Ha valaki lávába esik mi történik? Meghal egyből?
Ez egy nagyon kemény dolog, hát olvadt szikla. Ha egy hawaii beli csendes lávafolyamra rálépsz egy pillanatra, akkor nem történik semmi. Olyan, mintha parázson lépkednél.
Szóval hiába tűnik folyékonynak, annyira nem az, hogy csak úgy simán elmerülj benne. Persze egy esésnél, ami már lehet több, mint egy pillanat, csúnya égési sérüléseid lehetnek, amputáció, stb...
#9: Ezt én is leírtam korábbi hozzászólásomban,hogy eleve sem juthat a delikvens olyan közel,hogy beleessen a lávába.
Mivel nincs kikötve az égadta világon semmi a kérdésben ezért mindent rá lehet húzni. Nem írta a kérdező,hogy szabadban folyó láváról van e szó vagy egy vulkánról. Ha szabadban folyik akkor milyen kőzet és milyen távol a forrástól. Milyen ruhában van,van e rajta védőfelszerelés,stb.
Én a racionális helyzetre válaszoltam,ahová oda tud menni az ember beleesni a lávába (és nem hal meg a gázoktól vagy a hőtől jóval távolabb) és legáltalánosabb állapotú lávát vettem alapul,ami a bazaltos és erősen revésedett felszínű. A láva túlnyomó többsége ebben az állapotban van. Ehhez oda lehet menni akár normál ruhában is és "beleesni". És tetszik vagy sem simán kikerül egy ilyen beleesésből az ember élve. Ezt mind leírtam korábban,csak értelmezni kellene. Beleeséshez pedig szükséges előfeltétel,hogy oda tudjon menni az ember beleesési célzattal. Ha hamarabb meggrilleződne akkor nincs értelme a kérdésnek :) tehát szükséges előfeltétele a beleesésnek hogy meg tudja közelíteni a lávát. egyébként nézd meg ezt a videót: [link]
A fickó mellett egyértelműen látszik,hogy vörösen izzik a láva.Vagyis a massza 98% -a még bőven ezer párszáz fok felett van. De nem látom,hogy lángra lobbant volna. Bár biztos csak kivágták azt a részt :) Egyébként a láva nagy része ilyen állapotú. A felső revésedett mondjuk 1 cm alatt ez is vörösen izzó olvadék. Tehát technikailag közel lehet hozzá menni és ebbe akár bele is lehet esni. Ha a kérdező azt kérdezte volna,hogy vulkánba esésnél mi a helyzet ott teljesen más a szitu. Azt egyértelműen elmondta az a rajzfilm amit korábban linkelt egyik hozzászóló.
#10: a videón látszik,hogy a felső kb 1 cm es réteg alatt egyértelműen vörösen izzik a láva amin fut a fickó. Amit a sűrűséggel kapcsolatban írtam az az,hogy technikailag lehetséges rajta sétálni. Még a forrón hömpölygő vörösön is. Mivel a fizika törvényei szerint fent maradsz rajta. Szerinted ha tudom mi az a vas-szén állapotábra,vagy neadjisten ismerem a sűrűség különbség fizikáját akkor vagyok olyan ostoba,hogy ne tudjam,hogy nem valószínű,hogy az emberke nekiálljon mályvacukrot sütögetni a lávafolyam közepén anélkül,hogy elpatkolna? Saját magamtól idézek: " A kulcskérdés az idő. Ha elég gyorsan ki tud menekülni az ember simán túlélheti."
Egyértelműen leírtam,hogy a láva felszíne sokkal alacsonyabb hőmérsékletű mint a magja (vagy akár 1-2 cm el a felszíne alatt). De figyelj,akkor hasonlítsuk össze valamivel. Vegyünk egy 1000 °C os -ra felmelegített 20x20m es vaslapot (ennél több tuti nincs az átlagos láva felszíne. inkább alatta van. Egyébként ez a hőmérséklete egy izzó faszénnek is). Szerinted ha beledobnak a közepére akkor ki tudsz jutni róla élve vagy sem? Feltételezzük,hogy teljesen jó kondícióban (nem tört el kezed lábad az eséstől,stb) estél a lapra és van annyi lélekjelenléted,hogy nem veszel levegőt amíg a vaslapon vagy. Ez azért egy kulcskérdés de aki láva közelében járkál az gondolom tisztában van vele,hogy a túlélés létfontosságú feltétele,hogy ne lélegezze be a forró mérgező gázokat. 10 métert meg simán ki kell bírni levegő nélkül. Van rajtad ruha is meg cipő is. Szerinted ez túlélhető vagy sem? Azért akartam a vaslapot példának,mert a körülmények ugyan azok viszont nem torzítják az ember gondolkozását a tv -ben látott dolgok. Engem nem zavar ha lepontoznak. Viszont még egy helyen sem láttam azt,hogy valaki leírta volna,hogy te segg hülye vagy,mert amit a sűrűségről meg a többiről írtál az sík hülyeség.
Az meg hogy még senki se látott láván járkáló embert az az,hogy ritkán vágynak az emberek súlyos égési sérülésekre. Hasonló ritkán látok olyat,hogy valaki mondjuk elmenne egyet strandolni kénsav tartályba. Ezek meglehetősen ritka hobbik :)
Na azért válasszuk szét a kérges, kihűlő láva meg a világítóan izzó láva fogalmát. Illetve a mennyiséget.
Mert egy felületén 600-700 fokos, éppen hogy bordón izzó lávafolyamot, ha olyan pár méteres pataknyi széles, nem fogsz métereknél jobban megközelíteni, mert olyan hatalmas felületen nyomja a hősugárzást, hogy tényleg meggrillez, ahogy korábban valaki írta is.
Rálépni meg ugyanezért is nonszensz.
Hozzá sem kell érned, hogy a ruhád meggyulladjon.
Lehet, hogy nem süllyednél bele, de hogy percek alatt elszenesedsz a tetején, az tuti.
Ha meg állva lépsz rá, a magas sűrűség miatt nem fogsz a tetején maradni, ha ötször olyan sűrű, mint a tested, is a testmagasságod ötödéig besüppedsz.
A viszkozitás lehet akadálya az elsüllyedésnek, de mint írtam, nem oszt, nem szoroz, a tetején maradva is elfüstölsz.
Talán ad némi párhuzamot egy megtörtént esemény, Vályi Péter miniszterelnök-helyettes 1973-ban Miskolcon meglátogatott egy kohászati üzemet. Be voltak konyakozva és az öntőműhelyben beestek a forró kokillák közé a gyár igazgatójával, akit Énekesnek hívtak, a keresztnevére nem emlékszem. Énekest rántották ki előbb, ő megúszta, de Vályi pár nap múlva belehalt az égési sérülésekbe.
Nem léptek rá semmire, csak közel kerültek a forró, már formákba kiöntött acélhoz, amely ekkor már biztosan az öntési hőmérséklet alatt volt, nagyjából a láva hőmérsékletén lehetett, de a közelében is égési sérüléseket szenvedtek mindketten, csak akit egyből kirántottak, az jóval enyhébbeket. A másik is csak pár pillanattal többet volt a hőnek kitéve, de ő már megsült nagyjából.
kedves utolsó. Tök érdekes adat volt amit írtál. Utána is olvastam. Ezt írják: "A kokillák hőmérséklete ugyanis 700 fok volt. Vályi Pétert 6-8 perc elteltével sikerült csak kimenteni, a kórházban hosszas szenvedés után hunyt el. A vezérigazgató is összeégett."
Az igazgató dr Énekes Sándor névre hallgatott. Igazából ez is inkább azt támasztja alá,hogy nem feltétlenül instant halál a dolog. Azt is írja a beszámoló,hogy nagyon nem volt bölcs dolog műszálas öltönyben mennie az elnökhelyettes úrnak.
Mi az a kokilla?
Ám a sztorit én is hallottam (igen, miskolci vagyok), hogy Vályi Nagy Péter beleesett az olvadt acélba, azt viszont egyik sztorizó se említette, hogy nem egyedül volt, illetőleg hogy azonnal kirántották. Én úgy hallottam, egy magas acélhídról (catwalk) esett bele, és hogy azonnal pecsenyévé sült, semmiféle maradványt nem tudtak megmenteni belőle.
Kokilla, az öntőforma, illetve egyfajta öntési módszer a kokillába öntés:
Valóban nem sokat lehetett tudni a szerencsétlenség körülményeiről, nekem volt egy barátnőm, akinek az apja külkeres fejes volt és az egyik kollégája ott volt a balesetnél, ezért viszonylag jó képet kaptam róla, így maradt meg bennem, ahogy fentebb leírtam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!