A fekete lyukak közepében nincs semmi?
"A saját idejében számolva viszont ennyire rövid ideig."
Ez így van, feltéve a rendelkezésére áll-e annyi idő.
A mittudoménmi jelenleg hivatalos szakkifejezés, mert senki sem tudja, mi van odabent.
:)
A helyzet az, hogy mióta az ember a "kutatás" nevű cselekvésbe belevágott, mióta létezik és értelmezhető a "tudomány" fogalma, azóta ez a tevékenység eléggé azonos.
Az ember észrevesz valamit, az elgondolkodtatja, alkot egy modellt és kipróbálja (megfigyeli), használható-e. Néha keveset kell gondolkodni, néha sokat, néha elég egy ember, néha sok kell hozzá. De az "észrevesz --> gondolkodik --> modellt alkot --> kipróbál --> mindent rendben talál/nem talál rendben" sorozat mindig azonos. És csak a végén jelenthetjük ki, hogy ismerjük a természet ezen részletének működését és tudjuk, mi van. A fekete lyuk belsejéről az utolsó lépés és az ebből származó következtetés hiányzik, tehát a "modellt alkot" fázisban vagyunk. A "semmi" eléggé szokatlan, és nem tudnánk magyarázni, de emiatt nem elvethető. Legfeljebb a vizsgálási sorrend végére helyezhető.
Más szavakkal, a kérdés nem értelmezhető, nem megválaszolható, de ábrándozni lehet, csak tudni kell, az nem a természet működése, hanem a gondolat szabadsága.
Én azt tartom valószínűnek, hogy egy hatalmas méretű csillaghoz hasonló fúziós reaktor van a közepében.
Ha benne lennénk, (és tegyük fel, hogy életben maradnánk) akkor a tér fekete lyukon kívüli részét, azaz a körülöttünk lévő világot nagyon furának látnánk.
A téridő mérete relatív. Egy külső szemlélő által gombostű hegynyi méretűnek észlelt tér terület is pontosan ugyanakkora, mint bárhol máshol, csak oda kell menni és a részének lenni.
A behullik részhez:
Vegyünk egy álló, töltetlen stb FLY-at, essen bele egy labda, nézzük innen a Földről. Ekkor az igaz, hogy soha nem lehet információnk arról, hogy behullott a labda a lyukba. De az is igaz, hogy egy idő után már nem tudjuk megakadályozni azt, hogy behulljon. (Azaz ha egy fényjelet küldenénk a labda felé, az már nem érné el soha a horizonton kívül; nyilván egy űrhajó még annyira sem.)
A labda behullása, mint esemény, _térszerű_ relációban áll velünk, illetve az univerzum minden normális eseményével.
Tehát pont olyan relációban áll a labda behullása, mint mondjuk a Nap "mostani" állapota.
Az, hogy milyen időkoordinátát rendelünk hozzá, az kb mindegy. Mondhatjuk azt, hogy a végtelen távoli jövőben van, mivel semmi információnk nincsen róla. Meg azt is, hogy a múltunkban van, mivel nem tudunk rá hatni. Vagy azt is, hogy "éppen most" hullik be az a labda, mivel térszerű esemény hozzánk képest.
Ez utóbbiak annyival jobbak a plusz végtelennél, hogy lehet velük számolni. (Annyival rosszabbak, hogy a behullás véges időkoordinátájú, és ez nem teljesít _mindent_ amit Mari néni a véges időkoordinátájú eseményektől elvár, pl azt, hogy előbb-utóbb legyen róla információja.)
Itt van pár: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!