Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy is van ez a fénnyel?

Hogy is van ez a fénnyel?

Figyelt kérdés
két fénycsóvát (pl két zseblámpát) ha egymásba vetítek akkor nem lépnek egymással kölcsönhatásba, de mégis ki tudják oltani egymást? Most melyik az igaz?

2019. szept. 28. 10:56
 1/5 Ozmium42 ***** válasza:
86%
Ha két vízsugarat szemből összeeresztesz, akkor azt tapasztalod, hogy a vízsugarak összeütköznek és a víz fröcsög mindenfelé. Na, ilyen kölcsönhatást a fény nem tud csinálni, a fotonok nem ütköznek össze és nem pattognak le egymásról, hanem áthaladnak egymáson akadálytalanul. A víz részecskékből áll, a fény pedig (klasszikusan) nem. A hullámtermészetnek viszont van olyan jelensége, hogy ellentétes fázisú hullámok kioltják egymást. Ilyet tud produkálni, mert hullámtermészetű (ebben a kísérletben).
2019. szept. 28. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 lali24 ***** válasza:
100%

tegyük hozzá, hogy ez csak polarizált fény esetében igaz.

a polarizálatlan fény esetében vannak kioltások és erősítések is, így gyakorlatilag nem látsz semmilyen változást.

2019. szept. 28. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

A fotonok még véletlenül sem haladnak át egymáson.

Az első probléma, hogy a szemünk számára mondjuk egy betonfal tömörnek tűnik, atomi szempontból (pláne a fotonok méretéhez képest) Azonban egy rendkívül ritka szitának felel meg. Ezen szita lukjain egy foton áthaladása nem gond.

A második probléma, hogy a "nem lépnek kölcsönhatásba" és a "nem vesszük észre, hogy kölcsönhatásra lépnek" nagyon eltérő állítás. Az első nem igaz, van kölcsönhatás, a második igaz, nem érzékeljük ezt.

A harmadik probléma, hogy a "kioltás" azt jelenti, hogy két ellentétes tulajdonságú objektum találkozik. A fényesetében ez nem igaz. A fény egy másik fénnyel találkozva hullámként viselkedik, csakhogy a "zseblámpa fénye" nem monokromatikus, azaz nagyon sokféle hullámhosszú hullám találkozik. Ezek módosítják egymást, kioltás akkor lehetne, ha azonos hullámhosszú, intenzitású és még sok más (kvantumszerű) tulajdonságban is azonos fotonok találkoznának. A zseblámpa fénye nem ilyen. De a jelenséget - meglehetősen nagy költségráfordítással és igen komoly és alapos munka árán, rendkívül bonyolult eszközökkel - tudják produkálni, és ezt meg is tették már. Csak nem naponta, mert nincs aki finanszírozza, meg aztán minek.

2019. szept. 28. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 Wadmalac ***** válasza:
2019. szept. 30. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
&2: leírod ide hogy mi az hogy polarizált fény mert az elmaradt... :) és enélkül a válaszod is kevéske :)
2019. szept. 30. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!