Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lesz még olyan tudományos...

Lesz még olyan tudományos felfedezés, amitől az átlagembernek is le fog esni az álla? Vagy már minden olyan bonyolult hogy azok nem értik meg?

Figyelt kérdés
2020. jan. 26. 20:19
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
84%
Az áll-leesés faktor nem tudományos fogalom... így nem is tudjuk meghatározni, mi az a küszöb ami áttöri Medián Miska ingerküszöbét és intelligenciaszintjét.
2020. jan. 26. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Na jó elmentek.
2020. jan. 26. 20:23
 3/11 A kérdező kommentje:
Elegem van a tudományokból, ez sehova nem viszi az emberiséget, mert képtelen ez a hulladék faj az önzetlenségre, ebbe fog belepusztulni, meg is érdemli.
2020. jan. 26. 20:25
 4/11 anonim ***** válasza:
89%
Kezdd az internet lemondásával, ha ennyire tele a bakancs a tudomány eredményeivel.
2020. jan. 26. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
84%

Aztán folytathatod azzal, hogy nem eszel több gyógyszert, nem jársz autóval, nem használsz okostelefont.


Szerencsére még vannak olyan laikusok és átlagemberek, akik tudnak örülni egy tudományos áttörésnek, annak ellenére, hogy nem értik a 100 oldalas képleteket mögötte.


Nem is kell érteni, csak meg kell bízni a tudósok munkájában és eredményeiben.


Előre pedig nem tudhatja senki, hogy minek milyen civil haszna lehet a jövőben. Pl az exobolygó kutatás, a LIGO, a CERN mind ilyen téma.

2020. jan. 26. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A gravitációs hullámoktól nem esett le?

Azzal épülhet olyan távcső, ami mindenen átlát. A gravitációt nem lehet leárnyékolni semmivel.


Amúgy pl. a térhajlítás lehet ilyen felfedezés, amire gondolsz. Igen, olyan bonyolult lesz.

2020. jan. 26. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Eddig sem elsősorban a tudományos felfedezésektől esett le, hanem azok gyakorlati alkalmazásaitól. A Maxwell-egyenletek vagy a Kirchoff-törvények nem sok embert hoztak lázba, de amikor ló nélküli villamos zötyögött át a városon, az már leesős volt. Az aerodinamika sem mozgat meg mindenkit, inkább amikor több hetes út helyett pár óra alatt lehet elutazni Párizsból New Yorkba. A matematika pláne nem egy favorit tudomány, de az otthoni, személyi számítógép azért elég nagy szó volt annak idején.
2020. jan. 27. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Hű te (is) kicsit tévedésben vagy! :) Szinte minden nap "felfedeznek" valamit, és ez komoly! Eleinte én sem hittem, és nem is tudtam róla, hogy ez ennyire pörög, de vannak csatornák, ahol ezeket a kutatásokat prezentálják is!

Én pl. most ezt láttam, itt bemutatnak néhányat (magyarul):


https://www.youtube.com/watch?v=wwzWoyIV-bI


Jó szórakozást!

2020. jan. 27. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

Alapkutatástól nem szokott tátva maradni a nagközönség szája.


Nem nagyon mond semmit sem Átlag Petinek az, ha felfedeznek egy új transzkripciós faktort E. coli baciban.


De mondjuk attól már elképzelhető hogy ámuldozna a nagyobb tömeg is, ha ennek a felfedezésnek hatására az antibiotikum rezisztens bacik okozta fertőzéseket sokkal hatékonyabban lehetne kezelni (ez csak egy fiktív példa volt, amit most mondtam).


Amúgy az Index kb 3 napja hozta le hogy új T-sejt (egy immunsejt) típust találtak kutatók, és sikeresnek tűnik bizonyos daganatos betegségek kezelésére ennek a T-sejtnek a módosítása.


Aztán én balga, belenéztem a kommentszekcióba, és csak fogtam a fejem hogy mennyi tudományokhoz teljesen hülye ember van, akik azon túl hogy nem értik a cikk tartalmát, még nagy hanggal óbégattak is, hogy emögött épp milyen háttérhatalmi érdekek vannak, és hogy mi lesz ennek a felfedezésnek a következménye...

A konteók egész palettája megjelent ott.


És ezt egyre gyakrabban látom tudományos témájú cikkek alatt.


Pl kb 2 órája futottam bele (facebook ajánlotta) egy Natgeo cikkbe, hogy tibeti gleccserjégből fedeztek fel új, eddig mélyfagyasztott állapotban szunnyadó vírusokat.


És ott is jöttek az idétlenebbnél idétlenebb beleokoskodások a mindenhez is értő népektől, hogy "biztos innen jött a kínai vírus!!!4!!44"


Ilyenkor tényleg csak fogom a fejemet, hogy van-e értelme ezeket a cikkeket publikusan tolni, vagy inkább egy regisztrációs, esetleg nagyon olcsó előfizetős rendszerhez kéne-e kötni az ilyen hírportálok tartalmát?

Mert az átlag ember (pontosabban a leggyakoribb érték, tehát medián) egyszerűen hülye ezekhez, és nem hogy nem érti, de még hangosan osztja is a butaságait, ami a meg nem értésből következő félreértések miatt alakul ki.


Szóval azt veszem észre, hogy kb akármilyen baromi nagy sikert elérhet a Föld túloldalán egy kutatócsoport, abból rendszerint az lesz hogy a többi kutató valóban elismeri az eredményüket, és esetleg a civil lakosság 2-3%-a is egyetértően örül.

A többi meg vagy ignorálja, vagy hőzöng, mert nem érti.


szóval tudományos eredményekért nagyon nagyon ritkán lelkesedik akár csak a társadalom negyede is...

Jellemzően vagy valami szórakozáshoz, vagy kajához kell kapcsolódnia valamilyen eredménynek, hogy érdekes legyen.


Ha egy új étrend kiegészítőt vagy egy még újabb VR szemüveget dobnának piacra, arra tuti hogy milliók kapnák fel a fejüket.


Közben egy új idegsejt regenerációs kutatást a nagy tömeg simán figyelmen kívül hagy, mert nem egy könnyen fogyasztható téma. (meg mert sokan nem érintettek az eredmények hasznában).


Új fajta akkumulátorok, új fajta elektromos vezetők, új típusú polimer anyagok ugyanígy nem robbannak be a közbeszédbe.


Az elmúlt egy héten tippre talán 50 vagy 150 új publikáció is megjelenhetett csak polimerkutatás terén.

És mindeközben mi volt kishazánkban a legfelkapottabb téma?

Az hogy Schobert Norbi most ledagattazta, vagy nem dagadtazta a nőket...


Nem mintha külföldön értelmesebb dolgokról menne a közbeszéd. Az egész világon általános jelenség, hogy általában celebek hülyeségeivel van lekötve a köznapi ember fantáziája, és nem a tudomány top trending témáival.

2020. jan. 27. 04:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Az átlagembert nem érdekli a tudomány. A celebek, a divat, a szépségápolás, a misztikum, a rejtélyek érdeklik. Maximum akkor esne le az álluk ezektől, ha értenék a lehetséges hatását és az előzményeit. Ez viszont csak tanulással lehet megérteni, ami ugye fárasztó és lemondással jár. Nem furcsa tehát hogy az emberek többsége nem tudja értékelni a felfedezéseket. Nem érti a hátterét és lehetséges hatását, mert nincs meg a megfelelő alaptudása hozzá.


Az ember leginkább csak megtűri a tudományt, mert olyan technológiák alapjait teszi le, amik végül számunkra hasznos vívmányok megalkotásához vezetnek. Az átlagembert nem érdeki az alapkutatás csak a rá épülő technológia, ami megalkotja az okos-telefont, az antibiotikumot, a mikróban elkészíthető kaját, stb...


Jóska Pista és Mari néni nem kimondottan érti a világot, amiben él. Nem is foglalkoztatja miért lehet okos-telefonja, amivel bármikor felhívhatja a világ másik pontján lévő gyerekét. És miért nem kell a fél életét betegen leélnie az orvostudomány miatt.


A tudomány az egyetlen módszerünk a világ elégséges megismeréséhez. Tudomány nélkül csak babonák, vallások, hiedelmek, szokások lennémnek. És még mindig a fákon ugrabugrálnánk. A szakóca, az íj a tűz használata természetes ugye? Mert hát az ember okos... NEM! Az első sikeres tűzrakást nem egy átlagos ősember csinálta! Hanem egy tudós! IGEN! Mert a tudós nem azért tudós, mert fehér köpenyben kukkolja a csillagokat a bunkó nagy távcsöveivel, hanem azért mert meg akarja ismerni a valóságot! Érteni akarja az ok-okozati összefüggéseket! Meg akarja fejetni mi kell a tűz felébresztéséhez és fenntartásához. Ezek az emberek a tudósok! és miattuk van modern civilizáció! Miattuk élünk 40 év helyett 80 évig. Miattuk nem döglünk bele egy nyamvadt tüdőgyulladásba. Miattuk tudjuk felhívni telefonon a kislányunkat, amikor már 3 órája otthon kéne lennie...

2020. jan. 27. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!