konkrétan lehet pl 10%-is mondjuk a védelem, mert a levegő akadálytalanul beáramlik oldalt.
Egyébként még az N95-ről sincs olyan sok infó... legbiztosabb egy full face gázmaszk lenne, dupla filterrel. Ez már a 99%-ot is szűrhet.
Egyébként aki hordott már kísérlethez vagy műtéthez surgical maszkot az tudja hogy tök könnyen lehet benne levegőt kapni (egy N95-höz képest). Jellemzően ez azt jelenti, hogy minimális a szűrőellenállása. Gyakorlatilag át se megy a levegő a szűrő részen ha a réseken akadálytalanul bejut. Nem akarok tippelni de szerintem 10-50% között szűrhet max.
Bontottam falat N95-ben, ha rosszul volt feltéve kis résekkel, ugyan úgy kalap szart sem ért. Könnyű volt benne levegőt venni, a porral együtt :) csak a por nem fertőz meg, már az is help ha csak a felét kiszűri.
Mondanék egy a koronavírus témában, de másik sokat hallott szélsőséget, ami szintén terjed. Nyilán mindenki látta már híradókban, Youtube-on és olvasta a hírekben, hogy például egy repülőgépről leszálló utasok esetében, mindenkinél lázat mérnek a homlokon. Na erre szokták szélsőségesen és ezért tévesen mondani és kommentálni, hogy semmit sem ér az érkezők homlokán a lázmérés.
Ez nem is így van kitalálva, és a hivatalos intézkedések menete sem ilyen szélsőségek mentén történik. Akik kitalálták a homlokon való lázmérést, azok nem butaságól találták ki! Ők is tisztában vannak azzal, hogy aki még nem lázas és csak hordozza a vírust, annál ez a lázmérés nem mutatja ki a vírust! A homlok lázmérésről tudják is, hogy hány százalék a hasznossága, és mivel számottevő és olcsó és gyors, ezért bevezették.
Ennek az intézkedési fokozati tervezése is egész másképp megy, mint ezek szerint ahogy általában gondolják. Ugyanis a lakosságra nézve vállalhatatlan nehézségeket és közfelháborodást váltana ki, ha minden repülőgépről leszálló, minden utast 2-3 hét karanténba zárnának, ráadásul ezt minden már érintett országban. Vállalhatatlan lenne a társadalom számára, az emberek számára, de ez csak az egyik. Még az is bele van tervezve, hogy egy érkező gépnél, mekkora az esélye a fertőzöttségnek, tehát minden gép utasait nem karanténozzák, de ahol a valószínűség adott mértékben megnövekedett, ott viszont igen, ott midenkit. Akkor az utasok mind mennek is a karanténba. De csak úgy minden gép minden utasát minden országban már nem lehet így hetekig karanténozni.
Ráadásul egy két-három hetes karanténnak költsége is van, és azt is valahol ki kell fizetni egy országnak vagy az utasoknak, de valakinek ki kell. Tehát egy társadalomra a teljes karanténozás túlzott és vállalhatatlan költségeket is ró, sajnos, de ez tény. Pont ezért karantént meghatározott esetekben alkalmaznak és nem szélsőségesen.
Gondolom érthető. Ugyanilyen a maszkok esete is. Van aki a lázmérésre azt mondja, hogy semmit sem ér (tévedés, adott hasznossága van), és van aki egy szimplább maszkra mondja ugyanezt (az is téves, maszktól és helyzettől függően hasznos). Az ilyen "semmit sem ér" kijeletésű szélsőségek, mindig távol állnak a realitástól. Illetve szinte mindig.
Adott maszkok adott %-ban hasznosak. Se nem 0 se nem 100% egyik sem. Arányok vannak.
A vírusok egyébként is több tényező együttes adatai alapján sorolhatóak be, hogy mennyire halálos egy vírus. Van amelyik gyorsan terjed, van amelyik lassan, itt is fokozatok egész sora van és nem kétféle, tehát nem csak gyors és lassú. Van átadott vírus mennyiség is, ami szintén változó minden helyzetben, tehát nem minden személy ad át azonos mennyiséget. Van akiben az immunrendszere miatt alig van vírus egyedszám, és alig ad tovább belőle (itt csökken a terjedés mértéke), míg másban nagyobb mennyiségre szaporodott a vírus és nagyobb egyedszámot lélegez ki. Ez sem azonos, de van átlaga is és más ez a két faktor. Ott van még az is, hogy aki csak egy szem vírust ebből belélegez és erős az immunrendszere, annak az immunrendszere kapásból lerendezi a vírust is, mert az immunrendszer aránya olyan a vírus egyedszámhoz képest. Itt jön még a védekezés is, amiről mindenki olvasott már eleget (fel sem sorolom), és az mind számít adott mértékben és érdemes is alkalmazni (ha szükség lenne rá).
De konkrétan életveszélyes ezekről lebeszélni embereket, hogy egy jóféle maszk az semmit sem ér. Inkább ne tegyünk ilyet. Még pormaszk is képes valamennyire kiszűrni, de persze itt is fokozatok vannak, nyilván jobb egy drága eleve erre használt maszk, mint egy olcsó valami. Adott esetben még egy egyszerűbb maszk is segíthet, ha kicsi a légtérben a vírus egyedszám. Itt van a fejlett országok jobb ellátása is, ami szintén közbeszól és javítja megint az esélyeket mindenki javára. Látható, hogy sok a tényező és mindegyiknek megvan a maga hasznossági %-a. Minden faktor más és más százalékosan véd és még százalék tartományuk is van, tehát nem fix % az amit egyik, vagy a másik jelent. Szerintem ne mondjuk olyanokat, hogy annyit ér mint egy szúnyogháló...
Persze nem szabad lebeszélni a maszkról az embereket, mert legalább a fertőző betegek nem terjesztik a kórt annyira.
Aggódni felesleges mert nem csak az N95 fogyott ki hanem a surgical maszk is. 😃
Lehet elhozom a laborból a maradékot a BSL2-es hazmat ufóruhával együtt 😃
Hiába van átitatva, ha szelel és a részecskék nagyrésze simán eljut a tüdőbe.
A filter minőségét leírják a szűrők osztályozásai.
Érdemes megnézni a gázálarcoknál milyen kombinációkat lehet kapni. Adott a kiszűrhető részecskeméret és az is hogy mennyi mérgesgázt, vagy olajos anyagot képes megkötni.
Ezt a számot viszont csak teljesálarcnál, vagy jól illeszkedő félálarcnál lehet megadni, mert ott garantált, hogy a szűrőn megy át a levegő.
Amíg bizonytalan a szigetelés mint a surgical masknál, addig NEM lehet beszélni %-os értékekről sem. Ezérr kezdődik egy maszk az N95-nél - amennyiben helyesen használják.
Azt hiányolom a jelenlegi tájékoztatásban, hogy kevés a szakértői riport és sok a mindenféle "hírecske" meg az "elolvastam mindent" kommentelések. És ami engem illet megkérdezném azt is már, hogy a lezárt Wuhan városában milyen az élelmiszer és egyéb szükségletek ellátása. Azt látni a Youtube videó feltöltésekben, hogy az élelmiszer üzletek polcai üresek, és oké, csak milyen az utánpótlás? Ezt már most kellene az esetlegesen érintett üzletágak újratervezése miatt hatóságilag közölni, hogy hogyan lehet felkészülni egy ilyenre. Mondjuk egy Wuhan szintű karanténozást itt nem tartok valószínűnek, mert Kínában ott egész más az alap, mint itt most a világ többi országában. Kínában az volt a nagy elterjedés fő oka, hogy pár hétig teljesen ismeretlenül és ellenőrizetlenül tudott terjedni a vírus. Nem is tudtak róla. Persze hogy nagymértékben terjedt el. Ugyanez szinte elképzelhetetlen most a felkészült modern országokban. Teljesen más a két helyzet, más a Wuhan kiindulási pozíciója és más a felkészült országoké.
Kicsit talán már nézegetni lenne érdemes a felkészülés további lehetőségeit is. Infrastrukturálisan is, logisztikailag is, közigazgatásilag is, és gazdaságilag is kormányzati és céges szinteken is. Egy pékségnek például erre fel kell készülnie előre, tudnia kell hogyan tud üzemelni adott esetben. Egy élelmiszer üzletnek is, mint egy hipermarketnek szintén tudnia kell ezt, és át kell tudni csoportosítaniuk a logisztikát és fuvarozást, a kulcsfontosságú élelmiszerek és egyebek javára. Egy kamionos se futkározzon járvány idején a drága samponokkal, mert az ostobaság lenne, mert a fuvarozó is fertőzhet és fertőződhet is egyaránt, ez mindenkinek az érdeke ilyenkor. De ehhez tervek kellenek éspedig előre, és nem a bajban kapkodni és hibázni.
Egy szinte teljesen közlekedés és mozgás mentes városban, a bezárt üzletek és cégek miatt nagyon nagy a gazdasági kiesés (sajnos erre is készülni kell), és komolyan érinti a cégeket. Jobb lenne már most felkészülni és különféle fokozatú terveket dolgozni ki kormányzati és céges együttműködéssel. Mert egy munkavállaló ugyan elvárhatja a fizetését egy kihalt városban is, mondván ő hajlandó bejárni, de sajnos jogilag sem jár ilyen esetben fizetés, mert a munkavégzés szüneteltetése a munkáltató önhibáján kívüli. Tehát egy elhúzódó járvány mozgásmentessége az embereknek fizetési kiesést is jelent, tehát erre előre kell gondolni, és mindenkinek külön-külön is saját magának is. A munkavállalónak, a cégeknek és a kormánynak is egyaránt. És sajnos egy munkavállaló még ha sajnos nem is rendelkezik pénzbeli tartalékokkal, ami sajnálatos, de akkor is kell rá megoldás, mert kell és kész. Mégpedig közismerten kell ezekről tudnia az embereknek, és nem az utolsó pillanatban.
Cégek esetén is már előre jó megfontolni, a home office összes lehetőségét, úgy bizonyos munkakörök zavartalanul működhetnek és a cég és a munkavállaló is jó helyzetben van. De a cégeknek sajnos azt is meg kell fontolniuk, hogy a közlekedés minimalizálása miatt, hogyan tudnak munkaidőket csökkenteni ideiglenesen. Mint például a dolgozók felváltva való bejárása azt eredményezné, hogy csökkentett munka van és egy is el tudja végezni azt a fele munkát, míg másnap cserélnek és így felváltva maradnak otthon. Ezzel is félig üzemeltethető egy cég ha fontos, mert például élelmiszert árusít. És így a munkavállalói fizetés is valamelyest kiadható, nyilván fele fizetés mértékéig. Ha felváltva mennek munkába akkor is csökken a fertőzés terjedési esélye.
Vagy ha teljesen mozgásmentes a város, akkor a kormány hogyan viszi ki mozgó árusításban az alapvető élelmiszereket és egyéb szükségleteket? Enni akkor is kell...
Ami adott pillanatban az összes élelmiszer üzletben van mennyiség, az is ismerhető (már aki hozzáfér az adathoz, annak) és előre is tervezhető, hogy az a lakosság lélekszámához képest hány napig, hétig tud kitartani. Nem meglepetés az ilyen, előre tudható. Ha kifogyott az üzletekből is az élelmiszer és a lakosságnak is kifogyott amit felvásárolt (persze háztartásonként egyenlőtlen mennyiségekben), azt kell pótolni és előre kell tervezni.
De persze ezeket inkább másodlagosan vetettem fel, mert Wuhanban hetekig nem tudtak a fertőzésről, és azért is tudott ennyire elterjedni. Ugyanez már nem mondható el a többi országban regisztrált eseteknél. Szóval nem riogatás, de széljegyzeten azért ez is fontos. Viszont érdekelne mi a helyzet ezekkel a témákkal kapcsolatban a lezárt kínai városokban. Szóval nem riogatás, tényleg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!