Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen opotika lehet a mikrosz...

Honda130 kérdése:

Milyen opotika lehet a mikroszkópomon? Besser Biolux NV.

Figyelt kérdés
Üdvözlök mindenkit! Van itthon egy jó kis mikroszkópom, amit szeretnék még jobbá tenni. Vennék hozzá egy jobb optikát, de sajnos nem tudok választani. Ismereteim szerint, -ami valószínűleg igen csak hiányos-, annyi választási lehetőségem lenne, hogy kiválasztom a kívánt nagyítási értéket és azt, hogy 160mm-es tubus rendszerhez van-e készítve, vagy végtelen fókuszú? Elnézést, ha nem úgy írom le ahogy szakszerűen kellene, de hát kb. ennyit értettem a dologból. :) Minden esetre addig eljutottam, hogy könnyű rosszat vásárolni. A 160 tubushossz és a végtelen között hezitálok. A konkrét kérdés ez lenne, hogy melyiket? A műszerem egyik érdekessége az, hogy kihúzható benne a Ballov cső, amivel 2x-es nagyítás érhető el, az addig elérhető nagyítások felett. Pont ez, ami megkeveri a kérdést málam. Ha kihúzható, akkor ez azt jelentheti hogy végtelen? Köszönöm, ha bárki is építő hozzászólásával igyekszik segíteni!

2020. jan. 15. 19:05
 1/2 Marci71 ***** válasza:

A mikroszkópoknál a végtelenes azt jelenti hogy az objektív a képet a végtelenbe vetíti és ezt egy a tubusba szerelt végtelenre állított távcső segítségével lehet látni. Ezek fejlettebb és drágább mikroszkópok, a Bresser végtelenes mikroszkópja konkrétan 994 euro. A Barlow lencsétől még nem lesz végtelenes ( már ha lencse és nem csak cső ). Egyébként nincs ilyen mikroszkópom de az tuti hogy nem végtelenes. Azt nem értem miért nem írják rá a lencsékre az adatait. pedig vannak a Bressernek olyan objektívjei amire szabályosan fel van tüntetve a nagyítás, numerikus apertúra, tubushossz és fedőlemez vastagság. Még az is felmerült bennem hogy nem szabványosak az objektívek, hanem külön ehhez a típushoz gyártják, mert a többi mikroszkópjukon szabványos jelölésű lencsék vannak.

Ha "jobb" optikán nagyobb nagyításút értesz, akkor nem sok értelme van mivel ennek a mikroszkópnak nincs kondenzora és anélkül nincs értelme 400x-os nagyítás fölé menni. Aminek esetleg értelme lehet az a plán objektív. Bár én inkább egy jobb mikroszkópot vennék. A kondenzor hiánya nagy hátrány egy mikroszkópnál. Sokkal jobb megvilágítást lehet elérni vele és sokat javít a képen ha jól használod.

2020. jan. 16. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 Marci71 ***** válasza:

Még néhány gondolat a témához. Igazából nagyobb nagyítású lencsére nincs is szükség. nekem a BTC mikroszkóphoz van 2,5x 4x 10x 25x 40x 60x 100x objektív, ebből a 60x és 100 x a szekrényben van védőpatronban. Néha a 60x-ost előveszem. a 100x-t még nem használtam soha. Dr. Lovas Béla a Kísérletezz mikroszkóppal című könyvében azt írja 50 év alatt alig dolgozott 800x-osnál nagyobb nagyítással. Ő a biológiai tudományok kandidátusa volt. Szóval nem biztos hogy van értelme azt a nagyobb nagyítást erőltetni, kevesebb előnye van mint hátránya.

A kondenzornak viszont sok előnye van, tudnál olyan megvilágításokat használni amit most nem. Pl. ferde megvilágítást és sötét látóteret. Ezekkel sok olyasmit látni amit sima világos látótérrel nem. nagyon sokat tud dobni a látványon a ferde megvilágítás, az egysejtűek belső szervei jobban láthatóak és az egész kép plasztikusabb, reliefszerű lesz. sötét látótérrel pedig a mikroszkóp felbontóképességénél kisebb dolgok is láthatóak. Mindkettő házi módszerekkel egyszerűen megvalósítható ha van kondenzorod.

2020. febr. 5. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!