Foszfátion hogyan keletkezik? (PO4 3-)
A foszforsavból három proton leadásával.
A foszfornak 5 vegyértéke lehet, minthogy V. főcsoportba van. Ha rákeresel a H3PO4 szerkezeti képletére látni fogod, hogy foglalja el az oxigén ezeket. A foszfátionban egyébként a kettőskötés és a nem kötő párok delokalizálódni fognak, hogy stabilabb legyen az elektronszerkezet.
Már megtaláltam a választ de köszönöm :D
Még az is érdekelne, hogy a glikolízis első lépésében amikor glukoz-6-foszfát keletkezik 1 ATP befektetésével, akkor 1 víz is kilép ugye? Csak mert amikor a foszfátion kapcsolódik a glükózhoz akkor felesleges 2 hidrogénnek és az 1 oxigénnek ki kell lépnie.
Nem, mert az ATP hidrolíziséhez meg alap esetben egy víz beépülése kell. Itt a glükóz-foszfát kondenzációból származnak a szükséges atomok.
Itt látszik a reakció pontos mechanizmusa:
"Ezt az ábrát kicsit nehéz értelmezni :D. "
Ammár igaz. :D
"Nem nagyon értem hová tűnik a 2 db hidrogén."
Az ATP-ben a foszfátcsoportok oxigénatomokon keresztül kapcsolódnak egymáshoz. A kötés felbomlása hidrolízissel történik (az egyszerűség kedvéért nem ionos formába írom fel):
...P-O-P... + H2O -> ...P-OH + HO-P...
A kérdésben szereplő reakcióban a két hidrogén- és egy oxigénatom nem vízmolekulából származik, hanem az általad említett helyről. (A mechanizmus igazából kicsit bonyolultabb.)
Igen, és az egyik hidrogén az ADP-hez kapcsolódik amit az le is ad.
A másik OH pedig kapcsolódik a foszforhoz mivel az leszakadt az oxigénről.
Viszont a képletben a glükózhoz hozzákapcsolt foszforion már az OH nélkül van feltüntetve. Ezért ch2o PO3 mert az az OH leszakadt róla. A glükózról pedig a Hidrogén, ezért tud a foszfátion hozzákapcsolódni. És ugye így van egy elvileg fölös OH és egy H valahol és erre írtam a vizet. Viszont akkor ez hová kerül? :D Vagy itt már bonyolultabb a dolog?
"És ugye így van egy elvileg fölös OH és egy H valahol és erre írtam a vizet."
A képen az oxigénatomok jelölve is vannak, így látszik, hova kerülnek (ami nincs jelölve, annak nem is változnak a kötései). A glükóz oxigénje (6-os) közvetlenül a foszforhoz kötődik. A glükóz -OH csoportján levő hidrogén (pontosabban hidrogénion) a gamma3 oxigénatomra kerül, amiről korábban egy hidrogénion leszakadt. Ez a hidrogénion pedig rákerül(het) a béta3 oxigénatomra. Annyi igaz, hogy a hidrogénion átadódás során képződik egy vízmolekula (hidroxidionból, ha jól látom), de csak azért, mert a reakció protonleadással jár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!