Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az égitestek tömegvonzásából...

Az égitestek tömegvonzásából adódik az, hogy egyszer a földet bekebelezi a nap?

Figyelt kérdés
Vagy a föld a holdat? Azonban úgy olvastam, hogy a hold elvileg távolodik.
2019. nov. 16. 11:59
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
4%

Azért ez ettől bonyolultabb...

Alapvetően minden vonz mindent, de az ősrobbanás elmélet miatt látjuk a tágulást. Illetve vannak óriási mérető fekete lyukak amik másképp vonzanak stb:)

Emellett a tömegvonzás mellett ott van még a sok különböző sebesség, és gyorsulás... Erről szerintem neked egy hozzáértő leadhatna 1 egész évet mint kurzust és akkor se értenéd, de a lényeg hogy a nap nem kebelez be senkit, valószínűleg előbb robban fel:)

2019. nov. 16. 12:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
86%

Jó lenne tudni, hol olvastad a bekebelezés dolgot, mert így nem egyértelmű.

Egyrészt a Nap vörös óriás állapotában nem fogja feltétlenül bekebelezni, de rendesen felperzseli. A Nap külső, felfúvódott rétege kicsit lehűl ugyan, de nagyon közel kerül hozzánk, szinte a teljes nappali égboltot betölti majd. A vörös óriás állapot a csillagok életének egy szakasza, amikor a hidrogén fogyóban van a többi anyaghoz képest, és kezdenek átalakulni a benne zajló folyamatok. (Kb. öregszik és haldoklik a csillag.)

A másik, amikor a kisugárzott gravitáció hullámok miatt energiát veszít egy rendszer. Ez a Föld-Hold esetében annyira lassú folyamat, hogy bőven ellensúlyozza pl. az árapály energia-egyensúly miatti Hold távolodás.

2019. nov. 16. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
12%
A #1 válasz nem releváns, a kérdésre nem válasz. Az az elmélet, hogy a Nap bekebelezi a Földet, onnan származik, hogy a Nap tömege időben csökken (a kibocsájtott energia miatt) így a gravitációja is csökken. Emiatt növekszik az átmérője, és benyeli a Földet sok idő múlva.
2019. nov. 16. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Rosszul írtam le, nem a vörös óriásra gondolok, hanem arra, hogy ha a csillag a kozeléppontja felé vonzza a bolygót, akkor egy idő után a földnek neki kellene mennie a napnak? És a többi bolygónak is, pl. a Merkúrnak?
2019. nov. 16. 12:26
 5/14 anonim ***** válasza:
25%

Ha viszont csökken a tömege, a gravitációja is szintúgy csökken, így a körülötte keringő bolygók pályája is változik.

Viszont tegyük fel hogy tényleg megnő akkorára... azt mondod hogy előbb nő meg mint hogy összeomlana a nap?

2019. nov. 16. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
78%

"ha a csillag a kozeléppontja felé vonzza a bolygót, akkor egy idő után a földnek neki kellene mennie a napnak"

A körpályának nézz utána (vagy ellipszis, most mindegy). Attól még nem fog a Nap felé haladni a Föld, hogy a rá ható erő a Nap felé mutat. Hosszú távon felborulhat ez az egyensúly, közeledhet vagy távolodhat is a Naptól, de ezek is olyan lassú folyamatok, hogy valószínűleg a Nap élete hamarabb véget ér, mint hogy ezektől kelljen tartani.

2019. nov. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
26%

"a Nap tömege időben csökken (a kibocsájtott energia miatt) így a gravitációja is csökken"

Ez mintha egy 50-60-as évekbeli (akkoriban keleten erőltetett) elmélet és az einsteini fizika keveréke lenne. Nem mondom, hogy légből kapott, de hiányos gondolatmenet, és nem ez fogja meghatározni a Naprendszer jövőjét.

2019. nov. 16. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
0%
Nem, nincs ilyen valós elmélet. Álhírek, mesék lehetnek (sőt vannak), de e pillanatban egyfelől a pályák elég stabilnak tűnnek, másfelől nem nagyon van apparátus ilyesmi kiszámolására föld esetében. Legfeljebb becslések, de azok nem erről szólak.
2019. nov. 16. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:
16%
#7 Ez valóban egy 60-as évekbeli elmélet, régi szovjet szakirodalmakban is olvashattok róla. Viszont a kérdés nem a Naprendszer tönkremenetelére vonatkozott, hanem arra, hogy a Nap miként kebelezheti be a Földet. Amit felhoztam ez csak egy elmélet, amit valaki vagy megért vagy nem. Ha valakit meg célirányosan a naprendszer tönkremenetele érdekel, akkor arra külön keressen rá, számtalan más elmélet van. Amit felhoztam az csak egy a sok közül. Azért meg hogy valaki egy lehetőséget megemlít, kérem ne pontozzon le.
2019. nov. 16. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 EagleHUN ***** válasza:
64%

"Az égitestek tömegvonzásából adódik az, hogy egyszer a földet bekebelezi a nap?"


Ez még vita tárgyát képezi tudományos körökben is hogy vörös óriásba átmeneteként eléri -e a föld pályáját vagy csak a koronája vagy az sem.

Mielőtt ledobja a külső rétegeit.

A Merkúr és Vénusz tekintetében biztosak hogy igen, de a földnél nem.

Nagyon sok változós a dolog amit figyelembe kell venni!

Ilyen dolgok játszanak bele:


- A Jupite húzza kifelé szép lassan a belső bolygókat tehát a pályájuk nagyon nagyon lassan de egyre nagyobb kört ír le a nap körül egyre messzebb keringenek.


- A nap tömege ugyan valóban csökken de csak nagyon lassan. A tömeg csökkenés oka is a fúzió, és ugyancsak azt eredményezi hogy a bolygók lassan kifelé araszolgatnak.

[link]

"

Jelenleg a Napban másodpercenként 600 millió tonna hidrogén lép reakcióba, és 596 millió tonna hélium keletkezik, a különbözetet jelentő 4 millió tonna anyagból teljes egészében energia lesz.

"


A felfúvódásnak is a fúziós változások illetve a mag gravitációs összeomlása az oka. Ez két különálló dolog és a fúzión felül nem sok köze van egymáshoz.


"

Várhatóan 4–5 milliárd év múlva vörös óriássá duzzad: az üzemanyagként szolgáló hidrogén mennyiségének csökkenése miatt megbomlik a gáznyomás és a gravitáció évmilliárdos egyensúlya, a nyomás lecsökken, a Nap teste elkezd összehúzódni. Amikor az összehúzódás során felszabaduló gravitációs energia miatt a hőmérséklet tovább emelkedik a magban és elegendő lesz a hélium „égetéséhez” (további, szenet eredményező fúziójához), a más típusú fúzió még több energiát szabadít fel a magban – nagyjából 100 milliárd fokra hevíti a magot – és a nyomás ismét megnövekszik, a felszabaduló energia felfújja a Napot. A Nap külső határa különböző modellek szerint ekkorra a Föld jelenlegi pályáján túl fog kinyúlni. A Nap vörös óriássá válik, mivel felszíne jóval nagyobb lesz, így a magban termelődő energia sokkal nagyobb felületen oszlik szét, kevésbé melegítve fel ezt a nagyobb felszínt, ami miatt a fénye gyengébb, „vörösesebb” lesz. Ez a fázis a fősorozati léthez képest nagyjából egy nagyságrenddel kevesebb ideig, 1 milliárd évig tart majd.[20]


A Nap a vörös óriás fázisban el fogja veszíteni anyagának nagy részét (és így – a gyengülő gravitáció miatt – addigra a Föld már egy távolabbi pályán fog keringeni, elkerülve a megsemmisülést.[21]) Csillagunk héliumégető fúziója nem lesz olyan stabil folyamat, mint a fősorozati energiatermelésé volt, így ezek az instabilitások felfúvódások és összehúzódások sorozatát váltják ki (amilyeneket a csillagászat az ún. változócsillagokon figyel meg napjainkban is), amelyekben a Nap gázanyagának külső héjai leválnak, ezzel okozva az említett tömegvesztést.[20]

"


- Beleér -e a napkoronába ez is befolyásolni fogja!

Tehát a Földet ha eléri a napkorona (ami messze nem biztos) akkor lefékeződhet a súrlódástól. A lassulás miatt szűkül a pálya még jobban súrlódik és belezuhan.


- A nap külső rétegeinek ledobódása hogyan befolyásolja.

Mert ez egyrészt tömegvesztés ami miatt távolodhat a föld a naptól. Másrészt a forró gázfelhőben fékeződhet, ami szűkíti a pályát. Harmadrészt annak az anyagnak jelentős "lökő" hatása lesz (többszörös kidobódás esetén több ilyen lökő esemény is lehet!) ami miatt elnyúlhat a földpálya akár extrém módon ellipszissé, és annak lehetnek olyan részei amik olyan napközelségben haladnak hogy beleérhet belezuhanhat a föld.


Egyébként mindez édes mindegy mert a felfúvódás során már teljesen fel lesz perzselve a föld. Nagyjából 2 milliárd év múlva teljesen lakhatatlan lesz. De az élet összeomlása ennél jóval hamarabb be fog következni 1-1.5 milliárd év múlva. Már csak mikróbák maradhatnak az elpárolgó elforró tengerek mélyén és mélyen a föld alatt! Nem kell ehhez ember sem!


Az angol wikin lényegesen több az infó!:

[link]


Ebből a grafikonból látszik mennyire növekszik most is a mérete és a látszó fényessége:

[link] #/media/File:Solar_evolution_(English).svg


A színének változása is látszik itt az életkorához képest a benne zajló folyamatokon kívül:

[link] #/media/File:Evolution_of_a_Sun-like_star.svg

2019. nov. 16. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!