Mi a háttere annak a tételnek, miszerint termékeny utódot csak egyazon faj képviselői hozhatnak létre?
A biológiában a fajt mint a rendszerezés alapegységét szokták prezentálni,azzal a klasszikus definícióval karöltve,hogy közös származású,külső és belső lényegi tulajdonságokban megegyező,egymással szaporodva termékeny utódot létrehozni képes egyedek csoportja. A kérdésem a következő:Milyen citológiai/genetikai/szaporodásbiológiai magyarázat van a különböző fajok utódjainak meddősége mögött?
Válaszokat előre is köszönöm!
"A genetikai különbség hogyan tudja ezt "megakadályozni"?"
A kromoszómák nem tudnak rendesen párba állni a sejtosztódásnál és aszimmetrikusan vándorolnak az utódsejtekbe, ami általában halálos következményű. De ez a "nem tud szaporodni a másikkal" kritérium már rég nem érvényes, pláne a növényeknél.
Mostmár értem! Igaz,biológiatanárnőm is említette félszóval,hogy a homológ kromoszómák miatt,de nem fejtettük ki.
Nagyon szépen köszönöm mindkét válaszolónak!
A kromoszómák eltérésén kívül bármi más is lehet, pl. eltérő hőmérséklet, kémiai viszonyok, idők, stb. - ami a terhességet megakadályozza.
Nem beszélve arról, ha pl. nincs vonzerő, stb. ezért már szex sincs.
Ezen kívül előfordulhat bármelyik fajnál (embernél is), hogy egyes példányok EGYMÁSSAL képtelenek szaporodni - mint ahogy az is, hogy közeli fajoknál egyesek mégis képesek szaporodni egymással.
Baktériumoknál ez mindennapos, de pl. az emberré válásnál is az emberi fajok (előemberek) még legalább hatszor visszakereszteződtek a majmokkal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!