Valóban lassabban telik az idő a világűrben?
Ez így nem 100%-osan igaz. Az idő és a gravitáció fordítottan arányos, vagyis ha nagyon erős a gravitáció akkor nagyon lassan telik az idő, ha nagyon gyenge a gravitáció akkor gyorsan telik az idő.
Ez tudományosan 10000%-osan igazol tény, ugyanis az idő másképpen telik pl a műholdak magasságában mint a velencei tó partján és ezt a műholdak figyelembe is veszik.
Az öregedéssel kapcsolatban nagy illúziókat nem táplálnék a helyedben. Mindenesetre a magas hegyeken élők nem csak a friss levegő miatt élnek tovább hanem azért is mert számukra - egy minimálisan - lassabban telik az idő.
Itt évek alatt néhány másodpercről van szó.
Ott, ahol ez már számít is, olyan gravitáció van, amit semmilyen anyagunk nem bír ki.
A magyarázat pedig a relativitás - csak ez itt nem a sebességtől, hanem a gravitációtól függ.
Két lehetőség van a jelenségre. Egyik amikor az erős gravitációs mezőhöz közel lassul az idő. Másik a nagy sebességgel haladás közbeni idő lassulás.
De itt elképesztően kis idő mérési változásokat mértek, tehát az emberéletre nincs semmilyen hatással a hétköznapok léptékével. Ezt atomórákkal tudják kimérni és ki is mérték, és persze nem is egyszer. Az atomórák milliárdod másodperceket képesek mérni és így a másodperc után rengeteg nullát képzelj el, és ezek olyan mérőműszerek, amik több milliárd év alatt késnek vagy sietnek 1 (egy) másodpercet. Na annak a mért, hosszú számsornak a végén van mérhető eltérés a Földön és például az Űrállomáshoz képest.
Még az évi egy másodpercet sem éri el a Föld körüli keringés közbeni időeltérés.
A kérdésedben az a pontatlan, hogy nem csak így az űrben lassabb az idő. Ez így nem helyes. Hanem a fenti két lehetőséget mérték, vagyis az űrben a gyors haladás miatt telik lassabban az idő, míg ugyanakkor nagyobb magasságban távol van a Föld erős gravitációjától, ami meg gyorsítja az időt. Ebből a kettőből arányosan keletkezik egy összegzés.
Remélem érted. A Földön akkor telik lassabban az idő, ha alacsonyabban vagyunk. Ezt atomórákkal ki is mérték, és ha csak felteszik az atomórát a padlóról az asztalra, más azt is mutatja. És kicsi magasabban is más mérhető vele az idő gyorsulása. Lejjebb meg erősebb a gravitáció és lassabb is a mért idő.
A sebesség is lassítja a mért időt és ezt is kimutatták atomórákkal és például a műholdak óráiba bele is van programozva ennek eltérése.
A lényeg a két jelenség összegzése egy műhold esetében, mert magasabban is van, ami gyorsítja az időt, de gyorsan is mozog, ami meg lassítja. A GPS navigációs műholdaknál például ez fontos adat, minden GPS műholdon van atomóra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!