Génsebészetileg előállítható egy emberi hermafrodita?
Külalakilag, az nem gond, még génsebészet se kell hozzá. Elég egy megfogant lánymagzat, és az anyának legalább az első 3 hónapban adagolni a tesztoszteront. Kellően nagy dózis esetén az XX kromoszómái ellenére még 100 %-os fiúbaba is lehet az eredmény. Ha óvatosan adagolják a hormont, pontos dózissal, és beáll egy egyensúlyi helyzet, akkor meg mindkétféle nemi szerv kifejlődik.
De ezek közül jó, ha az egyik reproduktív lesz, vagy egyik se. Mindkettőnek a működőképessége a hormonoktól függ (többek között), és vagy ez fog működni, vagy az.
Nem direkt, hanem betegség miatt elő is szokott ilyen fordulni. Meg a fordítottja is, azaz, hogy fiúmagzat jön világra női nemi szervvel, a tesztoszteronhiány miatt.
Génsebészetileg, hát gondolom, a hormontermelést kell így beprogramozni a beültetendő sejtbe.
A "lehetséges-e" kezdetű biológiai kérdésekben általában azt a logikát érdemes követni, hogy ha valami nem kimondottan lehetetlen, akkor gyanús hogy lehetséges. Persze nem biztos, lehet hogy menet közben kiderül hogy mégsem, de alapból a jó biológiai hozzáállás nem a "nem hallottam róla tehát nincs", hanem a "végülis, miért ne?".
Méginkább így van az olyan dolgokkal, amik valamilyen formában léteznek a természetben. Általában ha valami létezik magától, akkor meg lehet csinálni mesterségesen is. Az nem biztos, hogy a technológiai eljárás pont az lesz amit elsőre kikötöttünk, de abban biztos vagyok, ha nagyon akarnánk hermofrodita embereket csinálni (és megfelelően etikátlan, nemzetközi vizeken hajózó őrült tudósok volnánk), akkor tudnánk ilyet, mivel létezik magától is.
Most már csak az az egy kérdés maradt, hogy lehetne-e úgy, ahogy előírtad (génsebészetileg). Ehhez érteni kell, hogy a magzat fejlődését két dolog határozza meg, az anya (az ő saját génjei, de az is hogy mit eszik, mit csinál, dohányzik-e stb), és a magzat génjei. Például a magzat vércsoportját kimondottan a magzat génjei határozzák meg, egy AB-s magzat AB-s lesz, akármit is csinál az anya. De egy csomó mindenre, pl az idegrendszer fejlődésére az anyának borzasztó nagy hatása van.
Szóval mivel nem vagyok nagy hermafroditizmus szakértő, ezért általánosságban:
- Ha van olyan ismert mutáció (vagy több mutáció), amik külön-külön vagy együtt hermafroditizmust indukálnak, akkor biztosan meg lehet ugyanazt csinálni génsebészetileg.
- Ha nincs ismert gén, de gyanítjuk hogy az eddig ismeretlen gének között van olyan, akkor előbb fel kell fedezni az adott gént.
- Ha tudjuk, hogy valami anyai hatás okozza, akkor valószínű, hogy nem találunk jó génsebészeti eljárást, egyszerűbb az anyát kezelésbe venni (olyasmit etetni vele ami kiváltja a magzat hermafroditizmusát stb).
- Ha tudjuk hogy egy anyai gén okozza, akkor előbb génsebészetileg csinálnunk kell egy lánygyereket, megvárni míg felnő, aztán az ő gyerekei lesznek hermafroditák.
- Ha tudjuk, hogy félig-meddig gének, félig meg az anya táplálkozása okozza, akkor be kell vinni a gént, plusz nekünk kell etetnünk az anyát.
Most már csak rá kell keresned arra, hogy van-e ismert gén, van-e ismert anyai hatás stb, hogy tudd, meg lehet-e csinálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!