Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tudunk kapcsolatot...

Hogyan tudunk kapcsolatot létesíteni földönkivüliekkel?

Figyelt kérdés

Most ha küldenek egy szondát lézerekkel gyorsítva az Alpha Centaurihoz, akkor viszonylag gyorsan odaérnek (kb. 20 év alatt). De ha rádióüzenetet küldenek az mégis csak 4 év alatt odaér, tehát gyorsabb lenne és kevesebb energiával.

Így is, úgy is nem biztos, hogy találunk földönkívűli civilizációt. Az is lehet, hogy primítív módon élnek, az is lehet, hogy már kihaltak. De rádiójelekkel csak gyorsabb és jobban megéri, mint űrszondával.

(Persze én is megnézném a szonda szemszögéböl a csillagrendszert, meg a bolygóit.)


2020. jan. 14. 10:41
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
55%

"Gondolj a floppy lemez pályafutására és villámgyors kihalására."

Ez nevetséges, már ne haragudj.

Ez olyan, mintha azt mondanád, hogy a klasszikus indián füstjeleket képtelen vagy észrevenni.


Ezzel szemben kb. 1 másodperc alatt azonosítod, majd azonnal elolvasod a leírását is:

[link]

Ha meg szeretnéd fejteni, az sem túl hosszú idő.

Azt ne hidd, hogy pl. ma képtelenek vagyunk floppyt, vagy akár magnószalagról programot olvasni.

2020. jan. 15. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
70%

Csak a galaxisunkban legalább ezer intelligens idegen fájnak kell lennie.

Hogy nem találtuk még mindig meg őket annak egy oka van hogy a hozzánk hasonlóak a galaxisunk túloldalán vannak. Tehát lehet létezik itt a közvetlen közelben de nem használnak, illetve nem ezt a technológiát használják. Lehet hogy nem is ismerik de ettől függetlenül még lehetnek akár sokkal intelligensebbek nálunk. Jelenleg a rádió, azaz elektromágneses úton próbálunk kapcsolatba kerülni velük nem sok eséllyel de nincs kizárva hogy sikerülne. A mi rádiójeleink is csak 100 fényévnyire tartanak és a válaszra is ugyanennyi időnk van várni. És a galaxisunk ennél jóval nagyobb.

2020. jan. 15. 04:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 Wadmalac ***** válasza:
78%

Én is arra tippelnék, hogy a Fermi paradoxon oka az, hogy az elérhető távolságban lévő esetleges civilizációk még vagy már nem rádióznak, mármint a fénysebességhez mért passzoló időintervallumon belül.


Az viszont igen valószínű, hogy a rádiós korszakon túllépett civilizációk is fognák a jeleinket, ha ők már nem is sugároznak ilyet.

Hogy miért tartom ezt valószínűnek?

Mert akármilyen fejlettek, a csillagászatra szükségük van és konkrétan az égi objektumok nem állnak át rádiós technikáról újabbra, a rádiócsillagászatra mindig szükség lesz, bármilyen új technikák születnek mellé.


Ha pedig a csillagok, galaxisok stb. rádiójeleit figyelik, a mi jeleinket is észlelhetik.

2020. jan. 15. 07:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 Tislerics Máté ***** válasza:
100%

Tudtommal még mindig a rádiójelekkel vagy legalábbis valamilyen elektromágneses sugárzással való kapcsolatfelvétel tűnik a legideálisabbnak.


Eléggé nehezen elképzelhető, hogy az idegenek úgy fejlődnek a hozzánk fogató tudományos és technológia civilizációvá, (vagy valamivé) hogy nincs tudomásuk az elektromágneses sugárzásokról. Még ha nincs is vizuális elven működő érzékszervük (szemük) ezekkel akkor is kellene találkozniuk, hiszen a közelükben lévő Csillag egészen biztosan feltűnik nekik. Az pedig csak úgy zúdítja magából az ilyeneket.


Még arról is volt elképzelés már a 60-as években hogy a legideálisabb a hidrogén 21 centiméter hullámhosszú rádiósugárzásán (körülbelül 1420 MHz) a legcélszerűbb a kommunikáció. Természetesen lődöztünk is már potenciálisan lakható régiókba nagy energiájú rádiósugarakat. De ezidáig nem jött válasz, vagy legalábbis nem vettük észre.


Az egyetlen ígéretes "anomália" a WOW! (Hűha!) jel volt. Ez csak 72 másodpercig volt észlehető és azóta sem ismétlődött meg. A jel forrását sem kisült lokalizálni és még mindig nem lehet kizárni, hogy csak 1 műhold, vagy egy totál természetes Földi esemény okozta, pl egy kósza falevél megbirizgálta kicsit a teleszkópot, stb...


A pulzárokról és eleinte azt feltételezték hogy idegen életformák nyomai mivel szabályosan ismétlődő felvillanásokat produkálnak ezek a gyorsan pörgő neutroncsillagok. Persze ha már egy értelmes civilizáció egyértelmű utalást akarna tenni arra hogy fejlett, akkor biztosan nem csak ismétlődő jeleket küldene, mert ezt élettelen dologgal is össze lehetne téveszteni. (pl egy közönséges pulzárral) A jel minden bizonnyal valamilyen matematikai mintázatot próbálna viszonylag épségben szétszórni a lehető leggyorsabban (fénysebességgel). Pl.: A Fibonacci sorozatot, ami a Kapcsolat című Carl Sagan regényen alapuló filmben is megtörténik. Ez egyértelmű jelzés lenne és valószínűleg épségben is maradhatna a jel mire megérkezik egy másik értelmes lényhez a csillagközi téren keresztül.


A matematika felfedezése ráadásul megkerülhetetlen a technológiai fejlettség eléréséhez és ez a tudományág képes csak garantáltan közös nyelvet alkotni köztünk. Aminek a segítségével már el tudnánk kezdeni kiépíteni a közös kommunikációs csatornáinkat. De ennek az alapja csakis a tudományos "nyelv" és a matematika lehet. Csak erről a módszertanról állíthatjuk, hogy semmilyen olyan genetikai vagy kulturális hatás nem befolyásolta, ami önkényessé tehetné és ez által értelmezhetetlenné az idegenek számára. Az oka lehet a kíváncsiság vagy a területszerzés, de tudomány nélkül nincs megismerés és ez minden entitásra vonatkozik...


Talán Clarke mondta még, hogy a gamma kitörések (GRB) egy része lehet akár ipari baleset is. Vagy valamilyen nagyszabású kommunikációs kísérlet. Ezek "sajnos" olyan messzi-messzi kataklizmák, hogy a túlélőkkel (ha maradnak egyáltalán) való kommunikáció is évszázados vagy évezredes szünetekkel történne a fénysebesség mint maximális sebesség miatt.

2020. jan. 15. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 dellfil ***** válasza:

"Ezek "sajnos" olyan messzi-messzi kataklizmák, hogy a túlélőkkel (ha maradnak egyáltalán) való kommunikáció is évszázados vagy évezredes szünetekkel történne a fénysebesség mint maximális sebesség miatt."


Tedd hozzá: a "messzi-messzi" időben "réges-régi". :D

Akkor hogy is van ez a most? :D


dellfil

2020. jan. 15. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 Tislerics Máté ***** válasza:
#15! Úgy, hogy a Csillagok Háborúja megtörtént eseményeket dolgoz fel... :D
2020. jan. 15. 14:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 Wadmalac ***** válasza:
95%

Nemrég néztem meg egy jópofa videót youtube-on, a címe az volt, melyik üzeneteket szeretnénk legkevésbé hallani válaszként az idegenek keresésére küldött rádiózásunkra.


Csak párat említenék.


1. Halljuk, csak lexarjuk

1.a. mert minket qrvára nem érdekelnek másik civilizációk, úgyhogy ti is hagyjatok békén

1.b. mert mocskos sötétek vagytok még egy értékelhető kapcsolatfelvételhez

1.c. mert annyira mások vagyunk, mint ti, hogy nincs miről beszélnünk, meg sem értenénk egymást.


2. Kösz, hogy hívtatok, de mi sajnos pont most kihaltunk.


3. Légyszi szállj ki a vonalból, mert zavarod a kommunikációnkat, kösz.


4. Vettük. Már jövünk is. ehe-ehe (gonosz kacaj).


5. Higgadjáá. Már itt is vagyunk.


6. Qrva gyorsan hagyjátok abba, mert ha ŐK meghallják, nektek annyi!


7. Végre valaki. Segítséééég!

2020. jan. 15. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:
93%

8. Végre dekódoltuk, hogy egy hadüzenetet küldtetek, egy hét múlva ott vagyunk.

9. Kezdjetek csomagolni, mert a bolygótok jó lesz nekünk. Köszike.

:))

2020. jan. 15. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:
91%

"a legideálisabb a hidrogén 21 centiméter hullámhosszú rádiósugárzásán (körülbelül 1420 MHz) a legcélszerűbb a kommunikáció."


Ehhez képest már kitalálták a szórt spektrumú adást is, amit egy diszkrét frekvenciájú vevővel nem is lehet fogni.

A másik, hogy miért célszerű olyan frekvencián kommunikálni, amivel a hidrogén természetes módon is megszórja az étert. Nekünk talán logikus és célszerű, de ha gondolkodásban is ennyire hozzánk hasonló lényeket keresünk, akkor tovább csökkennek az esélyek.

2020. jan. 16. 06:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 Wadmalac ***** válasza:
67%

"A másik, hogy miért célszerű olyan frekvencián kommunikálni, amivel a hidrogén természetes módon is megszórja az étert."

1. mert a hidrogénnek, mint a periódusos rendszer első elemének, egyben az univerzum keletkezésekor első elemének fundamentális jelentősége van. Akármilyen idegen civilizáció is van bárhol, ha már ismeri az asztrofizikát, a hidrogén ugyanazt jelenti.

2. mert ennek a hullámhossznak elég jó az átjutó-képessége a galaktikus porfelhőkön

3. mert ez főként a csillagközi, galaxisközi hidrogén kisenergiájú sugárzása, nem nagyon tud értelmesnek nézhető természetes adásokkal szennyeződni.


Persze más logika alapján más frekvenciák is kinevezhetőek fontosnak, ezért is figyelünk mi is széles spektrumon, a hidrogén-vonal annyiból kiemelt, hogy egyezményesen ezt nem szennyezzük a mesterséges adásainkkal.

2020. jan. 16. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!