Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a környezet politika?

Mi az a környezet politika?

Figyelt kérdés
Környezetvédelmi politika fogalma, környezet politika mit takar mik az alapelvei, egy hoszabb megfogalmazásra lenne szükségem, hogy mi is az pontosan?

#környezetvédelem #politika #természet #természettudomány #környezet #természetvédelem #környezetvédelmi politika #természetvédelmi szabályozás
2020. jan. 4. 20:11
 1/4 anonim ***** válasza:
82%

Az ember egy természeti környezetben él. Ennélfogva minden tevékenysége befolyásolja azt. És ez visszahat az emberre. Ha tehát az ember rontja a közelebbi és tágabb környezete eltartóképességét, akkor valójában - hosszabb távon - öngyilkos lesz.

A politika minden olyan cselekvés, amely az embere kegymás közötti viszonyait és az életét befolyásolja.


Ezután sorra vehetjük, mik ezek. Az emberek lehetnek tudatosan vigyázók (ahogy a saját lakásukat időnként rendbe szedik), És lehetnek felelőtlenek. A politika dolga erre figyelni és befolyásolni. Propagandával, iskolával, törvényekkel, ha kell, büntetéssel. Ide tartozik konkrétan mindenfajta hulladékgyűjtés a háztartási szeméttől a szelektív gyűjtésen át az építési sitt kezeléséig. Ha ezt nem szervezik jól, (használhatóan), az emberek nem fogják betartani, mindent elönt a kosz, a levegő poros, nő az asztmások száma, végső soron csökken a várható életkor.

A közlekedést sokféleképpen lehet szervezni, a tudatos környezetpolitika figyel a légszennyezésre megfelelő járművek, menetrend és sok más eszköz bevetésével.

Az ipar szerkezete is sokféle. Lehet gondolni az energiatermelés környezetbarát megvalósítására (szerteágazó lehetőségek), lehet törődni az ipari létesítmények kibocsátásával a füsttől a légszennyezésen át a fel nem használt nyersanyag vagy melléktermék kezeléséig.

Az élet része, hogy enni inni kell. Nem mindegy mit iszunk, ez a folyóink és élővizeink tisztaságán múlik, a föld alatti készletek kezelésén és megőrzésén át. Eszünk növényeket (zöldség, gyümölcs), amit nem mindegy, miként termelünk meg. Meg az se, mit. Eszünk húsfélét, ehhez állattartás kell, amit azonban lehet a környezet óvásával és rombolásával is végezni. Ez agrárszakmai megfontolást igényel, és jobb, ha dilettánsoknak nincs lehetőségük beleszólásra. Mindezekhez megfelelő törvényi környezet és ismeretterjesztés (oktatás) szükséges.


Röviden szólva: mindaz, amit körülöttünk tapasztalunk az ország bármilyen tevékenysége, azt lehet környezetbarát és környezetromboló módon is csinálni. Egy jó környezetpolitika ennek minden részletére figyelve (beleértve azt is, mire van pénz egy adott időpontban) hoz létre egy folyamatosan működő olyan rendszert, amelyben senkire se rónak olyan plusz terheket, amit valamiért nem tud végrehajtani. Végső soron még egy pénzügyi terv (államháztartás) is elkészíthető így és úgy, tehát ez is része a környezetpolitikának. Csak persze e sorozatban vannak fontosabb és kevésbé fontos, direkt és áttételes részek is. Ezek összehangolása jelenti a környezetpolitikát.

2020. jan. 4. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
Egy fontos összetevő kimaradt. A környezetbe az ember is beletartozik. A buta ember ha lehet mondani, a leginkább környezetszennyező. És nagyon nehéz ellene védekezni, mert arrogáns, leginkább abba szeret beleszólni, amihez nem ért (azaz mindenbe).
2020. jan. 5. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm az előző hozzászóló válaszást időközben találtam egy forrást közzéteszem hátha másnak segit.

A környezetpolitikák típusai

• Reaktív (követő jellegű) környezetpolitika: a már bekövetkezett, vagy eleve várt környezeti károkat igyekszik enyhíteni, mérsékelni. – gyógyító, enyhítő környezetpolitika – hatásorientált környezetpolitika – forrásorientált környezetpolitika • Preventív (megelőző) szerkezetváltó környezetpolitika: amely hatásmechanizmusai révén a megelőzést, a társadalom egészének környezetbarát irányba való terelését célozza

Széchenyi István Egyetem Környezetpolitika

Gyógyító környezetpolitika • A környezetpolitikának "tűzoltója" vagy "mentőorvosa". • A már bekövetkezett károsodásokat igyekszik enyhíteni. • Általában ez a fajta környezetpolitika a legdrágább és a legkevésbé hatékony megoldás. • A környezeti bajok "gyógyítása", az utólagos helyreállítás irányulhat. • A kipusztult állat- vagy növényfajt nem lehet újra megteremteni.

Széchenyi István Egyetem Környezetpolitika

Hatásorientált környezetpolitika • Az immissziós állapoton, a környezetminőségen kívánnak javítani, amikor a kibocsátások nem csökkennek. • Ilyen technikai eszköz pl. a levegőszennyezés esetében a városok levegőminőségének javítása elkerülő utak építésével, a zajhatás csökkentése hanggátló falak telepítésével. • Vízszennyezés esetén egy tó megtisztítása, a hulladékok esetében a megbízható lerakás feltételeinek megteremtése stb.

Forrásorientált környezetpolitika • Ez a környezetpolitika eszközeivel és módszereivel együtt a legszélesebb körben elterjedt. • Célja a károsanyag-kibocsátás csökkentése. A klasszikus "end of pipe" csővégi eljárások többnyire a direkt szabályozó eszközök (normák, határértékek, bírságok) negatív ösztönzésére jöttek létre. • Előnyük az, hogy jelentős környezetszennyezés esetén látványos eredményeket produkálnak és sikerélményt adnak az érintetteknek. • Klasszikus példái ennek a környezetvédelmi gyakorlatnak a kéményekbe beszerelt szűrőfilterek, az üzemekben megépített víztisztítók, autók katalizátora a hangszigetelések stb. • Hátránya az, hogy mivel az alaptechnológia a tisztító rendszerek nélkül is működik, sőt olcsóbban működik, az érintettek igyekeznek a környezetvédelmi berendezéseket elhagyni. • Esetenként komoly gazdasági előnyökkel is járhat, amennyiben technológiától függően hozzájárul hasznos anyagok visszanyeréséhez és termelésbe való visszaforgatásához (ld. pl. cementipar porleválasztás, fáradtolaj-hasznosítás)

Szerkezetváltó, megelőző (preventív) környezetpolitika • A környezetpolitikák közül ez a típusú az, amely a legpozitívabb értékelést kaphatja. • A gazdaságot, ill. az egész társadalmat a környezetbarát irányba tereli. • Környezetei erőforrás használata, technológiai folyamatokba integrált megelőző jellegű beavatkozások • Célja a társadalom olyan átalakítása, amely a hosszú távú, a természettel harmóniában levő átalakulást segíti elő. • E környezetpolitika végső célja a fenntartható fejlődés biztosítása.

echnológiától függően hozzájárul hasznos anyagok visszanyeréséhez és termelésbe való visszaforgatásához (ld. pl. cementipar porleválasztás, fáradtolaj-hasznosítás)


Széchenyi István Egyetem

Környezetpolitika

2020. jan. 5. 17:53
 4/4 A kérdező kommentje:

Környezetpolitika: a környezetvédelem terén megfogalmazott fő célokat, alapelveket, a megvalósítás feltételrendszerét foglalja össze a fenntartható fejlődés biztosítása érdekében.

• Célja

– Iránymutatóként szolgáljon a környezet védelmével kapcsolatos feladatok megvalósításában

– Csökkentse a környezeti kockázati elemeket

– Segítse a gazdasági-piaci lehetőségeket.

2020. jan. 5. 17:54

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!