Ezt a sok műanyag hulladékot hogyan tudjuk ártalmatlanítani? Az jó megoldás, hogy ha elássuk jó mélyre? Lebomlik a föld alatt?
még a vérünk is. Ez a történet kb egy évtizedes, tehát a hosszútávú hatásait senki sem ismeri, de az biztos hogy nem egészséges. Sajnos a fogyasztói társadalom termeli a szeméthegyeket, és csak valami drasztikus közbeavatkozással lehetne ennek gátat szabni, mert a gyártók a profit miatt maguktól sosem mondanának le a műanyag csomagolóanyagokról.
Sajnos világméretű a probléma, és csak globálisan lehetne csak kezelni. Annak csak minimális hatása lenne ha mondjuk holnaptól betiltanák a nem lebomló anyagú csomagolóanyagok használatát az unióban, amikor másik hatmilliárd ember meg nagy ívben tenne rá. Döbbenetes hogy pl a Földközi- tengerbe percenként majdnem 40 ezer PET palack kerül szemét formájában. Mielőtt arra gondolnál hogy ezt a mind a turisták dobálják bele, ki kell hogy ábrándítsalak, mert pont a helyiek szennyezik, teszik tönkre saját megélhetési forrásaikat. Mi szeméthegyeket gyártunk, aztán amikor már olyan magasak lesznek hogy veszélyes a munkagépeinek felmenni rájuk, rakunk rá jobb esetben egy-két méter földet azt jólvanazúgy. A mediterrán tengerek mellett pedig az a gyakorlat, hogy nyáron az időszakos folyók száraz medrét telehordják szeméttel, aztán az őszi-téli esőzések szépen belemossák a sok ganét a tengerbe, és ez évszázados hagyomány náluk. Csak amíg száz éve a lebomló szerves hulladék volt ez a szemét, addig ennek most műanyag a nagy része. Harminc-negyven éve a tengerpartokon az algásodás jelentette a fő gondot, most már pluszban jön a műanyag is.
Nemrég hívták fel a figyelmemet egy új magyar találmányra, ha jól emlékszem 2017-es, ami akár megoldhatja a hulladékok problémáját.
Egy betonadalékról van szó. Sóder helyett felhasználható bármelyik műanyag hulladék , gumi , szennyezett föld, kommunális hulladék, szalma és még nem is tudom miket írt.
Közvetlen ismerősöm próbálta mivel épp ismeri a feltalálót. Kissé nehezebben simítható, mint a normál beton, ezért javallott 2cm-t a tetejére normál betonból, feltéve, ha igényes helyre kell.
Két szigorú feltétel kell a jó megoldáshoz.
1. Az emberiség túlnyomó része akarja, hogy fel legyen dolgozva a hulladék.
2. Az emberiség egy picike részének legyen annyi ismerete, hogy erre képes.
Jelenleg egyik feltétel sem teljesül maradéktalanul, ezért a megoldás is részleges. Ám az nyilvánvaló, hogy ha egymillió meg akarja oldani a problémát, egymilliárd meg nem, akkor nem is fog sikerülni. Meg az is nyilvánvaló, hogy elég sok kutatás kellett ahhoz, míg sikerült például ilyen műanyag zacskókat gyártani. Most ahhoz kell elég sok kutatás, hogy miképpen lehet újrahasznosítani. Mert hogy lehet, ahhoz semmi kétség nem fér. Ahhoz már inkább, hogy feléri-e ésszel az emberiség, hogy ez szükséges.
Nagyon nehéz megoldani az újrahasznosítást.
A zacskóknál ez szélmalomharc.
Annyira kicsi a súlya egy zacskónak, hogy nem éri meg átvizsgálni, hogy elég tiszta e a feldolgozáshoz.
Senki sem fogja otthon tökéletesen tisztára elmosni.
Vagy ha 999 ember el is mossa de 1 ember bedob a közösbe egy pvc darabot, akkor 999 ember munkája egy pillanat alatt szertefoszlik.
Az említett betongyártás tökéletes megoldás lehet. Nem lényeges, hogy mi kerül bele, még a cigi csikkből is beton lesz.
Szakmámból adódóan volt szerencsém újra feldolgozott műanyagból új terméket készíteni. Az utolsó műveleteknél derült ki, hogy szennyezett volt a műanyag és kidobhattuk az egész munkát.
Soha többet nem fogok újrahasznosított anyagot vásárolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!