Az elektromágneses hullámok rajzolásánál az E és B (ill. H) értékek időbeli szinusz görbéit miért rajzolják azonos fázisban? Szerintem 90 fokos fáziseltérésben kellene ábrázolni.
Nézetem fizikai magyarázata a következő egy rúdantennában!
Abban a pillanatban, amikor a töltések szétválasztódtak, az E értéke elérte a maximumát, de ebben a pillanatban az áramerősség értéke - és vele együtt a B és H értéke értéke - nulla. Ebből fakad a 90 fokos fáziseltérés.
Más megközelítés: egy ideális induktív tekercsben az áram és a feszültség fázishelyzete között 90 fokos az eltérés.
Azért van azonos fázisban az elektromágneses hullámoknál E és B mert az E elektromos térerő és a B mágneses indukció térereje is fénysebességgel épül ki.
Megjegyzés: valószínűleg alacsony színvonalú középiskolás lehetsz kevés tudással aki megpróbál erősködni abban amihez nem ért.
Kedvbes "dq"
"Ugye tudod hogy az E és a B azok nem a feszültség és az áramerősség?"
Tudom, mert azokat U és I betűkkel jelöljük.
A kérdésre kellett volna válaszolnod.
Kedves "D NMR "!
"Azért van azonos fázisban az elektromágneses hullámoknál E és B mert az E elektromos térerő és a B mágneses indukció térereje is fénysebességgel épül ki."
Ez is rossz válasz. A kérdésem lényegét nem értetted meg. És ami még rosszabb, hogy ezt írod: "valószínűleg alacsony színvonalú középiskolás lehetsz kevés tudással aki megpróbál erősködni abban amihez nem ért."
Ezek alapján én pedig azt feltételezem, hogy a jelenségek fizikájával nem vagytok képben.
Ha a térben az elektromos térerősség (E) pillanat értéke maximumon van, akkor a mágneses térerősség (H) értéke ebben a pillanatban nulla kell legyen. Mágneses térerőt csak a mozgó elektromos töltések tudnak létesíteni.
Ez az én dilemmám. Ezt kellene megmagyarázni, miért gondolom így.
Bocsánat, azt hiszem félreolvastam/értelmeztem a kérdésedet. (Bár átolvasva is zavarosnak tartom – miért a rajzolásra kérdezel rá, mit értesz hullám alatt stb stb.)
Vákuumban haladó EM sugárzás esetén E és B azonos fázisban vannak. Antennában (és az antennához közel) el vannak csúszva.
Ha valamelyik érdekel, keress rá, vagy írd ki értelmesen.
Ha egyszerre ugrálnak, akkor valahol oda van írva, hogy szigetelőben, vagy az, hogy nem vezetőben.
3 SÍKHULLÁMOK TERJEDÉSE rész ebben:
Kedves kérdező!
Azon ábrázolások, amikről beszélsz, a Maxwell-egyenletekből levezetett EM hullám megoldáshoz készültek, amely esetben egyértelműen azonos fázisban van E és B (ez a megoldásból következik). Ez a levezetés nem rúdantennára, hanem vákuumra érvényes. Ezt több hozzászóló is említette.
A probléma az, hogy a két esetet összemosni, valamint azt mondani, hogy az elektromos térerősség és a feszültség között a jelölés a különbség (ugyanez a mágneses párjukra), eléggé amatőr hiba. Szerintem érthető, hogy a második hozzászóló miért gondolja úgy, ahogy. Ráadásul erre ráteszel egy lapáttal, és megmondod, hogy nem értjük a kérdésed lényegét, amikor a kérdésed lényegileg hibás. Azt tudom tanácsolni, hogy gondolkozz el a hozzáállásodon.
Kedves Mindenki!
Aki szeretne nekem segíteni, az ne ítélkezzen, hanem magyarázzon! Ennek megkönnyítésére írom az alábbiakat. Segítséget kérek középiskolás fokon!
Eddig nem szerettem volna hosszan leírni a problémám körülményeit, de most kénytelen vagyok megtenni, bízva abban, hogy lesznek megértő segítők.
Unokám emelt szintű érettségire készül fizikából, és segítek neki a felkészülésben. NE kapjátok föl a fejeteket! Én 68-ban végeztem a BME Villamosmérnöki Karán, és végzés után egy középiskolában elektromossággal összefüggő tantárgyakat tanítottam, úgymint: elektrotechnika, villamos gépek, villamos mérések, stb. (nyugi, jó eredménnyel)
Ne felejtsétek el: ebben az időben még nem volt internet, számítógép. A számításokat logarléccel végeztük, a megértéshez pedig szükség volt erős képzelőerőre, és gondolkodásra. Szemléltető eszközök pedig nem voltak ezekhez az elektromos jelenségekhez.
Mivel nagyon kreatív vagyok, a tanítás megkönnyítésére a nehezebben elképzelhető (magyarázható) elektromos jelenségek megértéséhez – a kereskedelemben nem kapható – különleges, de egyszerű szemléltető eszközöket fejlesztettem és készítettem el. Pl.: villamos megosztás jelensége,..., transzverzális hullámok szemléltetése, stb.)
A fent leírtak alapján megnyugtatok mindenkit, hogy az elektromos és mágneses térerősség, illetve a feszültség és az áramerősség definíciójával tisztában vagyok (és mellőzöm ennek bizonygatását), de a felvetett kérdésre a fent adott egyik válasz, miszerint azért vannak azonos fázisban az E és H hullámok mert azok fénysebességgel haladnak, ettől még azt nem lehet megérteni, legfeljebb elfogadni!
A Maxwell-egyenletekre sem lehet hivatkozni egy középiskolásnál, mivel az még korai.
A feladat tehát az, hogyan lehet elmagyarázni egy középiskolás tanulónak az elektromágneses hullámokra vonatkozó fontosabb tudnivalókat, aki még nem hallott még a Maxwell-egyenletekről. Jelen esetben egy fizikai képre lenne szükség, amennyiben ez lehetséges. Sajnos én nem tudok elszakadni attól a "beidegződéstől", hogy ha az E maximum, akkor a H értéke nulla.
Megkockáztatom: a matematika bizonyos magasságokban (mélységekben) már elszakad a fizikai valóságtól, és átcsap filozófiába. Ezért van az, hogy a matematikusok szerint létezik mágneses monopólus is, mert a matematikai képletekből ez adódik.
Ahol én akadtam el, az a következő, miért írhatók le (azonos fázisban) a komponensek a monokromatikus síkhullámokra az alábbi formában?
Monokromatikus síkhullámra igaz:
Ex = Exo sin(ωt – kz)
Hy = Hyo sin(ωt – kz)
Miért nincs fáziskülönbség?
Köszönöm a fáradozásokat.
Én úgy emlékszem (de lehet ebben tévedek), hogy tőlem kérdezték a Maxwell-egyenleteket emelt érettségin (ez 5 éve volt). Igazából matematika fakton van integrálás-deriválás, onnantól nem nagy lépés az egész, ráadásul ha most nem, egyetem 1-2. félévében kelleni fog. Őszintén szólva, lehet valaki nálam okosabb enélkül is el tudja mondani, de nem tudok elképzelni olyan helyzetet, ahol EM hullámterjedést vizsgálunk Maxwell-egyenletek nélkül. Gyakorlatilag akármilyen közegben, helyzetben, még plazmában, whistlereket vizsgálva is ezekből vezetjük le az érvényes egyenleteket.
Annyit még hozzáteszek, hogy a második hozzászóló nem azt mondta, hogy E és B azért azonos fázisúak, mert fénysebességgel haladnak, hanem azt mondta, hogy ezek tere fénysebességgel épül ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!