Tudtok modern fajelméleteket?
Nem tudom mire lennél kíváncsi.
Pl valaki vizsgálta-e a gepárd/elefánt/szalamandra populációkat, és leírt volna különböző variációkat egyazon fajon belül?
Ilyenből sok van.
De nincs neki külön elmélete, mert ez következik a genetika már megimert törvényszerűségeiből.
Pl alapító hatás (avagy palacknyak-effektus), mikor egy adott faj egyedeinek egy része teljesen izolálódik a többi fajtárstól (pl egy addig benépesítetlen szigetre vetődik néhány egyed, vagy hirtelen egy tóban rekednek ha pl vízi állatokról van szó).
Ebben az esetben azért alakulhat ki nem is túl nagy idő alatt egy sajátságos variáció, idővel akár alfaj vagy külön faj az elszigetelt egyedekből, mert nagy mértékben meghatározza az összes későbbi leszármazott génkészletét az alapító egyedek génkészlete.
Pl a komodói varánusznál borzalmasan nagy a beltenyésztettség mértéke, ami azért következett be, mert nagyon kevés egyed alapította az ottani populációt még a múltban.
De ez minden élőlény csoportra igaz. Növényeknél, gombáknál, baktériumoknál is egyetemesen működik az evolúció ezen hatása.
Pl van olyan hogy egy növény fajon belül kicsikét eltér két variáció a levelükben található rovarok elleni anyagok tekintetében. Az egyik faj hatóanyaga például nem csak a levéltetveket tartja távol, de az egyéb ízeltlábúakat is (pl lepkék hernyói).
Ettől még egyazon fajhoz tartoznak a növények, de két különböző variáció.
Ugyanehhez a témához kapcsolódik pl a gyűrűfaj fogalma (Ring species).
Nagy földrajzi elterjedésű fajoknak sok variációja, alfaja alakul ki idővel.
"fajelmélésznek"
Szerintem inkább az ökológus, evolúcióbiológus, zoológus szavakkal próbálj utánajárni.
Angolul érdemes megtanulni, célirányosabban haladhatsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!