Meg lehet állítani egy tárgyat az űrben?
Az univerzum tágul. A világegyetemben minden mozgásban van. A kérdés az, hogy meg lehet e állítani egy tárgyat, mondjuk egy műholdat, hogy az ne mozogjon, ne legyen mozgási energiája? Se nem kering, se nem forog a tengelye körül, stb. tehát nem végez semmilyen mozgást, csak áll.
Lehetséges?
#4 vagyok:
Én rájöttem, hogy mi az a hiba amit nem vettél észre a saját példádban!
"Voyager űrszondát megállítják, tehát a sebességét 0-ra csökkentik, és ott nem hat rá semmilyen toló, vagy húzó erő,"
A kozmoszban mi köze a toló, vagy húzóerőnek a mozgásban levéshez? Semmi.
Ennek megértéséhez elegendő Newton első törvényét megértened:
Minden test megtartja nyugalmi állapotát, vagy megmarad az egyenes vonalú egyenletes mozgás állapotában míg más test vagy erő mozgásállapotának megváltoztatására nem készteti.
> Mindenhez képest áll.
Amíg van az világegyetemben egyetlen mozgó objektum is – akár egy kósza elektron is –, addig ilyen eset nincs.
> ott nem hat rá semmilyen toló, vagy húzó erő, akkor…
Akkor nem fog gyorsulni. Egyenes vonalú egyenletes mozgást végez, vagy nyugalomban marad. A gyorsulás hiánya az rendben van. Az egyenes vonalú egyenletes mozgás és a nyugalom viszont viszonylagos, a kettő nem különböztethető meg, ekvivalens – egyenértékű – egymással, viszonyítás kérdése, hogy melyikről van szó.
~ ~ ~
Továbbra is úgy gondolkodsz, mintha lenne valamiféle abszolút tér, egy abszolút koordináta rendszer, amihez képest a dolgok mozognak, illetve állnak. Ilyen abszolút tér NINCS. A newtoni fizika szerint sincs, a speciális relativitáselmélet megszületése előtt a fény sebességének függetlensége a viszonyítási rendszertől egy rövid ideig felvetette azt, hogy esetleg mégis van ilyen abszolút tér, valamiféle abszolút közeg – amit hipotetikusan éternek neveznek –, amely közegben terjed a fény hullámként, de mikor felvetődött az a kérdés, hogy pl. a Föld ehhez az abszolút közeghez képest milyen sebességgel mozog, kiderült, hogy nincs ilyen abszolút közeg, abszolút tér. A fény sebességének állandósága, függetlenül a viszonyítási rendszertől a newtoni fizikában ellentmondásos lenne, ezt az ellentmondást oldotta fel a speciális relativitáselmélet. Ez szintén megerősítette, hogy a tér nem egy abszolút természetű dolog, sőt további mennyiségek is relatívvá váltak. (Pl. az hossz, az időtartam, a tömeg stb…)
Tudom, hogy az emberi gondolkodás itt a Földön evolválódott, és születésed óta itt a Földön élsz, ahol van egy kitüntetett viszonyítási pont, maga a földfelszín, de ez önkényes választás, és lehet mást is viszonyítási pontnak választani. A Földnek ebben fizikai értelemben nincs kitüntetett szerepe. (Nota bene a Föld forog is, kering is, meg maga a Naprendszer is a galaxisban, tehát a földfelszín csak látszólag viszonyítási rendszer, a hétköznapi életben jó közelítéssel az, de szigorúan véve nem az, pl. ki lehet mérni a centripetális gyorsulást.)
Lehet kicsit az alapoktól kellene a newtoni fizikát újraértelmezni, és megpróbálni újraértelmezni a teret, mint nem egy abszolút, hanem egy relatív fogalmat. Hogy a vonatos példánál maradjunk azt kell megérteni, hogy a koordináta rendszeredet felveheted a vonathoz képest is, a töltéshez képest is, a kalauzhoz képest is, és hogy melyikhez képest veszed fel, az önkényes, és mindhárom egyenértékű. Viszont az, hogy a másik két objektum áll-e, halad-e, milyen irányban halad és milyen sebességgel, az mind a három rendszerben más és más lesz. A dolog ellentmondásmentes lesz, az egyik viszonyítási rendszerből a másikba való átszámolás után stimmelni fog minden, de nem lesz egy abszolút sebesség fogalmad.
~ ~ ~
Suta és nem minden tekintetben helytálló analógia, de a sebesség viszonyítási pont nélkül kicsit olyan, mint egy tárgy magassága viszonyítási pont nélkül. Milyen magas a Kékes-tető? Hát… Mihez képest? A helylábhoz képest? Az hol van? A Budai alsó rakparthoz képest? Elég önkényes viszonyítási pont. Vagy a tengerszinthez képest? Még ez is problémás amúgy, mert melyik tengerhez képest? Az Adriai-tengerhez képest? Vagy a Balti-tengerhez képest?
Az analógia nyilván suta, mert itt azért van egy kitüntetett pont, a Föld tömegközéppontja. (Nota bene a legritkább esetben adunk meg magasságot ehhez képest.) Illetve azért is suta, mert ezek a viszonyítási pontok egymáshoz képest nem mozognak. De látható, hogy valaminek a távolsága is relatív tulajdonság, attól függ, hogy mihez képesti távolságról beszélünk.
A sebesség a távolság változása egységnyi idő alatt. De ha a különböző pontok egymáshoz képest mozognak, akkor a távolsághoz hasonlóan a távolság változásának mértéke is más és más lesz, attól függően, hogy mihez képesti távolságról van szó.
"ne legyen mozgási energiája"
Az a poén, hogy még a mozgási energia is relatív. Gondolj bele, mekkora mozgási energiád van, ha a Nap körüli keringési sebességeddel számolsz, de ezt egy szobában ülve nem tudod megmérni vagy kihasználni, mert ott a sebességed nulla. (A tömeg relativitásába ne is menjünk bele. :))
#11 vagyok:
Egy utó-megjegyzés:
Tételezzük fel, hogy valamit "semmilyen mozgást nem végzőnek" mondunk, amihez képest viszont mi mozgunk.
Vagy ő mozog hozzánk képest? :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!