Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Elektronhéjak telítődése,...

Elektronhéjak telítődése, hogy is van ez?

Figyelt kérdés

A nemesgázok telített elektronhéjakkal rendelkeznek. He 2 elektron, Ne 10 elektron, Ar 18 elektron stb. A héliumnál és a neonnál még nem akadnak gondjaim, de az argonnál valami nem stimmel.

A héjak úgy jönnek egymás után, hogy K,L,M...

Az M héjra 18 elektron fér rá. Tehát nem akkor lenne telített az argon, ha 2+8+18 elektronja lenne? Hiszen ekkor telített az M héj.

Azonban ez azért nem jó, mert a 4s alhéj hamarabb telítődik, mint a 3d. Tehát igazából akkor lenne telített az M héj, ha 2+8+2+18 lenne az elektronok száma. A M héj akkor telített, ha a összesen 30 elektron van az atomban, ahogy én értem.



2019. dec. 26. 22:07
 1/5 A kérdező kommentje:

Tehát ha 18 elektronunk van, akkor az M héj nem telített.

Vagy egyáltalán ezeknek az átfedéseknek az elektronhéjak között mi az értelme?

2019. dec. 26. 22:20
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

A 3d alhéjak csak a 4. periódusban töltődnek fel. Az Ar elektronszerkezete [Ne]3s^2 3p^6. Mint látod, hiányzik a d alhéj a képletből. A Kr elektronszerkezete pedig [Ar]3d^10 4s^2 4p^6. Itt is hiányzik a 4d és a 4f alhéj, helyettük van 3d. Az előző periódus d alhéja áttolódott ide, a 4. periódus 4d alhéja pedig áttolódott az 5. periódusba, a 4f alhéj pedig egyenesen a 6. periódusba.

A bonyolultabb alhéjak, mint a d, f, stb. csak későbbi periódusokban töltődnek fel, mivel túl magas az energiaszintjük.


Egyébként nem túl hasznos dolog K, L, M héjakban gondolkodni. Ha alhéjakban gondolkodsz, akkor azonnal azt látod, hogy a 3s és 3p alhéjak lezártak az Ar-ban, de a 3d alhéj még el se kezdődött. És magadtól is kitalálhatod, hogy mi történt. Ha próbálod egyben kezelni az M héjat, akkor nem látsz semmit. Én legalábbis így látom a dolgot.

2019. dec. 26. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Valóban nem telítetett, de a elektronok közötti elektromos taszítás eltérő mértékben megnöveli az egyes alhéjak energiaszintjeit, aminek az az eredménye hogy az argon esetében a 3d alhély energiaszintje annyira megemelkedik a 3s és 3p alhélyakéhoz képest, olyannyira hogy egészen a 4s energiaszint környékére kerül az argon esetében, ezéltal az argon 8 elektronos vegyértékhéja nagyfokú stabilitást mutat. A mai napig egyetlen egy argon vegyületet sikerült mindössze kipreparálni, az argon-hidrogén-fluoridot -270°C-on.
2019. dec. 26. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
A stabilitás lényege az elektronszerkezet geometriai elhelyezkedése: az s2p6 teljesen feltöltött konfiguráció nagyfokú szimmetriával rendelkezik, kompakt, ezért nehezen zavarható (perturbálható) külső hatással (mondjuk egy másik atom elektromos erőtere által).
2019. dec. 27. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha vizuális típus vagy, az előttem szólók magyarázatát egy ábrával tudom segíteni, hogy a különböző alhéjak energia szintje milyen sorrendben növekszik.

[link]

2019. dec. 28. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!